Свободівець: націоналістам оголосили терор

Олесь Лук'яненко
16 травня 2013р. 19:52

Свободівець: націоналістам оголосили терор

У Володимира Карася зламані верхня і нижня щелепи, струс мозку, порізане обличчя і три вибиті зуби. Зараз його готують до операції. У Євгена Мацька струс мозку і підозра на тріщину в черепі від удару кастетом. Хлопців зі «Свободи» за схожою схемою відлупцювали біля їхніх будинків. Мацька виманили з дому, повідомивши, що в нього борг у банку. Наступною жертвою мав стати Андрій Медведько – громадський активіст, який організував для школярів Києва «Кубок Молодого футболіста», та помічник депутата від Свободи Едуард Леонов. Але не став. Розповідає, що врятувала обережність і друзі.

Кажуть, що спроба нападу не була такою несподіваною. Коли і з чого все це почалося?

У минулу п’ятницю до мене в двері почали дзвонити невідомі. Дзвонили без перестану, тому я одразу зрозумів, що це не нормальні люди, а якісь наглі бики. Оскільки я веду активне політичне та соціальне життя, то мені вже неодноразово погрожували різні бариги, а менти навіть одного разу викрали. Тому я не поспішав відкрити двері, а спитав хто вони і що їм потрібно. Відповіли, що вони колектори з фірми "Кольчуга", а я винен близько 8000 гривень Альфа-банку. Я одразу зрозумів підставу і двері не відкрив, сказавши, що Андрія – мене – вдома немає. Гості пішли. Я зауважив, що біля моїх дверей в коридорі трохи викручена лампочка, яка ще півгодини тому була увімкнена.

Що сталося потім?

Після цього поїхав у село на гробки і кілька днів мене не було вдома. До того я вже знав, про напад на Назаренка (Володимир Назаренко теж був побитий невідомими 13 травня біля метро КПІ – прим. «Свідомо») і зрозумів, що це можливо якось пов’язано. В понеділок вони прийшли знову, гупали в двері, я не відкрив і не спілкувався. Почалися постійні дзвінки на домашній, питали у батьків, коли я прийду додому і так далі. Навіть ходили по сусідам, питали, як я виглядаю. А коли я дізнався про те, що «колектори» пробили голови двом моїм знайомим, то  для мене все стало очевидно.

Важко уявити, що потрібно робити в такій ситуації. Що зробив ти?

По-перше, я вирішив точно дізнатись у банку, чи це не якесь шахрайство? Там мені підтвердили, що ніяких кредитів чи чогось подібного не мені не висить. Я став більш обережним. Почав придивлятися, чи не стежить хтось за моїм будинком.

В міліцію ходив?

У міліцію звернутись не вистачило часу, був постійно в роз'їздах, додому повертався пізно. До речі, в минулому році мене викрали оперативники. Застосувавши подібну схему, представилися клієнтами по роботі, витягнули на зустріч, закинули в машину, забрали телефон і повезли в Шевченківське. Тоді вони думали, що я був причетний до бійки з ліворадикальними екстремістами на метро Лук'янівка. "Колектори" дуже нагадували міліцейський стиль. А всім відомі їхні методи роботи по "сніжній справі", коли людям дзвонили і казали, що їхні родичі нібито потрапили в аварію, щоб просто встановити особу. Тому додому став ходити не один. Просив що б мене підвозили під парадне, або зустрічали. В парадному був дуже обережний, заходив повільно, звертаючи увагу на будь-які дивні речі. Певно, це мене і врятувало від проламаної голови.

Наскільки мені відомо, під твоїм будинком вдалося затримати і сфоткати двох, які на тебе чатували. Коли і як все відбулося?

Це було вчора, я вийшов з дому в магазин. Помітив дуже дивного персонажа, який також звернув на мене увагу. Він почав йти за мною, а потім бігти. Стало все зрозуміло - це нападник. На щастя поряд опинилися мої друзі, які його затримали. Одразу ж підбіг його "Шеф".

Один з нападників Андрія.
Один з нападників Андрія.


"Шеф". В телефоні першого він записаний як Ільченко В. Націоналісти, які лежать у лікарнях, упізнали його. Кажуть, що він теж керував нападами.

В новинах пишуть, що в них були якісь прилади, що саме?

Так. У них була якась дивна апаратура, прикріплена під футболками. Щось типу рацій, але більш продвинуте. Друзі хотіли передати нападників в руки правоохоронців, але не встигли – прибігло ще 5 "биків", почали бити моїх товаришів. Потім нападники втекли. Вдалося помітити що частина з них сіла в синє "Авео". Одного з них звали Максим.


 

Що, насправді друзі випадково опинилися поруч? Номер ви записали?

Номер машини на жаль не встигли записати. Щодо випадковості то - справжні друзі завжди поруч у важкий час :)

Гарно мати таких друзів :) Міліцію викликали?

Здається навіть набрати не встигли, бо пройшло всього кілька хвилин. А це ж метушня, бики пручаються, та і друзів було не багато. Всього троє, а биків двоє. Потім прибігло ще п’ятеро їхніх. 


Ще  хотів би додати що це були не прості "тупі спортікі". Вони доволі грамотно організували стеження за мною. Я помічав їх кілька разів під вікнами. Вони ходили туди-сюди, змінюючи футболки, передаючи один одному жестами якісь "маяки". Точка збору у них була під гастрономом. Там вони сходились і розходились. Також специфічна апаратура наштовхує на думку, що це люди які мають чітке уявлення про "наружку" і пройшли певну підготовку.

А що після всіх цих подій кажуть батьки?

У мами кілька нервових зривів. Вона в постійній депресії. Батька я змусив носити газовий балончик. Він також не дуже радий цій ситуації.

Ти давно займаєшся активно громадською діяльністю. Навіть взяв на себе функції держави і організував футбольну лігу для дітей. Чому саме зараз? З чим конкретно, на твою думку, це все пов'язано?

Це очевидний терор не тільки проти мене або моїх друзів. Напади проводились за єдиною ознакою - націоналіст. При нападах передавали меседж "на акції не ході". Можливо нас хочуть залякати перед 18-ти травня, коли планується фінал акції "Вставай Україно". Можливо залякати та розвалити націоналістичне середовище в цілому. Однак очевидно, що замовники і виконавці  - люди, які представляють кримінал і політику одночасно. Не хочу тикати пальцями, але ви і самі можете здогадатись, хто зараз має подібні чітко виражені риси.

Це явно не субкультурна війна, одразу ж хочу відкинути будь-які спекуляції на тему дитячої антифа чи інших дрібних капосників. В цей раз проти націоналістів вийшла серйозна кримінальна сила.

Медведько під час проведення чемпіонати з футболу
Медведько під час проведення чемпіонату з футболу

Що ви вже зробили і як взагалі плануєте протидіяти?

Плануємо надати максимального розголосу ситуації. Написали заяви в міліцію. Разом з народними депутатами від Свободи будемо слідкувати за тим, як рухається справа. По нападникам є достатньо інформації, щоб їх можна було швидко знайти. Все буде Окей. Ми ж теж "не пальцем роблені".

Теги: Київ , Свобода , міліція , прокуратура