Що розповів про Лозінського міліціонер "на виклик"

Олександра Веснич
1 лютого 2011р. 21:25

Що розповів про Лозінського міліціонер "на виклик"

«Один з моїх оперативників пішов і заглянув до лісу – Олійник був там. Він на напівзігнутих ногах сидів за деревом, за дубом. Тоді ми почали оточувати його» - розповідає суду Микола Рудий - керівник оперативно-слідчої групи, що виїхала за викликом Лозінського до лісу і бачила помираючого Валерія Олійника.

«Якщо він був у лісі в той момент і не хотів здаватися, чому він не тікав?» - питає суддя.

Прямої відповіді на це питання Рудий так і не дає. В той вечір 16 червня 2009 року він бачив депутата і жертву і точно знає, що відбувалось насправді. За цю справу він уже засуджений через підробку документів і невиконання своїх обов’язків. Що ж він розповів суду?

Генеральна прокуратура звинувачує екс-БЮТівця Віктора Лозінського в умисному вбивстві мешканця Кіровоградської області Валерія Олійника. Лозінський був на природі разом з екс-прокурором Голованіського району Євгеном Горбенком та екс-начальником Голованівського райуправління міліції Михайлом Ковальським. Також звинувачують єгеря Василя Перепелицю.

Рудий – насправді чорнявий чоловік середньої статури з густими вусами і дуже сумним обличчям. Він стоїть біля трибуни, переминаючись з ноги на ногу, при цьому на ньому надіті наручники і поруч протягом всього часу свідчення стоїть міліціонер – його конвоїр.

«Я заступив на зміну в Голованівському райуправлінні міліції о 20.00. О 20.43 черговий отримав повідомлення про стрілянину... Я взяв свою табельну зброю, отримав службове спорядження -2 бронежилети для мене і ще одного співробітника, автомати. Зі мною було ще троє співробітників», - свідчив Рудий.

За його словами, на подію слідча група виїхала приблизно через півгодини після повідомлення. Додатковий час знадобився, бо в міліції в пізній час не було машини і терміново викликали водія службового УАЗику.

Дзвонив в райвідділок сам Лозінський з мобільного телефону.

Дорогу до події Рудому і його групі показувала «Нива Шевроле» Лозінського, якого разом з місцевим прокурором і головою міліції вони зустріли біля поля соняшника.

«Коли ми вийшли з машини, присутні Горбенко, Ковальський і Лозінський пояснили, що зустріли невідомого чоловіка і хотіли з’ясувати, хто він, що він. Той дістав пістолет і почав стріляти в них. Вони пояснили…»

«Хто – вони? Хто що казав? Не могли ж вони хором говорити» - уточнює згодом суддя.

«Лозінський говорив… Вони пояснили, що почали оборонятись, вибили з рук пістолет в того чоловіка і він втік в ліс», - провадить своє екс-міліціонер.

Опергрупі показали, де лежить вибитий пістолет. Як каже Рудий, там спеціально поставили палицю, щоб не загубити місце в соняшнику.

«Ця ділянка була витоптана? Якщо була сутичка, то як міг бути соняшник не поламаний?»

«Я не пам’ятаю… Один з моїх оперативників пішов і заглянув до лісу – Олійник був там. Він на напівзігнутих ногах сидів за деревом, за дубом. Тоді ми почали оточувати його».

Рудий каже, що в «операції» по затриманню Олійника брали участь усі присутні. Йому кричали, щоб він здавався.

«Або застрелись або кинь зброю» - цитує екс-оперативник свого колегу.

Але Олійник сидів за деревом і інколи цілився предметом, схожим на пістолет. Коли до нього наблизився начальник міліції Ковальський, виявилось, що у Валерія ніби ще й ніж. Рудий каже, що чув звуки, схожі на постріли, але не впевнений щодо цього. Як виявилось пізніше, Олійник ніби мав пневматичний стартовий пістолет.

«Лозінський наблизився до Олійника і дотронувся до нього дрючком з дерева, який він взяв. Потім відійшов».

Врешті вся ватага навалилася на Олійника, його поклали на землю, руки ніби тримали за спиною і відібрали ніж. При цьому Лозінський і Горбенко отримали поранення. Чоловіка «вивели чи винесли» - за висловом Рудого – на поле і поклали на землю.

Екс-міліціонер стверджує, що з фізичних ушкоджень у Олійника була лише неприродно вивернута права нога. При цьому він був повністю притомний, розповідав, що вони з Рудим колеги – працював охоронцем, але про суть події слідчий його не запитав.

Не запитали оперативник та його підлеглі і про поранену ногу, він не оглянув авто Лозінського, бампером якого вона могла бути переламана, не записав стан присутніх тут до його приїзду, він навіть не описав ліс як місце події, а лише записав, як знайшов пістолет.

Огляд місця події, після якої померла людина, у Рудого зайняв всього піваркуша.

На численні запитання суду про невиконання його обов’язків Рудий спочатку говорив, що хвилювався через виклик швидкої до Олійника, а потім виявилось, що він сходив за 300 метрів туди і назад подивитись на номер стовпа лінії електропередач для протоколу і лише потім викликали швидку. Він вирішив не записувати, що вилучив у Олійника ще пістолет, ніж, патрони, гільзи і зробив це лише на наступний день після «поради» обласної прокуратури скласти хоча б адмінпротокол.

«Ну за те мене і засудили. Може, це мій малий досвід»

До цього Рудий 5 років працював слідчим.

У своїх попередніх показаннях Рудий пояснював, що також вилучив штани Олійника, які залишили на полі медики зі швидкої – вони наклали шину на перелом Олійника. Тепер він каже, що не брав їх.

Лозінський, розпитуючи Рудого, відмітив:

"Дійсно, Ваші покази сильно відрізняються від показів лікаря, медсестри і водія швидкої… Скажіть, а як вийшло, що ви з табельною зброєю у бронежилеті не проявили ініціативи по затриманню Олійника і замість Вас я пішов на нього з дрючком?

Рудий визнав, що просто перелякався.

З двох понятих, які приїхали на місце події для складання протоколу, один на суді відмовився від правдивості свого підпису під ним. Під час уточнюючих запитань улюбленою фразою Рудого стала "не пам'ятаю".

Лозінський, який весь час схвально кивав головою з приводу слів екс-міліціонера і лише інколи показував лицем емоцію, яку можна було прочитати як "от ідіот!", у своїх запитаннях зрівняв Рудого з землею, як некомпетентного боягуза.

При цьому Рудий приречено і тихо підтверджував все, що хотів Лозінський. Принаймні, він не сидить на лаві разом з екс-депутатом і покарання Рудого не таке сумне, як може отримати він.