Автору "Тіней забутих предків" - 89!

Галина Танай
9 січня 2013р. 12:33

Автору "Тіней забутих предків" - 89!

89 років тому народився Сергій Параджанов - автор "Кольору гранату" і "Тіней забутих предків".  Хлопчик, що вчився на трійки і мав бути антикваром, як тато, став творцем "поетичного кіно" й одним із найкрутіших режисерів - і не лише України, а й світу. Сам Параджанов говорив, що в нього три батьківщини: в Грузії народився, в Україні жив, а у Вірменії хотів померти.


 

Українським Параджанова можна назвати наполовину - цю народну гордість ми ділимо з Вірменією. Сергій народився в родині антиквара і мав продовжити династію, але обрав інший шлях - чого батько йому так і не пробачив. В юності трієчника Параджанова добряче покидало - з Інституту залізничного транспорту до художника на фабриці іграшок, потім - Тбіліська консерваторія і концерти в шпиталях на війні. Потім були Москва і ВДІК, а після - Київ, куди Параджанова направили після інституту. Саме в Україні Параджанов зняв свої найкращі фільми, і серед них - "Тіні забутих предків". Цей фільм отримав 39 світових нагород, Параджанова вітали Фелліні й Куросава, а поляк Анджей Вайда на колінах цілував йому руку за цей шедевр.

От тільки за кордоном митця цінували більше, ніж удома. Потім почались цензура і переслідування, і в 1973 "незручного" режисера Параджанова кинули за ґрати - нібито за гомосексуалізм. Причому з цією вбивчою статею режисер зумів стати тюремним авторитетом. І тільки після міжнародних протестів і петицій, які підписали Фелліні, Вісконті, Трюффо та кутюр'є Ів Сен-Лоран, Параджанова звільнили. Жити в Україні йому заборонили, і режисер переїхав у Тбілісі, а потім - у Вірменію. В нього вже був рак легень. Параджанов устиг зняти перші 300 метрів плівки автобіографії "Сповідь" - і в 1990 помер у Єревані, невдовзі після операції з видалення легені.

До 89-ї річниці з народження режисера завершили фільм "Параджанов", над яким працювали Україна, Грузія, Вірменія і Франція. Картину зняли Олена Фетисова та Серж Аведикян. Прем'єра фільму про режисера Параджанова буде влітку - на Одеському кінофесті.

Теги: ОМКФ , Тіні забутих предків , Параджанов , Київ