Янукович проголосив курс на громадське ТРК

Єгор Соболєв
1 жовтня 2010р. 6:40

Янукович проголосив курс на громадське ТРК

У четвер, 30 вересня, Гуманітарна рада під головуванням Віктора Януковича затвердила концепцію створення громадської телерадіокомпанії.

Про це "Свідомо" повідомила прес-служба Президента.

Згідно концепції, громадську ТРК зроблять із нинішніх державних Першого національного телеканалу, обласних телеканалів і радіо.

Така громадська ТРК має фінансуватися з абонентської плати, яку повинні запровадити через рік. Ще рік після цього буде тривати перехідний період, коли гроші далі має виділяти уряд - стільки ж, скільки зараз він витрачає на державне ТБ та радіо. Впродовж цього дворічного періоду громадська ТРК має право продавати рекламу.

"Громадське телерадіомовлення має незалежну програмну політику та орієнтується у своїй редакційній політиці на якнайширше задоволення інформаційних потреб усіх громадян", - проголошує затверджена концепція. "Її фінансово-господарська діяльність позбавлена впливу з боку будь-якої з гілок державної влади всіх рівнів, а також політичних, економічних, релігійних та інших соціальних груп. Основним змістовним наповненням програм громадського мовлення мають бути інформаційні, освітньо-наукові, культурологічні, спортивно-оздоровчі та інші суспільно важливі програми".

 

Управляти громадською ТРК має Наглядова рада, куди повинні увійти входять по одному представнику від президента, уряду, кожної фракції Верховної Ради та 14 видів громадських об`єднань: 

освітніх;  

наукових; 

релігійних; 

спортивних, 

журналістських; 

правозахисних; 

підприємницьких; 

молодіжних; 

асоціацій органів місцевого самоврядування; 

профспілок; 

національних меншин; 

осіб з особливими потребами; 

ветеранів Великої Вітчизняної війни, 

інших неурядових громадських організацій, які об’єднують не менше ста тисяч осіб.

Якщо такі об`єднання не можуть домовитися про кандидатури в наглядову раду, то на правах третейського судді це мають робити парламентські комітети (освітній повинний визначити кандидатів від освітян та науковців, правовий - від правозахисників і так далі).

Згідно концепції, наглядова рада буде призначити керівників громадської телерадіокомпанії та затверджувати її статут.

Нинішні керівники, редактори, журналісти та режисери державних телеканалів і радіо повинні мати переважне право на працевлаштування в громадську ТРК.

Від "Свідомо": Концепція передбачає усе, що потрібно для справді громадського телерадіомовлення, яке буде об`єктивно висвітлювати ситуація для українців і не забувати теми культури, освіти, науки, та просто людяності. Передбачена незалежна система фінансування. Модель управління дозволяє призначити керівників, які хто б їм не дзвонив, сповідували базовий журналістський стандарт: подавати до ефіру усі значущі події та точки зору. І орієнтація на важливі для людей теми, а не серіали на кшталт "Інтерни", теж прописана.

Але концепція ще не закон, а слова з закону - ще не реальність. За спостереженнями "Телекритики", зараз державний "Перший національний" канал - як і більшість комерційних - регулярно замовчує невигідні для влади теми. Чи влада відмовиться від таємної системи цензури, яка панує на більшості центральних телеканалів з весну цього року?

"Документ достатньо непоганий. Чи буде він втілений? Ні, звичайно". Так відповів на це запитання один з провідних юристів з медіа-права Тарас Шевченко. Він до речі, надсилав до Адміністрації президента пропозиції до концепції. Наприклад, пропонував чітко визначити, що паралельно з громадським ніякого державного ТБ не залишиться. Цю ідею на папері підтримали.