Як суд залишив Луценка за гратами

Єгор Соболєв
5 січня 2011р. 18:55

Як суд залишив Луценка за гратами

- Я внизу гуляю, а караульний наверху ходить, скрипить снігом, а потім каже: "Вітальїч!" "А?" "Не того директора обрали у 2004-ому", - Юрій Луценко переповідає з клітки про своє життя у  Лук`янівському СІЗО.


 
Юлія Тимошенко, яка прийшла підтримати міністра внутрішніх справ, не усміхається випаду на адресу Віктора Ющенка. На іншому поверсі Апеляційний суд Києва щойно залишив за гратами іншого члена її уряду - керівника митниці Анатолія Макаренко. І сподівань на трійку суддів, яка пішла до нарадчої кімнати вирішувати долю апеляція Луценка на його арешт, в очах присутніх не читається.

Генпрокуратура просить суд не випускати ув`язненого. На її думку, Луценко повільно читає справу, як підвищив і дав квартиру своєму водію, але при цьому роздає інтерв`ю, чим розголошує матеріали слідства. 

"Це не забезпечує належної поведінки обвинуваченого", - реагує прокурор на прохання депутатів Верховної Ради з "Народної самооборони" взяти на поруки свого лідера.

На цих словах зала маленької судової кімнати вибухає обуренням. Вона забита соратниками і друзями екс-міністра, серед яких і унсовець Руслан Зайченко, який відсидів ще за акцію, що зробила Луценка популярним політиком - "Україна без Кучми".

"Брехло", - говорить в нікуди дружина Луценка Ірина. У перервах між засіданнями вона часто називає слідчого Войченка імпотентом. Юрій Стець, якого Луценко привів до парламенту з 5 каналу, описує слідчого матюком, що перекладається як "гомосексуаліст".

Адвокат Ігор Фомін, який окрім Луценка ще захищає двох інших урядовців з команди Тимошенко - екс-міністра економіки Богдана Данилишина та екс-заступника міністра юстиції Євгена Корнійчука, підкреслено увічливий. Він звертає увагу суду - невизнання провини, у чому Генпрокуратура звинувачує Луценка - є його конституційним правом. Що затримали підзахисного за поновлення розшуку одного з фігурантів отруєння Ющенка. А арештували наступного дня зовсім по інший справі - про підвищення водія.


"Я ще ніколи так не працював, як у Печерському суді. Я лише через годину зрозумів яку справу ми розглядаємо", - пригадує адвокат рішення судді з однорічним досвідом, яка вже встигла арештувати двох урядовців Тимошенко.

Адвокат згадує про свята і просить суддів відпустити Луценка. Анатолій Кузьмін та Валерій Лашевич дивляться в стіл. Головуючий суддя Олександр Бець - у вікно. Воно євро, але все одно пропускає гуркіт барабанів сотні соратників Луценка.


Сам арештований між тим розповідає суду, що нікуди тікати не збирається. Він звертає увагу, що взяли його вдень у неділю, коли він біля дому вигулював собаку.

"Так, мені пропонували політичний притулок мої колеги з європейських країн. Але я порадився з дружиною",... (Ірина з першого ряду не зводить з чоловіка очей). "Я ніколи не тікав: ні на Майдані, ні в міністерстві, ні в камері смертників".

Екс-міністр внутрішніх справ заявляє суддям - я розумію, який зараз час. Що правосуддя ховає справи проти Гіві Немсадзе, за яким міліція в часи Луценка нарахувала 50 трупів у Донецьку, проти Сергія Демішкана - сина депутата від Партії регіонів - який сам зізнався як вбив компаньона по бізнесу, проти ректора Академії водного транспорту Василя Михайлова, якого затримали за педофілію. 


"Я хотів би, що Ви подумали не про мене, а про Україну. Подаруйте їй хоча б надію, що інколи в суді у нашій країні справедливість є".

Судді, які заборонили знімати та фотографувати себе та представників прокуратури, йдуть до нарадчої кімнати. До Луценка кидається дружина."Там все чесніше: якщо він злодій - то злодій, якщо вбивця - то вбивця, якщо невинуватий - невинуватий. А тут вбиває, грабує, гвалтує під гаслом боротьби з корупцією", - Луценко намагається знайти плюси у сидінні в найстарішому корпусі Лук`янівської в`язниці - "Катєньке".

Тимошенко розгортає IPad і показує йому відео як нинішні віце-прем`єри обговорюють арешт Луценка.


"Все хорошо", - знову підбадьорює Луценко дружину, що не відходить від клітки.

Ірина мовчить.

"Хотілося щоб швидше", - каже Тимошенко чи то про "хорошо", чи про нараду суддів.

Ті повертаються. Рішення - залишити під арештом.

"Ганьба!" "Ганьба" - скандують депутати з "Народної самооборони". Слідчий Войченко забороняє "Свідомо" оприлюднювати його фото.