Масові звільнення в Академічному театрі


25 липня 2013р. 12:50

Масові звільнення в Академічному театрі

Кінець 79-го сезону в Київському Академічному Обласному музично-драматичному театрі ім.Саксаганського вибухає скандалом. Актори, вокалісти, режисери, звукорежисери та директор з творчої діяльності пишуть заяви про звільнення. Причиною конфлікту колектив називає систематичну некоректну поведінку директора театру до своїх співробітників. Також звільнені працівники заявляють про правові порушення стосовно трудового колективу театру і просять захисту,  направивши листи депутату Верховної Ради України Богдану Бенюку та голові Національної спілки театральних діячів України Лесю Танюку. 

"Унаслідок комерційної спрямованості театру, — заявляють підписанти, — колектив працює ненормовану кількість годин. У гонитві за грошима перепрацювання серед творчої групи є нормою. Щоб це приховати, в театрі ведеться два табеля обліку робочих годин, один з яких йде в бухгалтерію, в ньому вказано восьмигодинний робочий день, і інший, який висвітлює справжню картину, призначений особисто для директора. Перепрацювання іноді сягають 47 годин на місяць, ніяк не оплачуються, так само, не оплачується велика кількість третіх викликів, що є грубим порушенням колективного договору (п.6.6 «Адміністрація виплачує артистам за третій виклик денну заробітну плату на основі, детальної записки завтрупи та наказом директора»)."

"Грубим порушенням прав є видача відгулів в наказовому порядку, а не за потреби працівника. — йдеться в листі,— Виробничі травми так само не документуються і не оплачуються. Більше того, ретельно приховуються директором. Всі ці кричущі порушення замовчуються колективом зі страху потрапити в немилість директору, який відразу апелює звільненням і позбавленням квартир, вдаючись до образ із вживанням нецензурної лексики."

Творчий колектив засвідчує, що профспілка не захищає їхні інтереси, тому що є підконтрольною керівництву. "Голова профспілки наближена до директора людина", — заявляють підписанти листа. 

Також вони повідомляють, що художня рада театру не здатна самостійно приймати рішення: "Яскравим прикладом цього служить нарада художньої ради в цьому сезоні з приводу присвоєння театральної премії «Браво». Художньою радою було прийнято рішення про присвоєння премії «краща вистава» постановці «Останній строк» ​​реж. В.Є. Петренко. В'ячеслав Валентинович Усков, ні кого не повідомляючи, ігнорує рішення худради і привласнює нагороду, віддаючи її виставі «Нелегалка», режисером якої є сам." -- запевняють автори листа.

Звільнені працівники не задоволені й репертуарною політикою театру: "Репертуар нашого театру задихається від великої кількості неякісної, другосортної драматургії. З подачі В'ячеслава Валентиновича на сцені театру панують низькопробні комедії, в той час без уваги залишається якісна українська та зарубіжна класика. Така репертуарна політика змушує задуматися про некомпетентність в питаннях творчості нинішнього директора. Велика кількість концертної діяльності, спрямованої на заробляння грошей так само послужило причиною відходу багатьох драматичних акторів. Так як концерти займають левову частку робочого часу, у них не залишається часу на творчий саморозвиток в акторській сфері".

Натомість, за словами творчого колективу, директор змушує безкоштовно розважати його знайомих та родичів на корпоративах. "Пріоритетним напрямком роботи театру є численні «халтури», — пишуть звільнені співробітники, — а саме: виїзні мобільні групи, що обслуговують пиятику, або дні народження представників керівних посад, церкви, преси та родичів самого В.В. Ускова. Одним із прикладів служить робота на дні народження внучки директора. Не маючи можливості відмовитися, артисти в костюмах казкових героїв разом зі звукорежисерами і театральним фотографом, який надалі був звільнений за словами В.В. Ускова «за те, що мало фотографував внучку», працювали до чотирьох годин ночі без матеріальної компенсації свого особистого часу. Такі феодальні відносини панують повсюдно: привілейоване становище сім'ї і наближених до нього людей, часто не заслужено влаштованих на керівні посади, також не може залишитися без уваги." 

Також екс-саксаганці впевнені, що директор забезпечує посадами своїх родичів та протеже. "Безліч родичів Ускова займають посади в театрі, — свідчать підписанти, — Що ж до головного балетмейстера (Д. Фрідинського), чиї професійної якості не відповідають займаній посаді, то він є близьким другом і протеже Ускова. Колектив не одноразово звертався до директора з проханнями про зміщення його з посади, але жодне з цих прохань не було почуте. Основними претензіями колективу до Д. Фридинського, крім непрофесіоналізму, є саботування роботи режисерів. Через один з таких конфліктів колектив театру втратив двох режисерів і завідувача режисерською частиною (Тарас Мазур, Наталія Слепченко, Володимир Воробйов)". 

Підписанти просять народного депутата та голову Національної спілки театральних діячів розібратися в цій ситуації і сприяти вирішенню конфлікту. Під листом, зокрема,  підписалися: Гаєвська Н. (Директор з творчої діяльності),  Коломієць А. (Актор 1 категорії),  Клочко С. (артист-вокаліст вищої категорії),  Шамшина К. (Артистка драми 2 категорії), Мацкевич А. (артист-вокаліст 1 категорії),  Краєвський Є. (звукорежисер), Лесик В. (звукорежисер) та інші.