В ЄС застерігають Україну від газового зашморгу

Ольга Бондаренко
5 червня 2013р. 15:35

Україна може потрапити у "газовий зашморг", якщо не випише чіткі правила гри стосовно управління своєю газотранспортною системою. Про це в інтерв'ю "Урядовому кур'єру" розказав голова секретаріату Європейського енергетичного співтовариства Янеш Копач.

Він висловив занепокоєння можливістю передачі ГТС російському "Газпрому". За його словами така передача може призвести до негативних н"Передача ГТС у руки «Газпрому» може призвести до негативних наслідків. Не тому, що труба перейде у власність Росії. А тому, що "Газпром" навряд чи гратиме за загальноприйнятими правилами Євросоюзу:  "Як показує практика останніх років, «Газпром» не дотримується цих правил. Тому є побоювання, що, ставши власником українською ГТС, російська компанія почне диктувати власні правила гри і порядки. Як і щодо того, що «Газпром» навряд чи допустить до управління третю сторону. Саме тому Україні слід виписати чіткі правила гри для майбутнього власника і стежити, щоб він їх дотримувався. Інакше можна потрапити у ще більший газовий зашморг", - наголосив Копач. Голова секретаріату Європейського енергетичного співтовариства також звернув увагу на те, що українська ГТС і газові сховища, особливо на заході країни, важливі для енергобезпеки України і всієї Європи. 

Україна і Росія тривалий час ведуть переговори про створення консорціуму на базі української ГТС в обмін на зниження ціни газу для України. За повідомленням видання "Комерсант-Україна", остання оцінка української труби коливається в межах $26-29 мільярдів. 26 квітня Кабінет міністрів зареєстрував законопроект, яким пропонується зняти заборону на приватизацію газотранспортної системи. Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький вже заявив, що Україна може дозволити собі здати більше половини ГТС. 20 травня Верховна Рада відклала розгляд питання щодо зняття заборони на приватизацію газотранспортної системи.