На Берлінале - прем'єра "Помину" Ірини Цілик

Галина Танай
12 лютого 2013р. 14:28

На Берлінале - прем'єра "Помину" Ірини Цілик

Хоча України немає в конкурсній програмі Берлінале, наші кіношники знайшли, що показати німцям. 11 лютого публіку вражала відреставрована "Земля" Довженка в супроводі гурту ДахаБраха. А 12 лютого представлять п'ять короткометражок молодих українських режисерів. Серед них "Помин" киянки Ірини Цілик - історія стовідсоткової містянки, яка отримує в спадок неприкаяну хату в селі. На героїню обрушуються дитячі спогади, і вирішити, що робити зі спадщиною, виявляється непросто. В Україні "Помин" ще не показували, тож шлях фільму на екран починається з Берлінале.

Як розповіла Цілик, короткометражка "Помин" народилася з життя - режисерка з чоловіком три роки прожила в селі. Дауншифтінгом це не назвеш - то були пошуки себе, бажання спробувати інше життя.  Оселились у селі Мрин на Чернігівщині - в домі, який збудував ще прадід Іри. За ці три роки Іра встигла народити сина. Потім родина повернулась до Києва, але вражень вистачило ще надовго.  Тож коли виникла ідея "Помину", режисерка вже спізнала сільське життя на власній шкурі.


 
 В кадрі - литовська акторка Тома Вашкевічюте

Сценарій фільму виріс з оповідання. Як каже Іра, вона спробувала на мить уявити, як це - продати будинок, де пройшло ціле дитинство. Її героїня Женя отримує в спадок дім у забитому селі. Ця спадщина як валіза без ручки - тягти тяжко, кинути жаль. І дівчина вирішує продати непотрібний дім. Але в селі Женю оточують спогади про улюбленого дідуся і ту чисту, справжню дівчинку, якою вона була колись. Авторка не показує, що вирішила її героїня - але здогадатись глядачу буде неважко. 

Маленьку Женю зіграла 9-річна Іва Могильник - це її дебют в кіно
Маленьку Женю зіграла 9-річна Іва Могильник - це її дебют в кіно

Сценарій Цілик написала буквально за день - коли почула від подруги, що продюсер альманаху "Україно, ґудбай" Ігор Савиченко шукає сценарії . Надіслала, дуже швидко отримала відповідь і почала працювати над фільмом. Головну роль у "Помині" зіграла литовська акторка Тома Вашкевічюте. Але це не брак патріотизму. Іра познайомилася з Томою, подивилась на неї в інших фільмах і зрозуміла, що для ролі головної героїні Жені вона ідеальна. Також у "Помині" зіграв Геннадій Попенко, який вів "Шоуманію" на Новому каналі. Ще один зірковий актор - Олександр Ігнатуша, який грав у "ТойХтоПройшовКрізьВогонь" та серіалі "Свати". А оператором була знаменита Олена Чеховська. Вона знімає кліпи для українських та російських зірок - від "Ляпіса Трубецького"і "Касти" до Тіни Кароль, Філіпа Кіркорова й Валерія Меладзе. Знімали "Помин" на Чернігівщині, недалеко від Батурина.

Зліва - акторка Тома Вашкевічуте, зправа - Ірина Цілик
Зліва - акторка Тома Вашкевічюте, справа - Ірина Цілик

Ірину Цілик знають як письменницю - остання її книга "Родимки" вийшла в кінці 2012. Працювала в рекламі, потім спробувала себе в кіно - її першим фільмом був Blue Hour, який показали на "Молодості" у 2008.

 

 

 

 

Теги: Київ , Помин , Цілик , Берлінале , Савиченко