Фонд Скорсезе реставрує "таємне" кіно Параджанова

Галина Танай
6 червня 2013р. 20:58

Фонд Скорсезе реставрує "таємне" кіно Параджанова

Відомий голівудський режисер Мартін Скорсезе звернув увагу на український кінематограф. Заснований ним "Фонд світового кіно", що займається збереженням і відновленням кіношедеврів, відреставрує картину Сергія Параджанова "Цвіт граната". Про це повідомляє агенція "АрмІнфо" з посиланням на голову Національного кіноцентру Вірменії Геворка Геворкяна.

Якщо геній народився, жив і працював у різних країнах, його зазвичай ділять з вилами і сокирами - чого варті суперечки щодо Гоголя. Параджанов - щасливий виняток: цю гордість ми цілком мирно ділимо з Вірменією. Тож відновлення "Цвіту граната"  - радісна подія і для нас, і для вірмен. Питання про реставрацію фільму обговорювалось у травні на Кіноринку Каннського фестивалю. Всі витрати бере на себе Фонд. Можливо, відреставровану стрічку покажуть у 2014 в Каннах, у програмі  Cannes Classiс.


"Цвіт граната", або "Саят-Нова" - фільм про славетного вірменського поета Саят-Нова, що жив у 18 столітті. Параджанов зняв картину в кінці 1960-х, і чиновники сприйняли її вкрай незадоволено. Держкіно роботу режисера не зрозуміло і постановило: народу таке кіно не потрібне. "Цвіт граната" вийшов на екрани лише в 1973, але Параджанов не мав до нього жодного стосунку: фільм змонтував режисер Сергій Юткевич. Тож картина існує у двох версіях - прокатна Юткевича і авторська Параджанова, що зберігається у фондах "Вірменфільму". До речі, навіть змонтований Юткевичем "Цвіт граната" випустили лише в 143 примірниках. 

А поки що залишається чекати на прем'єру "Параджанова" - біографічний фільм про режисера, знятий Оленою Фетісовою та Сержем Аведикяном. Картину представлять у липні на Одеському кінофестивалі. "Параджанова" вже відібрали до участі у конкурсній програмі фестивалю в Карлових Варах

Теги: Цвіт граната , Кіно , Параджанов , Київ