Школярі більше не вивчатимуть роман про Голодомор

Максим Опанасенко
1 лютого 2011р. 12:54

Школярі більше не вивчатимуть роман про Голодомор

В новій програмі з української літератури, поданій на сайті Міносвіти, виключене вивчення роману Василя Барки «Жовтий князь».

Роман, який описує трагедію голоду на прикладі однієї сім’ї і одного села, тепер рекомендований тільки для додаткового читання. А враховуючи те, що програму від початку і до кінця через канікули, карантини і свята, школярі проходять дуже рідко, цей роман залишиться нечитаним взагалі.

«Жовтий князь» чітко вказує на винних в Голодоморі 1932-33 років і живописно описує наслідки – канібалізм, масові вимирання цілих сіл, божевілля через примусовий голод.

«Коли брали людей, то діти за них чіплялися. В одного діти були німі, ніяк говорити не могли, і так чіплялися, що страшно глядіти, а їх прикладами били - поламали їм руки. Всіх, і дітей теж, зібрали на площу: там розривними кулями повбивали, скрізь мозок розлітався. Лежали довго. Мухи їх обліплювали і сморід стояв тяжкий. Згуртувалися старі жінки, що вже їм смерть не страшна; сиві всі і вбрані в чорному, з ціпочками: як на похоронах - і то сама біднота сільська. Пішли до начальства: сперечатись проти пекла їхнього. Нехай дозволять прибрати мертвих - поховати в одній ямі. Вистанув комісар, в червоній будьоновці, як сатанинець, і закричав: "Не сміть! То - вороги! Єсть наказ від Леніна з ворогами розправляться, щоб духу нашого боялись" – пише автор в романі.

Також, в програму з української літератури Міносвіти вирішило ввести розділ «Українська російськомовна поезія», чого не було раніше. Так, тепер школярі в обов’язковому порядку мають ознайомлюватися з творчістю Миколи Ушакова, Леоніда Вишеславського, Бориса Чичибабіна та Леоніда Кисельова.

Раніше, Міносвіти розробило нову концепцію літературної освіти. Серед пропозицій Міністерства - поєднати світову і українську літературу в єдиний предмет і виділяти більше часу для вивчення сучасної літератури 20-21 століття.