В Художньому музеї - "Київ-Париж" Жака Шапіро

Галина Танай
14 квітня 2013р. 11:59

В Художньому музеї - "Київ-Париж" Жака Шапіро

 Єврей, що народився у нинішній Латвії, навчався у Харкові, Києві й Петербурзі, встиг попрацювати в Дніпропетровську і Москві – а справжня слава до нього прийшла в Парижі. В комуні «La Ruche» на Монпарнасі театральний декоратор Яков Шапіро став геніальним художником, що працював нарівні зі знаменитою «Паризькою школою». Подивитись картини цього майстра можна в Національному художньому музеї – тут відкрилась виставка «Жак Шапіро. Київ-Париж».

На шляху до слави Шапіро довелось нелегко – як і більшість голодних художників, він жив у комуні «Вулик» на Монпарнасі. Пацюки, миші, взимку – замерзла вода в трубах, і цілий рік – запах крові і крики тварин зі скотобійні за рогом. Умови у «Вулику» були жахливі, але це був неповторний творчий бульйон, де визрівали генії. «У „Вулику" або подихали, або ставали знаменитостями», - говорили самі художники. Шапіро став зіркою.


 

Жака  Шапіро – а Жаком він став у 1925, після переїзду в Париж - неможливо втиснути в рамки окремого стилю. На його манеру вплинули і кубісти, і імпресіоністи, і абстракціоністи. Проте, якщо ви бачили хоч кілька картин Шапіро, потім ви впізнаватимете їх автора безпомилково.

Натюрморт із черепом, 1950-ті
Натюрморт із черепом, 1950-ті

Портрет азіатки, 1940
Портрет азіатки, 1940

Виставка «Жак Шапіро. Київ-Париж» працює до 4 травня. Квитки коштують 20 гривень, студентам 10, школярам і пенсіонерам – 5. 

 

Теги: Київ , Жак Шапіро