В Україні будуть виробляти ядерне паливо

Наталія Курило
8 жовтня 2010р. 12:03

В Україні будуть виробляти ядерне паливо

Державний концерн "Ядерне паливо" створить спільне підприємство з російським ТВЕЛ, щоб виробляти ядерне паливо для тепловиділяючих реакторів ВВЕР-1000.

Російський концерн переміг у тендері. Крім нього в конкурсі приймала участь американська компанія Westinghouse. Враховуючи те, що російське паливо дешевше на 20% від американського, відмовилися.

Також Росія пообіцяла інвестувати кошти в будівництво заводу.

Важливою умовою конкурсу було те, що Україна отримує контрольну частку в майбутньому підприємстві та технології з виготовлення ядерного палива до 2020 року.

Вперше, про плани побудувати подібний завод в Україні, рік тому заявила тодішній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко. Після цього Рада національної безпеки та оборони зобов’язала Міністерство палива та енергетики провести конкурс з визначення технології. Вже після зміни влади, у травні поточного року, прем’єр-міністр Микола Азаров повідомив, що Україна домовилася про спільне будівництво заводу з виробництва ядерного палива з Росією.

Завод почне працювати з 2013 року. А до того часу Україна продовжуватиме вивозити «ядерні відходи» до Росії. Вартість будівництва оцінююся в 1,7 млрд. гривень, з яких 1,1 - планують залучити як інвестиції.

З російським концерном Україна розпочала співпрацю в 1996 році. Тоді вона, також, перемогла в міжнародному тендері на постачання ядерного палива для реакторів ВВЕР українських атомних електростанцій. На початку червня ТВЭЛ та Енергоатом домовилися про поставку ядерного палива, але терміни та ціни не буди оголошені. Росатом пообіцяв Україні знижку - до 1 млрд. доларів, якщо остання підпише 20-річний договір.

Як прокоментувала угоду головний науковий співробітник Інституту проблем національної безпеки при Раді національної безпеки і оборони Ольга Кошарна: "Можна констатувати, що ядерна енергетика і атомна промисловість України стали заручниками "газового" бізнесу українських чиновників. Викопний енергоресурс і технології 19 століття обміняли на ядерні технології 21 столітті".

Це не перші спроби українського уряду співпрацювати в галузі ядерного палива з зарубіжними партнерами. В серпні 2009 року передбачалося створити централізоване сховище "сухого" типу для відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР-440 та ВВЕР-1000 вітчизняних атомних електростанцій. Але в березні цього року проект був відхилений. Тоді тендер виграла компанія Holtec International.

Від "Свідомо": корпорація ТВЕЛ - структура, яка керує підприємствами ядерно-паливного циклу Росії. Вони спеціалізуються на видобуванні природного урану, виробництві, постачаннях та науково-технічному супроводі ядерного палива на АЕС Росії, країн ближнього і далекого зарубіжжя.

Westinghouse Electric Company - американська компанія, яка займається забезпеченням технологічного проектування заводів та обладнання для атомних електростанцій.