Хто платить за безкоштовні ліки

Маша Землянська
4 липня 2013р. 14:27

Хто платить за безкоштовні ліки

«Коли мами не стало – я почав з’ясовувати подробиці її лікування. Уявіть мій шок, коли я отримав офіційного листа, де було чорним по білому написано: жінка отримала ліків за рахунок держави на суму майже у вісім тисяч гривень, - Олексій дістає із теки документ із грифом Департаменту охорони здоров’я, - Ще під час першого візиту до лікаря, коли ми почули діагноз – рак, лікар видав мені довгий список препаратів і медичних товарів. Там були навіть вата та спирт, по типу у них і їх немає».

Лікування в Київському міському онкоцентрі, що на Верховинній, не допомогло. Мама Олексія померла два роки тому. З того часу чоловік намагається довести - жодної пігулки лікарня хворим не дає. А передбачені бюджетом безкоштовні ліки – «списує» за рахунок хворих.

«Свідомо» вирішило з’ясувати – чи зникають безкоштовні ліки. Адже мова йде не тільки про «бюджетні» мільйони, але й життя людей, які не завжди можуть знайти гроші на лікування. До речі, тільки у 2013-ий рік на ліки для онкохворих виділено 230 мільйонів гривень. Ще 216 – обіцяють дітям.

Фокус з ліками

«Ліки?! Ви що жартуєте! Звісно все купуємо самі. От дивіться – це все мені потрібно принести на наступний сеанс», - Олена розгортає затертий папірець. На ньому, від руки написано вісім назв препаратів. Щоб придбати їх – в аптеці доведеться залишити більше шести тисяч гривень.

Історії про відсутність безкоштовних ліків підтверджують і інші пацієнти, причому не тільки з онкоцентру у Києві (ось тут ще один приклад подібної історії). Проте відверто і публічно більшість з них говорити бояться – адже ризикують життям. Натомість Олексію втрачати вже нічого – тому разом з ним намагаємося відновити події 2010-го року. Варто зазначити, що Олексій фактично сам провів усю роботу замість журналістів.Власне цей лист підштовхнув чоловіка до пошуку правди. Чиновники запевняють - на дынку витратили 7 830 гривень!

Отже чиновник стверджують, що медикаменти для пані Савенко надавала лікарня, причому безкоштовно. Натомість чек з аптеки, що працює при цьому онкоцентрі – «Онікс 1», говорять про інше.


Тоді ми вирішили з’ясувати – можливо жінка потребувала індивідуальної схеми лікування – а відтак потрібних їх ліків лікарня не мала. Але цю версію спростували в тому ж департаменті.Щоб переконатися остаточно, що безкоштовні ліки в лікарні були – залишилося тільки з’ясувати, чи були вони на складах лікарні у період лікування Олексієвої мами. Постачанням медпрепаратів до Київського онкоцентру займається державне підприємство «ПолітехМед». Тому питання до них:

Коментувати або пояснювати ситуацію зі зниклими ліками у самому онкоцентрі відмовляються, посилаючись на зміну керівництва.

До речі, у травні наші колеги з програми «Гроші» знайшли в аптеках ліки, які були закуплені на тендерах для онкохворих. Ознакою такого препарату може бути чек, в якому не вказана конкретна назва препарату, а лише вказана група, до якої він належить. Саме такі чеки отримував Олексій в аптеці «Онікс 1», куди приходив за ліками для мами.

Що говорить Міністерство охорони здоров’я

У відомстві Раїси Богатирьової констатують – про подібні випадки чули, але нічого з цим зробити не можуть: «Міністерства охорони здоров'я не має можливостей відслідковувати всі подібні випадки. Це сфера компетенції правоохоронних органів, до яких потрібно одразу звертатися хворим та громадським організаціям, що опікуються правами пацієнтів».

Теги: Київ , ліки , онкологія