Як мати Індила бачила міліціонера,що буцав її сина

Олександра Веснич
21 лютого 2011р. 23:05

Як мати Індила бачила міліціонера,що буцав її сина

- Я почув, як він стогнав, і перевернув його...

- Це Ви його перегортаєте? - киває адвокат в бік екрану ноутбуку з картинкою відео.

- Ну, я його перегортаю рукою і ногою собі поміг... - невпевнено пояснює черговий в той вечір міліціонер Жижерін.

Між тим всі присутні добре бачать, що Жижерні навіть не нахилявся, а буцнув Ігоря ногою одним різким рухом. Тіло студента так і залишається лежали обличчям вниз до приїзду швидкої, яка констатує смерть...

У черговому судовому засіданні по справі Ігоря Індила його батьки, звинувачені дільничний Приходько та черговий міліціонер Коваленко, свідки та суд побачили останні години життя студента 18 травня 2010 року.

У розпорядженні суду відеозаписи з камер спостереження, що фіксували вхід до Шевченківського райуправління, та запис з камер тимчасового утримання, де Індило провів свою останню ніч. Також є відео відтворення подій у гуртожитку, звідки дільничний Сергій Приходько забрав Індила, та подій у "контурі" - кімнаті для відбирання показань.

У залі суду з самого ранку зібралися усі ключові особи по справі. На стіл, за яким сидить суддя та секретарі, сьогодні принесли та поставили маленький телевізор - з екраном десь вдвічі меншим за середній домашній.

Деякий час вовтузились з апаратурою - виявляється, відео будуть показувати на ноутбуці, а телевізор став підставкою для нього. Суддя Маргарата Васильєва після багатьох годин і днів, проведених в компанії сторін по цій справі, почувається вільно, як вдома:

- Чула, що в Японії вже винайшли таку відеосистему спостереження, що достатньо натиснути на людину, яка тебе зацікавила, і отримаєш повністю хроногічно зображення тільки цієї людини, уявляєте?

По залу проноситься жартівливо-заздрісний гул:

- То ж Японія! Нам таке не світить...

- Світить-світить! Технології дуже швидко розвиваються...

Тим часом секретар по справі вже приготувався фіксувати хід засідань по-старому - він по ходу стенографує на комп'ютері все, що відбувається, бо аудіозапис з кімнати виходить не якісним до нерозбірливості.

Маргарита Васильєва дістає позначені слідчими диски, де зберігаються відеозаписи, і запускає зображення на моніторі, розвертаючи його до аудиторії. Сама стоїть поруч і дивиться весь запис з боку. На дисках більше 200 маленьких файлів по 1-10 хвилин, на які система очевидно сама дробить відео з камер. Їх вмикають почергово.

На екрані видно прохідну управління з 2 "вертушками", широкий світлий хол, столи чергового. На підлозі лінолеум.

Кому відео точно одразу забезпечує алібі - так це екс-начальнику Шевченківського управління Мірошниченку. Хоча по відео обличчя не розібрати, присутні впізнають його фігуру, як він йде з приміщення за півгодини до доставки Індила. Далі деякий час на картинці люди снують туди-сюди, суддя ставить пришвидшений режим програвання.


Дільничний Приходько.

О 20:38 на порозі з'являються спочатку черговий Олександр Гаврилюк, який до цього замість сидіти на місці постійно то виходив, то заходив з приміщення, за ним студент Індило, якого він тримає під лікоть, дільничний Приходько і друг Ігоря Сашко Хоменко.

Глядачі мимоволі присуваються ближче і витягують шиї вперед. Відео вертають і прокручують повільніше.

Ось Ігор іде до "вертушки", Гаврилюк відпускає його лікоть. Студент спокійно першим проходить крізь прохідну, за ним невідривно слідує Приходько. Ігор робить кроків 4 в полі зору камери - на вигляд адекватна, розмірена, впевнена хода. Він точно не такий п'яний, як його декілька разів описували міліціонери: "я тримав його, щоб він не впав".

- Навіщо ви тримаєте Ігоря? - питає адвокат матері Олександр Заруцький.

- Він споткнувся на порозі перед управлінням, я його підтримав, - каже Гаврилюк.

- Як спокнувся?

- Ну, як... Носком зачепився... Від нього пахло перегаром, я вирішив його підтримать...

Далі Ігор з Приходьком знаходяться в "контурі". Друг Ігоря Сашко 2 рази виходить на декілька хвилин з приміщення і повертається. О 20:54 перший дзвінок до швидкої - аудіозапис розмови також у справі, його заслуховують:

- Это Шевченковское РОВД, задержанному плохо, - каже міліціонер Лагута.

- Каким образом плохо? - питає молодий високий голос диспетчерки.

- Плохо ему с сердцем, сознание теряет.

- Фамилию задержанного скажете?

- (в бік) Как его фамилия? (до дівчини) Ин-ди-ло...

- Возраст?

- 22 года.

- Хм... За что ж он к вам попал, интересно... Вход у вас с проходной, да...

Після запису адвокат питає Лагуту, чому той сказав про серце?

- Ну, я... Хотів, щоб швидше приїхали, - пояснює міліціонер.

На відео з камери видно, як о 21:07 лікарі заходять до райуправління і направляються до "контуру". Там вони пробули навіть менше, ніж зафіксовано в їх документах - о 21:20 так само швидко вже покидають приміщення.

Інша відеокамера - з камер тимчасового утримання - фіксує, як о 21:49 Приходько, тримаючи Індила за руки та одяг, затягує його до кімнати. Ігор упирається, чіпляється за грати.

Дільничний підтверджує, що на записі він та Ігор. Якість зображення така погана, що можна лише приблизно здогадуватись, хто на відео за схожістю статури, зросту, чи кучеряве чи рівне волосся.


Стоп-кадр з відеокамери спостереження по іншій історії - з ніби-то повішеним в Святошинському райуправлінні міліції Ящуком - дає приблизне уявлення про якість відео з цих камер. Кімната Інидла не була схожа на цю.

Камера являє собою 4 напівтемні освітлені лампами бокси, повністю зроблені з залізних грат, розділені дверима з грат. Щоб зайти в будь-яку з камер, треба пройти крізь камеру Індила -вона біля входу зліва. На правій стороні всього було ще 3 затриманих. Один з них - Римар - флегматичний дідок за 55 також дивився відео з усіма свідками.

Приходько кидає Ігоря на підлогу з картатого лінолеуму і йде. Ігор довгий час не підіймається, доки врешті не лягає на лавку.

На лавці він майже не в полі зору камери, але і в іншому випадку не можливо було б зрозуміти, чи побитий він, чи є в нього садна - відео чорнобіле, навіть про колір одягу неможливо здогадатись, не те що про сліди крові.

О 1:23 Ігор падає з лавки на підголу.

- Чи чули, як він впав? От Ви на відео декілька разів підіймаєтесь, он палите цигарки - якийсь вогник - питає адвокат Заруцький у свідка Римара.

- Нє, я того не пам'ятаю... То я не палив... То... я не знаю, шо. Не пам'ятаю... Пам'ятаю, як проснувся утром, побачив його - у нього рука була синя. Ліва рука в бік так-во відкинута... - все, що вдається витягнути з єдиного на суді сусіди по камері.

Після падіння Ігоря - найжахливіші 3,5 години відео. Для його матері й батька. Ігор лежить на підлозі, разів 5 підтягує до себе праву ногу, але вона не слухається і розслаблено падає.

Міліціонери ходять біля камер, одного з затриманих виводять за цей час і заводять знову, але на Ігоря ніхто не звертає уваги, що він на спині розпластався на підлозі.

О 4:51 Лагута, проходячи повз Ігоря, нахиляється і секунд 10 дивитися на нього. Далі підходить Жижерін і, піддівши Ігоря ногою, перевертає його на живіт:

- Він стогнав, тяжко дихав, з рота виділялась якась слиз. Раніше не стогнав. Я був в такому стані...

- В якому стані? - перепитує адвокат.

- Ну, шоб швидше його перевернути, щоб не задихнувся, щоб швидше викликати лікаря, - каже Жижерін.

Батько Ігоря дивиться на міліціонера різко і з відразою:

- Навіщо ото його ногою?

- Я ж... Шоб швидше...

- Він Вам щось погане зробив?

Далі 4 аудіозаписи дзвінків до швидкої: "Ну поторопите их там. Сколько ж можна, девчата?" Нарешті прибувші лікарі присідають біля тіла і одразу ж встають...

В залі оголошують перерву. Людмила Степанівна Індило не може пінятись з місця, не може зупинити сліз. Вперше за час розгляду справи вона не криючись просто гірко плаче.