Німці вшанували українців у "Книзі мертвих"

Галина Танай
9 травня 2013р. 11:57

Німці вшанували українців у "Книзі мертвих"

В Києві нарешті презентували "Книгу мертвих" - знаменитий проект німецького активіста Ульріха Шаде, який зібрав інформацію про загиблих та похованих  у місті Брауншвайг протягом 1939-1945. Серед цих нещасних було близько тисячі українців, яких теж вшанували у книзі пам'яті.

Ідея створити таку книгу виникла у Шаде після того, як він побачив на Брауншвейзькому цвинтарі величезну кількість безіменних могил, про які не знають друзі і рідні. Шаде вдалося зібрати інформацію  про 4800 загиблих. Це переважно остарбайтери, в’язні концтаборів та місцеві жителі, що загинули під час бомбардувань. А найжахливішою знахідкою стала інформація про 300-400 немовлят, яких забрали у жінок-остарбайтерів, а потім заморили голодом. 

 За словами автора, "Книга мертвих" - це колективний надгробок для всіх жертв війни, похованих на цьому цвинтарі, незалежно від національності та віросповідання. На думку Шаде, ця книга допоможе нам осмислити причини і наслідки війни та нізащо не допустити такого в майбутньому.

"Книгу мертвих" розішлють по архівах, щоб українці мали змогу знайти інформацію про своїх загиблих родичів-остарбайтерів. Також планують створити другу частину проекта, «Книгу Живих» - уточнену інформації про українських жертв війни із списків Ульріха Шаде. 

 

Теги: Ульріх Шаде , Книга мертвих , Київ