Хто блокує добудову "Охматдиту"

Максим Опанасенко
17 червня 2013р. 13:26

Хто блокує добудову "Охматдиту"

"Гроші з пива – дітям на лікарню", - скандують активісти під стінами комітету Верховної Ради. Всередині депутати вирішують – чи підвищувати ціну на алкогольний напій заради добудови нового корпусу головної дитячої лікарні країни "Охматдит", який міг би щороку лікувати 27 000 маленьких пацієнтів.

Вже третій тиждень ініціатива могла б втілюватися в життя, проте не всі чиновники переймаються долею дітей. "Свідомо" дізналося – хто не хоче їх рятувати.

Чому це важливо

Розпочате у вересні 2011-го року будівництво нового корпусу "Охматдит" цієї весни зупинилося. З 1 мільярда 800 мільйонів гривень, потрібних для зведення 9-поверхової будівлі і закупівлі медичного обладнання, виділили лише 225 мільйонів.


У квітні стурбовані члени Опікунської ради "Охматдиту" звернулися до президента з проханням з’ясувати ситуацію. Того ж дня Віктора Януковича пообіцяв – з’ясуємо. І доручив зробити це прем’єру Миколі Азарову. Прете втручання ані президента, ані премєра не допомогло. Тоді активісти вирішили підказати уряду, де можна знайти гроші на порятунок хворих дітей.

19 квітня у Верховній Раді було зареєстровано одразу три однойменні законопроекти. В усіх пропонується збільшити акцизи на пиво. І половину доходів від акцизу пустити на будівництво лікарні. Під законопроектами поставили підписи парламентарі з різних фракцій – регіонали Тетяна Бахтеєва, Юрій Мірошниченко і Андрій Шипко, «батьківщинівці» Андрій Пишний, Валерій Дубіль, Леся Оробець, Роман Ілик, УДАРівці Марія Матіос з Андрієм Путіловим і "свободівець" Михайло Головко.

Наскільки вони пропонують підняти акцизи на пиво? Втричі – з 87 копійок до 2,5 гривень. Що це дасть? Для споживачів пива – подорожчання приблизно на дві гривні за пляшку. А бюджету, за твердженням ініціаторів, це принесе два мільярди гривень до кінця року. Один вони пропонують віддати "Охматдиту".

Активісти зауважують: пиво в Україні коштує дешевше за сік чи молоко. Але в парламенті на їхні ідеї не чекали з обіймами.

Хто проти

У парламентському комітеті з податків, де ця ідея попередньо обговорювалася, проти виступили голова комітету Віталій Хомутинник та Катерина Ващук. Обидва представляють "Партію регіонів". Активісти кажуть - на засіданні ці депутати "валили" законопроект про "Охматдит".

Удар наніс і нардеп від "Батьківщини" Сергій Терьохін. Через два тижні після появи "охматдитських"  законопроектів він зареєстрував альтернативний.

 

Фото - Українська правда

Нардеп так само запропонував підняти акциз на пиво до 2,5 гривень. А ще – підняти акцизи на весь алкоголь, збільшити штрафи за розпивання алкоголю і куріння в заборонених місцях, заборонити купувати сигарети поштучно, з рук і п’яним громадянам та змусити продавати алкоголь лише в спеціалізованих магазинах чи відділах. Проте отримані гроші - дітям не віддавати, а відправляти їх до бюджету.

В чому провокація? Кожна ідея, навіть популярна, як правило, все одно має противників. Відповідно, якщо зібрати в один закон багато ідей, ти об`єднаєш багатьох ворогів. Можливо, на це розрахована ідея Терьохіна? На нереальності цього законопроекту наголошують і активісти. Більше того, вони переконані - нереальність альтернативного законопроекту, "потягне" на дно і їхній.

Наприклад, всередині травня уся опозиція скористалася цим прийомом, коли не проголосувала за зняття депутатської недоторканності. «Батьківщина», «УДАР» та «Свобода» заявили, що вони проголосують за закон, якщо він одночасно позбавить недоторканності президента та всіх суддів. Звісно, рішення не пройшло.

В коментарі "Свідомо" нардеп заявив – лобістами є якраз ті, хто запропонував "охматдитський" проект: "Ви читали мій законопроект? Якщо читали, то помітили – я пропоную підняти акцизи на всі види алкоголю. І це правильно. А той законопроект спрямований зовсім не на допомогу лікарні".

Ми вже не вперше лобістські інтереси Терьохіна. Другий рік поспіль "Свідомо" разом з Коаліцією "Вільна від тютюнового диму Україна", центром громадських ініціатив "Життя" нагороджує найактивніших пропагандистів шкідливих звичок. І щороку Терьохін - один з номінантів на перемогу в антипремії. Так, наприклад протягом 2008-2010 років він неодноразово блокував підвищення акцизів на сигарети і алкоголь. 

Нам вдалося розкопати символічну знахідку. У тому самому парламентському комітеті з питань податкової та митної політики завідує секретаріатом Сергій Шоломіцький. До речі, і завідував у часи прем’єрства Юлії Тимошенко, коли цей комітет очолював Терьохін - тоді, коли "валилося" підвищення акцизів на сигарети і алкоголь. Так ось, за допомогою соціальної мережі LinkedIn, де роботодавці шукають працівників, а працівники – роботу, ми з’ясували, що донька Шоломіцького Катерина працювала, як мінімум, у двох тютюнових компаніях.  Зокрема, до 2007-го вона працювала в "Галлахер Україна". У 2007-му вона стала менеджером з корпоративних справ і з питань регулювання у тій самій "Japan Tobacco International". З серпня 2011-го вона перевелася в офіс компанії у Женеві.  Ще цікавий момент - за даними видання "Комерсант", у 2007-му гендиректором компанії "Союз-Віктан Україна", відомої виробництвом горілки, став Саймон Джекман. До цього він… очолював "Галлахер Україна". Шоломіцька, котра зараз має прізвище Іванова, в коментарі "Комерсанту" називає Джекмана сильним менеджером, котрий завжди знав, чим у нього займається кожний відділ і ніколи не перед ким не прогинався.

Пан Шоломіцький підтвердив, що Катерина – його донька.

 

 

 

Теги: Київ