Чи справді Екожитлосервіс взяв жителів "в оборот"

Галина Танай
24 травня 2013р. 12:14

Чи справді Екожитлосервіс взяв жителів "в оборот"

«Свідомо» продовжує розслідувати скарги на неякісні товари та послуги. Цього разу ми отримали скаргу від мешканців житлового комплексу «Брест-Литовський», що в селі Чайки на Петропавлівській Борщагівці. Вони вкрай незадоволені якістю комунальних послуг і кажуть, що приватне ЖЕО «Екожитлосервіс» влаштувало мешканцям справжній терор. Натомість працівники ЖЕО впевнені: діють в рамках закону, і людям нема на що нарікати. Хто правий і чим завершиться трирічна війна мешканців з комунальниками?

Наприкінці 2009 року будівельно-інвестиційна компанія «Екоінвестбуд» здала в експлуатацію житловий комплекс «Брест-Литовський». Комунальні послуги мешканцям комплексу надавав ТОВ «Екожитлосервіс». Фірму, що буде обслуговувати блок В по вулиці Печерській, 2 і 6, люди не обирали – їх просто поставили перед фактом. Мешканці спершу не надали цьому особливого значення. Першою неприємною несподіванкою стали необґрунтовано високі тарифи – виявилось, що за квадратний метр житла у «Брест-Литовському» треба платити  5 гривень 25 копійок. При цьому в Києві за квадратний метр у будинку такого типу сплачують 1 гривню 10 копійок, тобто життя в приміському раю в п’ять разів дорожче, ніж у столиці. Як розповів активіст «Брест-Литовського» Святослав Пусєв,  вода, газ та електроенергія в «Брест-Литовський» постачаються за тіньовою схемою. Хоча мали б іти напряму з Київводоканалу, Київоблгазу та Київенерго. Якщо все робиться за законом, ЖЕО бере на себе лише прибирання будинку та прибудинкової території. А «Екожитлосервіс», по суті, монополізував постачання в обхід Києво-Святошинської районної ради, що й дозволило встановити захмарні ціни на обслуговування. Схема формування тарифу від мешканців прихована, доступу до лічильників у будинку вони також не мають. 

Спершу жителі «Брест-Литовського» не надто обурювались дорожнечею – аби ЖЕО надавало послуги вчасно та якісно. Але скоро люди зрозуміли: на це розраховувати не доводиться. Неякісне прибирання території, відсутність поточного ремонту, за який мешканці по-чесному платили гроші, перманентне відключення електроенергії – невдоволення наростало. ЖЕО на це відповідало по-своєму - тих, хто скаржився і закликав сусідів боротися за свої права, показово «карали» відімкненням води та світла. Активісти розпочали підготовку до створення ОСББ. І з’ясували багато цікавого про забудовника «Брест-Литовського».

Засновники ТОВ «Екоінвестбуд» екс-депутат Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Віктор Григорович Братина, Ірина Володимирівна Ляшко (обіймає посаду генерального директора), Людмила Борисівна Синенко. Статутний фонд підприємства – 9 мільйонів 22 тисячі гривень, з них 5 мільйонів 503 тисячі 420 гривень – частка Братини (тобто 61%). Земельна ділянка площею 8 гектарів, на якій зведено  «Брест-Литовський», перебуває у приватній власності Віктора Братини – так само, як і дахові котельні, 8 з половиною кілометрів лінії електропередач та свердловина, водою з якої користуються мешканці комплексу. Кредитором «Екоінвестбуда» є Кредитпромбанк. Генеральний підрядник будівництва комплексу – Державний будівельний комітет Верховної Ради. Юридична адреса приватного ЖЕО, ТОВ «»Екожитлосервіс», збігається з адресою Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради. Голова сільради – Олексій Кодебський, на посаді перебуває з 1983 року. Директор ТОВ «Екожитлосервіс» – Віктор Стрільчик, заступниця директора – його дружина Світлана Воробйова. Вони проживають в одній з 28 невикуплених квартир житлового комплексу. Там же живе юрисконсульт виконкому Петропавлівсько-Борщагівської сільради Анжела Дідескуль.

31 грудня 2012 року спливав термін угоди з «Екожитлосервісом» – принаймні, так повідомило мешканцям будинку керівництво ЖЕО. Тож 26 листопада на парадних і у поштових скриньках з’явилися «листи щастя» – оголошення про те, що з 1 січня 2013  «Екожитлосервіс» припиняє обслуговувати будинок. І питання обслуговування будинку та прибудинкової території мешканці мають вирішувати самостійно.

Активіст «Брест-Литовського» Олексій Орловський впевнений: ця заява була шантажем, і «кишенькове» ЖЕО фірми-забудовника нікуди йти не збиралось. Повідомлення про припинення обслуговування будинку – це провокація з метою змусити мешканців підписати нові, ще невигідніші угоди. Крім того, це допомогло б ЖЕО дискредитувати ініціативну групу, що готувалась до створення ОСББ.  

Невдовзі  керівництво ЖЕО і справді запропонувало мешканцям підписати нову угоду про обслуговування будинку.  У новому контракті виявилось багато цікавого – зокрема, запровадження штрафів на суми близько 1 000 гривень за неузгоджене перепланування помешкання, перенесення розеток і  неправильне паркування.  Особливо дивно виглядає пункт 3.3.2 про можливість несанкціонованого доступу працівників ЖЕО  в квартири споживачів.


 


Активісти звернулись до Держспоживінспекції. В результаті нову угоду, нав’язувану  «Екожитлосервісом», визнали незаконною.

Наводимо другий аркуш документа з власне висновком Держспоживінспекції
Наводимо другий аркуш документа з власне висновком Держспоживінспекції

Підписання нової угоди перетворилось на справжню війну. Мешканці будинку розділились на три групи. Дехто підписав угоду, не вчитуючись в її зміст. Дехто підписав під тиском комунальників:  непокірним не давали  паркувати автівки у паркінгу.  Частина мешканців так і не підписала нову угоду – за що отримала вимкнення світла посеред зими.

Апогей конфлікту настав у середині весни. 15 квітня о 24:00 ЖЕО припинило надавати комунальні послуги абсолютно всім мешканцям. Тобто «Екожитлосервіс» кинув напризволяще навіть тих, хто підписав нову угоду. 16 квітня обурені мешканці «Брест-Литовського» перекрили Житомирську трасу і відмовились іти по додому, доки ЖЕО та чиновники не виконають  їхніх умов. А умови були такі: негайно відновити надання комунальних послуг, оголосити конкурс на новий ЖЕО  та не перешкоджати створенню будинкового комітету мешканцями комплексу.  Представники сільради та районної адміністрації пообіцяли виконати всі вимоги. Коли «Брест-Литовському» ввімкнули воду, люди розійшлись по домівках.

20 квітня виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільради і справді оголосив конкурс на визначення  виконавця житлово-комунальних послуг для мешканців «Брест-Литовського». От тільки інформацію розмістили у вигляді крихітного оголошення в газеті «Новий день».  


Кінцевий термін подачі заявок – 20 травня. Умови для учасників – лише надати заяву про участь та завірені копії статутних документів підприємства. Хоча згідно постанови Кабміну № 631 про Порядок проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг організатор конкурсу має підготувати інформацію з 19 пунктів, зокрема кваліфікаційні вимоги до наявності в учасників матеріально-технічної бази, працівників відповідної кваліфікації, досвіду роботи з надання певних послуг,відповідного дозволу  або  ліцензії на виконання певних робіт чи надання послуг. Також організатор зобов’язаний надати інформацію про місце,  день  і  час  розкриття  конвертів з конкурсними пропозиціями. Коли представники кількох фірм, які дивом знайшли оголошення, звернулись у сільраду за більш детальною інформацією, їм озвучили той самий перелік вимог: заява про участь і статутні документи підприємства. 

Як відбувається конкурс?

Як розповіла представниця фірм ТОВ «Мажордом-Сервіс» та ТОВ «Управлінська компанія спілки власників житла України» Ольга Пальчикова-Козуб, в Петропавлівсько-Борщагівську сільраду вона їздила двічі, і отримати копію своєї заяви їй вдалось лише на другий раз – в обхід «начальства». Коли жінка пригрозила, що подасть на сільраду до суду, отримала відповідь: «Гаразд, краще будемо судитися». Але головне – в свій другий приїзд, 20 травня, Ольга побачила на столі в однієї з працівниць виконкому вже готове розпорядження про результати конкурсу, датоване 30 травня. Сфотографувати документ Пальчиковій-Козуб не вдалося, побачити назву фірми-переможця теж не було змоги. Але факт наявності такого розпорядження ще до завершення подачі заявок говорить сам за себе. В самих положеннях про конкурс, які все-таки отримала Пальчикова-Козуб, маса цікавих деталей. Наприклад, фірма-учасник має сплатити 1700 гривень за проведення конкурсу. Куди підуть ці гроші, ніхто не пояснює. 

Наводимо другий аркуш документа
Наводимо другий аркуш документа

Припустимо, що конкурс відбувається справедливо. З чим зіткнеться фірма-переможець? Насправді «Екожитлосервіс» нікуди не піде – кишенькове ЖЕО забудовника продовжує виконувати послуги з управління будинками, а також з опалення, електро-, водопостачання і водовідведення. При цьому «Екожитлосервіс» залишає за собою право заключати договір на постачання електроенергії та води ОКРЕМО з мешканцями та обслуговуючою організацією. По суті, нове ЖЕО буде обслуговувати тільки місця загального користування та освітлення. Причому лічильники з показниками по цих об’єктах знаходяться за півтора кілометри від будинку. Все це дає «Екожитлосервісу» змогу регулювати тарифи і вартість обслуговування «Брест-Литовського» на свій розсуд. Для підставної фірми все це не має жодного значення. Якщо ж припустити, що конкурс відбудеться чесно, збитки фірмі-переможцю гарантовані – вона буде розплачуватись за прибутки «Екожитлосервіса».


Що говорить «Екожитлосервіс»?

«Свідомо» поспілкувалося з заступницею директора ТОВ «Екожитлосервіс» Світланою Воробйовою. За словами Воробйової, розповіді мешканців про терор з боку ЖЕО і незаконність спроби підписати новий договір про надання послуг – неправда. Як запевняє жінка, весь гамір навколо ситуації у «Брест-Литовському» здіймає невелика група «правопорушників», що систематично перешкоджає роботі ЖЕО. А новий договір зі штрафами, який «Екожитлосервіс» пропонував наприкінці 2012, покликаний захищати інтереси «законослухняних жителів». За словами Воробйової, його підписало 75% мешканців. На нагадування про те, що Антимонопольний комітет і Держспоживінспекція визнали новий договір таким, що порушує законодавство, жінка відповіла так: Антимонопольний комітет не визнав його незаконним, а лише рекомендував окремі зміни. А Держспоживінспекція, за словами Воробйової, не має повноважень давати висновок щодо законності договору ЖЕО з мешканцями. Причому спочатку жінка заперечувала сам факт наявності такого висновку. Після нашого зауваження про те, що ми маємо на руках копію документу, пані Воробйова сказала, що це не в компетенції Держспоживінспекції.

Що ж до організації конкурсу на визначення  виконавця житлово-комунальних послуг для «Брест-Литовського», пані Воробйова говорить наступне. Оголошення про конкурс, в якому були вказані лише дві вимоги до учасників, пояснюється просто: організатори не думали, що взагалі знайдуться охочі взяти в ньому участь. Бо з усіх ЖЕО Петропавлівської Борщагівки ніхто не виявив бажання. А тим, хто все ж захотів взяти участь, надали повний пакет вимог. Всі зауваження про порушення організаторами правил організації конкурсу Воробйова заперечує. Цікава деталь: за словами пані Світлани, всі ці звинувачення ідуть з боку незадоволеної учасниці, чия фірма програла конкурс. Коли ж «Свідомо» запитало, звідки відомо, що вона програла – адже результати мають оголосити 30 травня – Воробйова ухилилась від відповіді. А на питання, про яку жінку йде мова, відповіла: «Я маю припущення, але оскільки ми говоримо офіційно, всі питання слід оформлювати письмово у вигляді запиту».


Отже, якщо залишити все як є, надавати комунальні послуги мешканцям «Брест-Литовського» буде підставна фірма забудовника Віктора Братини - що загрожує новими підвищеннями тарифів і продовженням комунального терору. Бо, на думку активістів, за рахунок штрафів і захмарних цін забудовник хоче з 700 квартир отримувати той же прибуток, що мав би надходити від повністю добудованого комплексу – зі ще двома будинками і торгівельно-розважальним центром. Тому жителі «Брест-Литовського» готуються до створення обслуговуючого кооперативу. Бо в такому разі навіть не важливо, яка з фірм виграє кишеньковий конкурс – хазяйнувати у своїх будинках будуть самі мешканці.

 

 

Теги: Київ , Екожитлосервіс , ЖЕО , Екоінвестбуд , Братина , конкурс , Держспоживінспекція