У "Жовтні" - "Хайтарма" Ахтема Сейтаблаєва

Галина Танай
27 червня 2013р. 11:25

У "Жовтні" - "Хайтарма" Ахтема Сейтаблаєва

Про трагедію кримських татар у 1944 не прийнято говорити. Історики досі соромливо обходять цю тему, а політикам не вистачає мудрості навіть на мовчання. В кінотеатрі "Жовтень" виходить у прокат фільм Ахтема Сейтаблаєва "Хайтарма" - історія вигнання й повернення очима самих кримських татар.

"Хайтарма" - це перший фільм про депортацію татар і перший кримськотатарський повний метр. Головний герой - знаменитий льотчик Амет-Хан Султан, що під час війни був справжньою грозою німецьких авіаторів. Після звільнення Криму від нацистів військове командування дозволило Амет-Хану відвідати батьків в Алупці. У цей же час відбувалася примусова депортація, коли за наказом Сталіна за два дні Крим очистили від татар. Приводом до чистки стало звинувачення у співпраці кримськотатарського населення з нацистами. Людей вивозили в Узбекистан, Казахстан,Таджикістан та на Урал. Незгодних залишити свої домівки працівники НКВС розстрілювали. Виснажені переїздом в антисанітарних умовах, практично без води та їжі, люди гинули тисячами., Скільки татар тоді померло, невідомо і досі: радянські історики запевняли, що від 15 до 25%, активісти кримськотатарського руху називали цифру 46%. І головний герой «Хайтарми», льотчик, якого боялися вороги, виявився безсилим захистити свій народ. Все, що йому лишилось - мовчки дивитись на жахіття, влаштоване НКВС. 

Знімали картину всім миром: більшість ролей зіграли непрофесійні актори. Частина з них - старі, що самі пережили трагедію 1944 року. Головного героя, пілота Амет-Хана, зіграв сам режисер Ахтем Сейтаблаєв. А з наших акторів у "Хайтармі" знялися Олексій Горбунов, Анастасія Трітенко й Леся Самаєва, яку знають за фільмом Валентина Васяновича "Звичайна справа". Знімали картину півроку в Алупці, Судаку та під Бахчисараєм. «Хайтарма» обійшлась у півтора мільйони доларів. Профінансував зйомки  бізнесмен кримськотатарського походження, власник телеканалу ATR Ленур Іслямов, Прем’єра не обійшлася без скандалів: генконсул Росії у Симферополі Володимир Андреєв наполегливо радив росіянам не дивитися «Хайтарму», бо фільм нібито спотворює історію Великої Вітчизняної війни. При цьому Андреєв звинуватив кримськотатарський народ у "зраді" і співпраці з нацистами. За цю заяву чиновника позбавили посади – зате Російська громада Криму зробила його своїм почесним членом.


 

Кримськотатарською «Хайтарма» означає «повернення». Люди, яких вирвали з корінням із рідної землі, зуміли повернутись. І, що б не казали чиновники та історики, це історія відродження і любові, яка проймає незалежно від національності та політичних орієнтацій. Дивитись «Хайтарму» можна у кінотеатрі «Жовтень», квитки коштують від 22 до 70 гривень. Забронювати їх можна за телефоном 417 27 02. Фільм дубльований російською мовою з українськими субтитрами.  

 

 

Теги: Київ , Кіно , татари , Хайтарма , Сейтаблаєва