Чотирьом з десяти кращих вишів дали 1,5 мільярди

Максим Опанасенко
30 грудня 2010р. 12:43

Для трьох з п'ятріки, за національним рейтингом університетів "Компас", кращих вишів країни в бюджеті не передбачено коштів.

Грошей не отримають Києво-Могилянська академія, економічний університет Гетьмана і Львівська політехніка, які займають відповідно третє і четверте місця в рейтингу. Це не означає, що держава не фінансуватиме підготовку студентів держзамовлення. Ці гроші - на розвиток науки, оновлення технічної бази вишів тощо. 

Найбільше бюджетних коштів отримає КПІ. Кращому університету країни депутати виділили 546 мільйонів гривень. Університету Шевченка, який цьогоріч зайняв друге місце в рейтингу, дістанеться 514 мільйонів. Також гроші отримають Національний авіаційний університет і Юридична академія Ярослава Мудрого - 243 і 145 мільйонів гривень відповідно. В рейтингу вони обидва цьогоріч посіли 7 місце.

Варто зазначити, що першим проректором Національного авіаційного університету є депутат від Партії регіонів Максим Луцький. Також, він зараз очолює Парламентський комітет з освіти і науки і підтримує всі ініціативи міністра освіти Дмитра Табачника. 

Академія Ярослава Мудрого має гарні стосунки з Дмитром Табачником. В квітні він провів там підсумкову колегію Міносвіти, яка зазвичай проводилася в Києві. Влітку він завітав туди вже з просто дружнім візитом. На початку грудня проректор академії В'ячеслав Комаров приїхав до Києва на спільну прес-конференцію з директором департаменту вищої освіти Ярославом Болюбашем і там підтримав нові Умови вступу до вишів на наступний рік, розроблені Міністерством і вже неодноразово розкритиковані громадськими організаціями та студентами. 

Натомість, з Могилянкою у Міносвіти не все гаразд. Три тижні тому президент Могилянської академії Сергій Квіт звернувся до президента, прем'єр-міністр і голови Верховної Ради.У зверненні Квіт осуджує курс міністра освіти Дмитра Табачника і каже про деградацію української освіти і науки.

Приводом до звернення стала заборона Міністерства освіти вимагати Могилянці від абітурієнтів результатів тесту з англійської мови при вступі і готувати в академії докторів філософії. Перша норма була дозволена три роки поспіль. В Умовах вступу на наступний рік МОН прибрав її, уніфікувавши правила для всіх університетів. Готувати ж докторів філософії, як це робить академія з 2006-го року, за посненням Міносвіти, Могилянка не може, бо ніхто в країні цього не робити і немає ще закону про присудження звання доктора філософії.

Про причини цього конфлікту читайте тут.

Студенти ж Львівської політехніки разом з Львівським національним університетом Франка активно проводили "Анти-Табачну" кампанію навесні, після призначення Дмитра Табачника на посаду міністра освіти. На вікнах і на підлозі цього університету досі можна знайти написи "Табачника геть!".

Чому гроші Держбюджету "обійшли" університет Гетьмана, котрий активно підтримував міністра Дмитра Табачника після призначення - невідомо.