Заарештований киянин в США: Я не терорист!

Олесь Лук'яненко
26 квітня 2013р. 15:24

Заарештований киянин в США: Я не терорист!

Зранку українські медіа вибухнули новиною про те, що перед терактами в Бостоні було затримано киянина Микиту Панасенка з вибухівкою. Деякі журналісти писали, що його затримали з вибухівкою, деякі, що її знайшли у нього вдома. «Свідомо» вдалося знайти Микиту в Америці. Виявилося, що він вже майже 16 років з родиною не живе в Україні, а в 2010 році отримав американський паспорт. Там він закінчив Каліфорнійський технологічний інститут та Ратгерський університет. Хоча він все ще говорить українською і іноді приїздить на батьківщину – в останнє був у нас на ЄВРО-2012. Повертатися він не хоче – каже тут «тяжка ситуація». Але цікавило нас трохи інше – інцидент з «вибухівкою»

Привіт. Можеш розповісти, що саме сталося?

Привіт. Вже шоста година, я всю ніч не сплю після того, як дізнався, що негативними та здебільшого неправдивими новинами про мене переповнений весь Інет.

Що саме неправдивого повідомляють медіа? 

Ну, наприклад, те, що мене заарештували в поїзді. Або те, що я студент. Але те, що вчора скандальна місцева газетка розбрехалася про цю подію, та ще зазаначила щось про теракти в Бостоні - повний нонсенс.

То де тебе заарештували? Як взагалі ти опинився в центрі скандалу?

До мене прийшли на роботу агенти ФБР, потім за моєї згоди привезли мене додому. Я працював у High 5 Games. Виробляв ігри для казино, а саме математичну складову. Передали іншим. Обшукали квартиру, але це ще не був арешт.

А чим вони це аргументували?

Я вирішив одного разу зробити експеримент –  виробити хлопушки з порохом. Квартира, у якій я жив в Джерсі-Сіті, та їздив з неї на метро щодня до Нью-Йорку, я винаймав із одним співробітником. Я особливо і не приховував своїх намірів від нього. Виробив ці дві штуки розміром з палець, і вирішив їх випробувати десь в лісі. Але лісу поблизу немає, все забудовано там, де я мешкав, тому поїхав поїздом до провінційного містечка Сафферн, штат Нью-Йорк, де жив раніше, це близько 60 км. Оскільки авто продав ще в грудні, довелося їхати приміським поїздом. До того ж, день був сонячний, теплий. Це було в неділю, 7 квітня.

І що далі?

Отже, приїхав на станцію, пішов до стежки в ліс, де починаються гори.Одну просто закопав у землю і підірвав, іншою підірвав покинуту валізу, що знайшов поблизу на смітнику.На наступний день, я нічого не приховував від ФБР та поліції, не вважав що це настільки серйозно.

То вони приїхали вже наступного дня до тебе на роботу?

Так. Потім привезли мене додому. Обшукували квартиру, забрали Піродекс (різновид пороху). Того понеділка, 8 квітня, вони пішли ввечері. Повідомили, що федеральна прокуратура відмовилася висовувати обвинувачення.

Як, на твою думку, вони дізналися? 

Я точно знаю, як вони дізналися. Цей хлопець, з яким я жив, повідомив ще одному, той ще одному, той якомусь чоловіку вище, той моєму начальникові, той розповів корпоративному юристові. Останній викликав ФБР. Наступного дня мене тимчасово відокремили від роботи, але з оплатою 100%. 

Зачекай, а що сталося після того, як прокуратура відмовилася висувати звинувачення?

Тож я зараз розповідаю. Це тільки федеральна. Ще є штатна. Рівно через тиждень, у понеділок, 15 квітня, мені зателефонував детектив з поліції Джерсі-Сіті. Попросив прийти до відділу (добровільно). Я, будучи законослухняним громадянином, прийшов. Він завдав переважно ті самі питання, що і тиждень тому. Потім під кінець повідомив, що прокуратура штата висуває обвинувачення за кримінальними статтями. І що через це мене мусять оформити як заарештованого, тобто з фотографіями і взяти відбитки пальців. Потім у вівторок, 16 квітня, зателефонував детектив з іншої поліції (не міста Джерсі-Сіті, а транспортної), і та ж сама процедура.

І в чому тебе звинуватили?

Мені висунули два однакових звинувачення у володінні вибуховим пристроєм, одне за житловий будинок, інше за поїзд. Ще одне, але не третього ступеню, а четвертого, за "створення ризику небезпеки людей в житловому будинку.

Як вважаєш, ти дійсно комусь загрожував?

Ну, не навмисно. Все ж таки, вони були сильнішими за звичайні петарди. Якби вибухнуло в мене в кишені, могло і вбити.А також поранити тих хто сидить поруч. Я абсолютно підтверджую, що був неправий в тому, що взяв їх до поїзду, а також що виробляв їх в 33-поверховому житловому будинку. Це було все одно що пияцтво за кермом, я це тепер розумію, або навіть гірше.

А як розвивалися події після дзвінка з транспортної поліції?

А там все було просто. Вони не завдавали більше питань, просто зустріли мене на вокзалі в Хобокені, привели до відділу, взяли фото та відбитки, оформили арешт, і відпустили. Того ж дня мене повідомили, що звільняють з роботи. Але за роки служби компанії все ж пішли на певні поступки: зобов’язалися не повідомляти нікому причину звільнення, наприклад.


 

Мені здається, що причину звільнення тепер буде важко приховати. Журналісти пишуть, що дізналися про тебе з суду, як пройшло засідання? Що тобі світить? В тебе є адвокат?

Так, є адвокат. Ще поліція забрала комп’ютер, але пообіцяли повернути. Це було перше засідання, чисто формальне, на ньому нічого не вирішується. Суддя зачитала звинувачення, мої права, мене опитали щодо анкетних даних. Адвокат обіцяв досудову диспозицію - це кращий випадок - за ймовірністю 80-90%.  Найгірше покарання - умовно. Але це все одно погано.

Багато хто підозріло ставиться до таких хоббі. Всім я думаю цікаво ще дізнатися, чому і як виникло таке захоплення піротехнікою? Чому взагалі твоє затримання асоціювали з терактами?

Після 11 вересня, так, подібні хоббі стали більш підозрілими.За своєю природою, я маю здатність починати хоббі,а потім кидати. Таких було багато. Минулого літа, наприклад, запускав модельні ракети. Просто вирішив проекспериментувати. Як і що робити прочитав в книжці Anarchist Cookbook (відома книжка в Америці 1970 року – «Свідомо»). А асоціювали з терактами, щоб створити сенсацію.Репортер на суді сиділа весь день і вирішила скористатися можливістю.

Після цього інциденту не плануєш зав’язати з піротехнікою?

 Тепер - все! Більше ніколи! Все що горить, я до нього в житті не доторкнуся! Звичайно, я зробив велику дурницю в тому, що взяв це в поїзд.

 

Теги: Київ , США , Бостон , теракти