Чиновники почали геноцид музею Тичини

Галина Танай
1 лютого 2013р. 16:25

Чиновники почали геноцид музею Тичини

Музейні скандали 2012 плавно переповзають у новий рік. Тиск на директора "Київської фортеці",  спроби кадрових перестановок у Національному музеї, вповзання ресторану на територію музею Івана Кавалерідзе на Андріївському узвозі  - тепер чиновники взялися за музей-квартиру поета Павла Тичини, що на вулиціТерещенківській. Департамент культури хоче виселити музей з його рідного приміщення і тисне на дирекцію: виносить догани та звинувачує у неефективності. І  це при тому, що музей Тичини робить мистецькі проекти міжнародного масштабу, а цікаві події для киян тут організовують кожного дня.

Виселення музею - справжнє варварство, адже він унікальний тим, що вся обстановка тут  оригінальна і практично не змінювалась з дня смерті поета у 1967 році. Проте чиновників це не обходить: надто ласий шматочок. На кінець 2012 борг музею по орендній платі складав 19 тисяч гривень. Але договір про оренду приміщення не розірвали: за словами директорки Тетяни Сосновської, Фонд держмайна пішов назустріч і регулярно відкладав "час Х" для музею. А от Департамент культури далеко не такий прихильний. Зараз збігає термін договору оренди приміщення. І чиновники почали тиснути: винесли догану керівництву з приводу "неефективності" музею, регулярно вимагають пояснень.Дирекція скаржиться: працювати під таким психологічним тиском вкрай важко.

Одна з кімнат квартири, де мешкав Павло Тичина
Одна з кімнат квартири, де мешкав Павло Тичина

Як розповіла пані Сосновська, у приватних розмовах деякі чиновники Департаменту культури зізнавались: особисто вони не мають до неї жодних претензій, але мусять виконувати наказ "згори". На думку Сосновської, єдина мета цього тиску - прибрати керівництво музею Тичини. Але  здаватись не збирається. Пані Тетяна - далека родичка поета: її прабабуся була старшою сестрою поета, бабуся кілька років жила в його родині, потім і мати досить близько спілкувалась зі знаменитим подружжям Тичин. Тож музей для Сосновської - справа життя. І вона вкладає в нього не тільки душу, а й власні гроші: DVD, стіл у конференц-залі, вся техніка  придбані коштом її родини. "Якщо я піду, то абсолютно не можу ручатись за долю колекції музею. А як з музеєм щось стане, мені мама на тому світі не пробачить", - говорить директорка.

Тетяна Сосновська, директорка музею-квартири Павла Тичини
Тетяна Сосновська, директорка музею-квартири Павла Тичини

Чому музей вважають неефективним, незрозуміло: тут є кімната буккросингу і невеличкий кінозал для дітей, працюють курси української мови, студії співу та живопису, регулярно проводяться різноманітні майстер-класи, моновистави та поетичні читання. Зовсім недавно, 28 січня, музей проводив дуже цікаву акцію "Коротке побачення" - запрошував людей, які знали Тичину і бували в цій квартирі, в гостях у поета. Також Музей Тичини співпрацює з музеєм Стейнбека у США та Музеєм літератури в Британії. Недавно він отримав запрошення презентувати свою діяльність у Європарламенті. Але, вочевидь, для українського Департаменту культури це не аргумент.

Письменник Борис Олійник на
Письменник Борис Олійник на "Короткому побаченні" у музеї Тичини

Перша хвиля тиску була ще у 2008-2010. Тоді музей збиралися виселяти через борг за оренду, але все обійшлося: борг сплатили, а на судове рішення про виселення музею наклали мораторій. Відтак постало питання про переведення його на баланс держави. Річ у тім, що музей Тичини як юридична особа підпорядковується Києву. І це єдиний музей столиці, який орендує приміщення у міста, а не у держави. Якби музей орендував своє приміщення у держави, плата за нього була б символічна: одна гривня на рік. Зараз же він обходиться Києву в 120-160 тисяч на рік.

У 2010 була створена спеціальна Комісія з питання передачі музею Тичини державі, яка підписала відповідну постанову. Але Управління з питань культури та Управління з питань майна і комунальної власності вчасно не представили свої кандидатури до комісії - і під постановою бракувало їхніх підписів. А у квітні 2011 новий міністр культури Михайло Кулиняк  скасував  цю постанову як таку, що не була виконана вчасно. Хоча, за словами директорки музею Тетяни Сосновської, термін дії цієї постанови встановлений не був.

Теги: Київ , музей-квартира Тичини , Сосновська