Чи законно у київських салонах прибирають целюліт

Галина Танай
5 липня 2013р. 13:39

Чи законно у київських салонах прибирають целюліт

Літо, море, целюліт. Перед відпустками жінки масово завмирають перед дзеркалом з криком «Што дєлать» - і біжать за дорогим кремом та в салони на масаж. Але як з’ясувати, чи професійно нищать ваш целюліт і чи має масажист медичну освіту та право м’яти вам ноги?  «Свідомо» пройшлось по салонах краси, щоб з’ясувати, чи законно працюють масажисти, а отже,  чи безпечно робити  нібито безневинний косметичний масаж.

Спосіб пересвідчитись один – ознайомитись із документами, а саме свідоцтвом державного зразка про закінчення курсів масажу та ліцензією на надання цієї послуги. Рушаємо по салонах. Першим став Holiday SPA на Пушкінській. Розсувні двері, вхід за дзвінком, суперввічливий адміністратор. Перетворення купи целюліту на бразильські сідниці тут коштує 650 гривень за сеанс. На питання про документи прибігає перелякана масажистка зі стосиком сертифікатів і дипломів. Але найпростішого свідоцтва про закінчення курсів массажу надати не може. Пояснює: ці документи вдома, але, якщо дуже треба, їх принесуть. Завтра. На питання, чому на робочому місці нема копії, масажист і адміністратор відповісти не можуть. Теоретично отримати з десяток  сертифікатів без базового свідоцтва неможливо. Хочеться вірити - але без офіційного документу ми це зробити не можемо.

Такий
Такий "альтернативний" диплом нам запропонували в Holiday SPA

Далі на черзі Estet Studio на Жилянській. Побачити свідоцтво знову не вдається. Адміністратор пояснює причину: прекрасного массажиста з восьмирічним досвідом роботи зараз нема на місці, а всі документи він носить із собою. В салоні нічого не залишає. Не довіряє роботодавцю, чи що. Адміністратор сором'язливо зауважує, що я перша, хто просить показати документи.

Далі – «Ля Руж» на Володимиро-Либідській. На питання, чи роблять тут антицелюлітний масаж, відповідають ствердно, з тихою радістю в очах. Але прохання показати свідоцтво массажиста різко псує настрій персоналу. Масажист надати документів не може – у "Ля Руж" їх теж тримати на робочому місці не прийнято. Пояснення фантастичне: масажист обслуговує клієнтів не у салоні, а в себе вдома. Там і документи. На пропозицію переслати копію на e-mail редакції адміністратор відповідає відмовою.

Так само не можуть надати свідоцтво про закінчення курсів масажу у салонах «Like Q», «Софія» «Чарівниця», «Royal Secrets», "Eliz", спа-центрі «Сабіна» і «Body Fast». Отже, з десяти  довільно вибраних салонів краси в центрі міста жоден не може гарантувати професійність послуги. Нам дуже хочеться вірити, що в салонах справді працюють кваліфіковані й досвідчені масажисти – і ще більше хочеться бачити документальне підтвердження.

У масажиста може бути не окреме свідоцтво про закінчення курсів масажу, а додаток до диплома про середню медичну освіту. Це в тому випадку, якщо курси масажу фахівець закінчував при медучилищі
У масажиста може бути не окреме свідоцтво про закінчення курсів масажу, а додаток до диплома про середню медичну освіту. Це в тому випадку, якщо курси масажу фахівець закінчував при медучилищі

Диплом про середню медичну освіту, без якого масажист не має права наближатись до вашого тіла
Диплом про середню медичну освіту, без якого масажист не має права наближатись до вашого тіла

Що каже лікар?

Про нюанси масажу "Свідомо" розповіла практикуючий лікар та масажист ендокринологічного відділення Київської обласної дитячої лікарні пані Ольга. За її словами, антицелюлітний масаж вважається косметичним, проте медична освіта для масажиста обов’язкова, як і знання класичного лікувального масажу.  Це може бути медичне училище плюс тримісячні курси масажистів, бажано ще окремі курси косметичного масажу. Слід пам’ятати, що целюліт – тобто нерівномірний розподіл жирової тканини під шкірою - це майже завжди наслідок ендокринних та гінекологічних проблем. Тому, перш ніж іти на масаж, треба обстежитись у профільних спеціалістів – гінеколога, мамолога, ендокринолога, флеболога – а якщо є зайва вага, то й у дієтолога. Якщо є проблеми з судинами, робити масаж категорично заборонено.

Сам по собі антицелюлітний масаж не є панацеєю, його головна функція – це покращення кровообігу у жировій тканині. Звичайний ручний масаж просто змінює форму жирової клітини, вакуумний, або баночний, розриває жирову клітину і тому є більш дієвим. При цьому неминучі крововиливи, які є небезпечними при надмірній вазі: вони можуть провокувати нервове збудження, підвищення температури.  Тому жінкам із надмірною вагою рекомендують спершу схуднути  і аж потім робити масаж. Не можна масажувати  внутрішню поверхню стегон, що часто роблять у салонах.  Масаж викликає інтенсивний притік крові до внутрішніх статевих органів, і це провокує розвиток захворювань, часто онкологічних.  Тому дуже важливо перед курсом масажу пройти медичне обстеження.

Якщо жінка хоче позбутись целюліту, вона має спершу розібратися з проблемами в ендокринній та гінекологічній сфері та скинути зайву вагу. Обов’язково пити багато води – при її нестачі організм не розщеплює жирові клітини. Тільки тоді є сенс робити антицелюлітний масаж. Але якщо ви не готові витратити час на детальне обстеження і  переглянути свої звички, масаж буде  неефективним і може навіть зашкодити організму.

Що говорить закон?

Згідно з пунктом 4 постанови Кабміну «Про внесення змін до Правил побутового обслуговування населення», у салоні на видному місці мають висіти копії свідоцтв про державну реєстрацію та сертифікатів відповідності на послуги, які підлягають обов'язковій сертифікації. До таких послуг якраз належить масаж. Крім того, тут-таки має висіти інформація про масажиста. За інформацією, наданою МОЗ України, масаж мають право робити фахівці з фізкультурною освітою та відповідною підготовкою, лікарі лікувального та педіатричного профілю і медичні сестри. Тобто якщо ви не бачите копії диплома бодай про середню медичну освіту, - такий масажист не має права надавати вам послуги.

Крім того, оскільки масажні послуги підлягають ліцензуванню, в приміщенні косметичного салону на видному місці обов’язково має знаходитися відповідна ліцензія. Якщо салон надає послуги з масажу без відповідної ліцензії, органи податкової служби зобов’язані повідомити про це МОЗ, а до самого салону будуть застосовані штрафні санкції. Проте не обов’язково чекати, поки салоном зацікавляться податківці: звернутись зі скаргою може і клієнт. Якщо ж ліцензія є, але виникають сумніви щодо дотримання її умов, можна звернутись у МОЗ України із письмовою заявою для проведення позапланової перевірки салону. І якщо з’ясується, що це вже повторне порушення ліцензійних умов, ліцензію анулюють. Згідно зі статтею 23 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», якщо клієнту зашкодила послуга з переліку тих, що підлягають ліцензуванню – а до них якраз належить масаж – її мусять відшкодувати. Тобто, якщо ви постраждали через дії масажиста, треба звертатись до суду, аби компенсувати матеріальну та моральну шкоду. 

 

Теги: Київ , антицелюлітний масаж , ліцензія , свідоцтво , МОЗ