Поліклінік в Києві більше немає

Максим Опанасенко
17 квітня 2013р. 17:11

Поліклінік в Києві більше немає

Депутати Київради проголосували за рішення про перетворення всіх поліклінік міста на консультативно-діагностичні центри і центри первинної медичної допомоги. Це означає, що кожна родина повинна буде обрати собі сімейного лікаря і з усіма питаннями звертатися до нього, замість походів до поліклініки.

В ситуаціях, коли сімейний лікар не буде компетентний, киянин зможе звернутися за допомогою в створені на базі поліклінік Центри. Всього депутати створили 10 консультативно-діагностичних центрів і 16 центрів первинної медичної допомоги. Ось як змінилася "поліклінічна" ситуація в місті:

Голосіївський район:

- Центральна районна поліклініка стала консультативно-діагностичним центром. Поліклініку №2 і поліклініку сімейних лікарів "Корчувате" об'єднали і створили Центр первинної медико-санітарної допомоги №1. Центральна районна дитяча поліклініка перетворена на Центр первинної медико-санітарної допомоги №2. 

Деснянський район:

- Центральну районну дитячу поліклініку, дитячу поліклініку №1 і дитячу поліклініку №2 об'єднали і створили на їхній базі Центр первинної медико-санітарної допомоги №4. Поліклініку №3 і амбулаторію лікарів загальної практики Биківні об'єднали і створили Центр первинної медико-санітарної допомоги №3. Поліклініку №2 перетворили в Центр первинної медико-санітарної допомоги №2. Поліклініку №1 перетворили на Центр первинної медико-санітарної допомоги №1. Центральну районну поліклініку перетворили на Консультативно-діагностичний центр.

Оболонський район:

- Поліклініку №1 і центральну районну дитячу поліклініку об'єднали в Центр первинної медико-санітарної допомоги №1. Центральну  районну поліклініку перетворили на Консультативно-діагностичний центр. Поліклініку №3 перетворили на Центр первинної медико-санітарної допомоги №2.

Печерський район:

- Поліклініку №1 перетворили на Центр первинної медико-санітарної допомоги. Центральну районну поліклініку перетворили на Консультативно-діагностичний центр.

Подільський район:

- Поліклініку №2 і дитячу поліклініку №4 об'єднали і створили Центр первинної медико-санітарної допомоги №2.  Поліклініки №3 і №4 об'єднали і створили на їхній базі Центр первинної медико-санітарної допомоги №1. Центральну районну поліклініку перетворили на Консультативно-діагностичний центр.

Святошинський район:

- Поліклініки №3 і №4, дитячу поліклініку №1 об'єднали і створили Центр первинної медико-санітарної допомоги №1. Дитячі поліклініки №2 і №4 і поліклініку №2 об'єднали в Центр первинної медико-санітарної допомоги №2.  Центральну районну поліклініку перетворили на Консультативно-діагностичний центр. 

Солом'янський район:

- Центральну районну поліклініку, поліклініки №2 і №3 об'єднали і створили на їхній базі Центр первинної медико-санітарної допомоги №2. Поліклініку №1 перетворили на Центр первинної медико-санітарної допомоги №1 і водночас - на Консультативно-діагностичний центр.

Шевченківський район:

- Поліклініку №2 і дитячу поліклініку №4 об'єднали у Центр первинної медико-санітарної допомоги №2. Центральну районну поліклініку, центральну дитячу поліклініку і Центр здоров'я об'єднали і створили на їхній базі Консультативно-діагностичний центр. Поліклініки №1 і №4 та дитячу поліклініку №2 об'єднали у Центр первинної медико-санітарної допомоги №1. Поліклініки №3, №5 і дитячі поліклініки №3 і №5 об'єднали у Центр первинної медико-санітарної допомоги №3.

Таким чином мерія і міське управління охорони здоров'я втілили у життя свою давню мрію про збільшення пацієнтів у сімейних лікарів і зменшення "клієнтів" поліклінік. Управління охорони здоров'я заявляє про те, що зміни принесуть позитив - бо тестували систему в Дарницькому і Дніпровському районі, де так само замість поліклінік створили Центри, і вона нібито показала себе з позитивного боку. 

Київські депутати від "Батьківщини" за ці рішення не голосували. За словами їхнього лідера - Тетяни Меліхової - відтепер киянин не зможе потрапити на прийом до "вільного лікаря", а матиме йти лише до одного - обраного раніше. Також Меліхова вважає, що попри те, що Центри як і поліклініки є комунальними закладами, вони почнуть офіційно брати з киян гроші за те, за що раніше вони платили "по замовчуванню".

Лікар швидкої допомоги, до котрого "Свідомо" звернулося з проханням пояснити, що означає така реформа для простого киянина, пояснив - киянин буде змушений обрати собі сімейного лікаря за місцем прописки. Для цього створені "оселі сімейних лікарів" - амбулаторії. За словами лікаря, їх зараз замало і так чи інакше доведеться відкривати нові. Сімейний лікар буде вести історії хвороби, консультувати і, звісно, лікувати в межах своєї компетенції. Не буде справлятися - відправлятиме до вужчих спеців. Тобто, за звичкою прийти до поліклініки, подивитися в розкладі години прийому будь-якого потрібного лікаря вже не вдасться. "Вужчі" спеціалісти якраз працюватимуть в консультативно-діагностичних центрах і потрапити туди на прийом можна за направленням свого сімейного лікаря. Центри ж первинної медико-санітарної допомоги, грубо кажучи, це травмпункти, куди можна звернутися в ситуації, коли викликати сімейного лікаря ніколи або ж не дозволяють обставини.

Найбільшими проблемами реформи лікар називає гроші і медичне обладнання - ні того, ні іншого не вистачає. "І судячи з усього, фінансування не передбачається" - резюмує спец.

Наприклад, у Дніпровському районі, де такий експеримент проводився протягом 2 років, місцеві мешканці, за статистикою Головного управління охорони здоров'я, почали на 40% рідше кликати швидку допомогу, вирішуючи проблеми з сімейними лікарями. Але в районній амбулаторії, станом на кінець жовтня 2012-го, працювало всього троє лікарів на 6 500 мешканців. До того ж, за два роки експерименту, їм так і не придбали такі бажані і обіцяні рентген та УЗД апарати.