Ярослав Джусь просить допомогти з Bandura Style

Галина Танай
13 травня 2013р. 14:16

Ярослав Джусь просить допомогти з Bandura Style

Що таке бандура? Гробик зі струнами, на якому грали кобзарі. Побачити можна в краєзнавчому музеї та раз на п'ятирічку - по Першому національному. Якщо ви так думаєте, ви теж безнадійно загрузли в болоті стереотипів. Музикант Ярослав Джусь, якого знають за шоу «Україна має талант-2», вирішив відродити бандуру і зробити її брендом нашої країни. Дабстеп, джаз і Lady Gaga під  бандуру, новий музичний портал і концерти по всій країні – це тільки дещо з планів Джуся. А зробити ці мрії реальністю дуже просто – лайкнути проект Bandura Style на порталі Ideax-nescafe.

Більшість українців пам’ятає Ярослава за шоу «Україна має талант», але це далеко не єдине досягнення хлопця. Він створив гурт «Шпилясті кобзарі», запустив сольний клубний проект «DJ Dzhus», гастролює по всьому світу, навчає дітей і пише музику для українських короткометражок – саме його мелодії звучать у фільмах Марини та Оксани Артеменко «Не менше 50 кг», «Ваня» і «Тімка». Музикою Джусь займається з дитинства, але з бандурою познайомився вже дорослим,  і вона стала його любов’ю на все життя. За словами Ярослава, вперше взявши до рук бандуру, він був шокований: як такий чудовий інструмент міг опинитись на задвірках  мистецтва?

Що більше хлопець опановував бандуру, то ясніше розумів: її треба рятувати. Адже інструмент, що міг би стати брендом і прославити Україну на весь світ, потихеньку помирає в музеях. Та і як звинувачувати людей у відсутності інтересу, якщо бандура звучить хіба на Першому національному та радіо «Промінь», а заїждженою народною класикою нікого не зацікавиш?Фабрик, що виготовляють цей інструмент, теж майже не лишилось. Ще 40 років тому бандури випускали у Чернігові. Потім фабрика переключилась на труни для італійського замовника. Тепер і того гірше: один цех згорів, а в іншому – супермаркет «Сільпо». В результаті бандура стала золотою: нині вона коштує до $2000. Це дуже дорого навіть для професіоналів - а що говорити  про новачків. Дитячі ж інструменти – взагалі раритет, тож батьки, що хотіли б навчати дітей гри на бандурі, майже не мають шансів.

Бандура плюс джаз: impossible is nothing
Бандура плюс джаз: impossible is nothing

Але не все так погано. За останні три роки Україна згадала про бандуру, і не в останню чергу завдяки Джусю. Кобзарський слем на «Країні мрій», перемога на Alfa Jazz Fest у Львові, спільні проекти з ТНМК та Олегом Скрипкою довели: бандура – це таки круто. Тепер Ярослав Джусь хоче зробити ретро-інструмент сучасним і доступним. Для цього він займається створенням  концертної програми «Bandura show» та «бандурного» музичного порталу. В планах хлопця також залучати якомога більше бандуристів до зйомок в кіно і музичних кліпах та піарити їх у соцмережах, щоб звучання бандури стало таким же звичним, як і гітари чи фортепіано. Крім того, Джусь хоче підтримати майстерню, що реставрує старі і виготовляє нові бандури – щоб інструмент став дешевшим і доступнішим для всіх, хто хоче навчитись на ньому грати. "Бандура нічим не гірша за ірландське шоу «Lord of the Dance» чи канадський цирк «Cirque du Soleil», тож усе в наших руках", - переконаний Ярослав.

Підтримати реінкарнацію бандури можна тут. Це безкоштовно - переможців визначає журі, але з урахуванням результатів голосування. Якщо ідея каталогу здобуде підтримку, на її реалізацію віддадуть 100 тисяч гривень.

 

Теги: Neskafe , bandura style , Джусь , бандура , Київ