Влада зацікавлена у «безкоштовній» медицині?

Користувача видалено
31 січня 2013р. 11:58

Пацієнти будуть змушені неофіційно платити за медичну допомогу доти, доки не відбудеться кардинального оновлення українського політикуму. Про це зазначила лідер "Соціальної справедливості" Алла Шлапак під час круглого столу «Платежі пацієнтів в Україні: шляхи врегулювання», що відбувся 29 січня у столиці.

На переконання депутата, попри гучні заяви, нинішня влада насправді не зацікавлена в подоланні корупційних схем, які існують у вітчизняній медицині. Саме тому, за її словами, пацієнтам доводиться сплачувати чималі кошти у поліклініках та лікарнях.

«Основна проблема медичної галузі та й інших сфер полягає в тому, що навіть наявний фінансовий ресурс використовується дуже неефективно. А тому скільки б не сплачували пацієнти неофіційно чи навіть офіційно – медицина залишатиметься в занепаді. Безлад та господарська руїна, які сьогодні поглинули українську охорону здоров’я – вигідні владі, бо саме вони відкривають широкі можливості для корупційних схем. І ні для кого не секрет, що частина цих тіньових коштів осідає в кишенях можновладців», – зазначає Алла Шлапак.

При цьому депутат підкреслює, що медицина є тією галуззю, яка тісно пов’язана з іншими сферами міського господарства, тому використання коштів у ній лежить не лише в площині грошей, які виділяються на охорону здоров’я.

Як приклад, Алла Шлапак наводить ситуацію з реформуванням первинної медико-санітарної допомоги. «Реформа первинного рівня медицини має бути. Але результат буде позитивним тоді, коли відбуватиметься ефективне використання коштів, а не їх перерозподіл. Влада будує нові амбулаторії, звітує про закупівлю нових авто, витрачаючи на це шалені бюджети – замість того, щоб забезпечити зручне транспортне сполучення з уже існуючими поліклініками. Скажімо, у Києві є ряд поліклінік, де не ходить жоден автобус чи маршрутка, а від того називається це «поліклініка» чи «Центр ПМСД» – пацієнту не легше», – зазначає Алла Шлапак.

За словами депутата, яскраво ілюструє проблеми галузі й так зване підвищення зарплат сімейним лікарям та медсестрам у пілотних районах. «Як це зробили в умовах тотальної нестачі коштів? Дуже просто – скоротили виплати медикам, які працюють в стаціонарах. Такі заходи рівноцінні «перекладанню з однієї кишені в іншу» – жодного ефекту вони не дадуть, а лише погіршать сумне становище галузі», – говорить Алла Шлапак.

На її думку, що стосується оплати за медичні послуги – основне завдання влади має полягати в ефективному стимулюванні та створенні умов для легальної роботи лікарів, а фінансові можливості пацієнтів, якщо вони є, слід використовувати для покращення вже існуючих баз закладів охорони здоров’я.  «До прикладу, у нас в Києві другою за об’ємом статтею бюджету медицини є видатки на сплату житлово-комунальних послуг. Але доки не будуть застосовані технології збереження тепла та енергії, ми й надалі переплачуватимемо в 3-4 рази, – говорить депутат.

Тому, як вважає Алла Шлапак, «чорна діра» в медицині та платні послуги, при Конституційній нормі «безкоштовної медицини», існуватимуть доки не зміниться система менеджменту в охороні здоров’я. «А це стане можливо лише за умови приходу до влади відповідальних політиків, що працюватимуть в інтересах народу», – підсумовує вона.