Венеціанська комісія: референдум загрожує Україні

Олесь Лук'яненко
26 червня 2013р. 11:53

Секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт вважає, що референдум влада може використовувати задля уникнення консенсусу з опозицією, а сам закон може загрожувати стабільності в Україні. Про це він розповів в інтерв’ю Deutsche Welle.

За його словами, останній висновок щодо закону про всеукраїнський референдум є одним з найбільш критичних. "Оскільки нас дуже стурбувало те, що цей законопроект дає можливість вносити поправки до Конституції шляхом референдуму. Але, як Венеціанська комісія вже наголошувала у 2000 році, згідно з Конституцією України це зробити неможливо, оминувши Верховну Раду, яка повинна схвалювати всі поправки до Конституції конституційною більшістю", - наголосив Маркерт. Він наголосив, що у більшості європейських країн референдуми відбуваються лише з тих життєво важливих питань, на які громадяни мають відповісти "так" або "ні", та не виносять скандальні альтернативи. "Для внесення змін до Конституції необхідно мати широкий консенсус, і правки до Основного закону не повинні вноситися вузькою більшістю без участі опозиції. А референдум у цьому випадку може бути використаний для того, щоб оминути вимоги для досягнення достатнього консенсусу", - додав секретар Венеціанської комісії.

Венеціанська комісія розкритикувала закон про референдум. У висновках комісії йдеться про те, що цей закон є шкідливим для стабільності в Україні. Комісія також вважає, що зміни до Конституції мають відбуватися за процедурою, яка в ній передбачена, а не шляхом всенародного голосування.Цей закон був прийнятий 6 листопада картками 264 депутатів минулого скликання від Партії Регіонів, Комуністичної та Народної партії, а також 12 позафракційних та 4 від фракції «НУ-НС». Автором цього законопроекту є Дмитро Шпенов, член Партії регіонів. Юрій Луценко в інтерв`ю "Дзеркалу тижня" зазначив, що закон виписано таким чином, що влада отримує практично повний контроль над процесом. За його словами, всі відомі йому варіанти референдуму передбачають спроби вкрасти в населення право на вибір і президента, і депутатів.

 

 

 

Теги: Київ