У Табачника заборонили частину книг старших за рік

Максим Опанасенко
17 вересня 2013р. 11:58

Міністерство освіти і науки заборонило для використання у школах підручники для 1, 2 і 5 класів, виданих до 2012 року. Про це йдеться в листі МОН.

"Звертаємо увагу на те, що всі попередньо видані навчальні посібники для учнів 1-х, 2-х та 5-х класів загальноосвітніх навчальних закладів видані раніше (до 2012 року) не відповідають новим навчальним програмам, які діятимуть з 1 вересня 2013 року та надалі використовуватися у навчально-виховному процесі не можуть" - йдеться в листі. В міністерстві кажуть - Державна інспекція навчальних закладів та Інститут інноваційних технологій і змісту освіти продовжують рейди по школах і, якщо знайдуть підручники, що не отримали відповідний гриф, заборонять їхнє використання і в конкретному навчальному закладі, і загалом.

З 1 вересня справді почали діяти нові навчальні програми. Відтак, лист МОН поставив вчителів тих шкіл, куди підручники "приїхали" не в повному обсязі, перед вибором - або купувати потрібну книгу самостійно, або викладати "на пальцях".

"У цивілізованих країнах вимагають і контролюють ЗНАННЯ УЧНІВ, а навчати можеш засобами за вибором вчителя. Для виконання ОБОВ’ЯЗКОВИХ ПРОГРАМ школи самі на власний розсуд купляють підручники за гроші, надані державою, вибираючи якісні і дешеві. У нас же головне – ПРИМУСОВЕ ВИКОРИСТАННЯ ГРИФОВАНИХ ПІДРУЧНИКІВ, нехай вони у більшості своїй зовсім не кращі. Є багато прикладів, що наявність грифу не гарантує високу якість підручника. Практика така, що «вертухаї» від освіти перевіряють не якість зведеного будинку (знання учнів), а щоб не дай Боже не користувалися «чужими» інструментами (підручниками). Чи не тут собака зарита? Вже багато років не можу відгадати, чому вчитель не має права використовувати підручники і посібники, які є кращими за рекомендовані? А може все до огидного просто – чиновники МОН із своїми авторами-видавцями ділять між собою державні гроші, а зміст і якість підручників – другорядна справа. Аби тільки вони мали більший об’єм і вартість!" - вже коментуютьцей лист батьки та вчителі на форумах.

Приблизно такої ж думки і голова парламентського комітету з освіти Лілія Гриневич. На своїй сторінці у Facebook вона написала: "Нова ініціатива МОН з обмеження педагогічноі свободи вчителів: заборонити використовувати навчальні посібники для 1, 2 і 5-х класів, виданих до 2012 року, і тих, що були рекомендовані Міносвіти. Тобто, учитель не матиме права скористатися збірниками завдань, наприклад, з математики, виданими раніше, навіть якщо вони є дуже корисними для навчання дітей. Чи бачите якесь логічне пояснення для цього цинічного рішення МОН, аніж цілком меркантильна мета - спонукати школи закуповувати навчальні посібники кількох наближених видавництв, які отримали грифи МОНу останнім часом?"

Для довідки

Бізнес на друці підручників - один з найвигідніших в освіті. «Ґенеза» і «Видавничий дім «Освіта» вже протягом щонайменше року є незмінними «улюбленцями» Міністерства освіти. Про останнє видавництво. "Свідомо" писало вже багато разів. Належить воно Тамарі Ткаченко - колишній чиновниці Міністерства освіти. Вона, з 2011-го, отримала від Міністерства освіти і його підрозділів декілька дуже вигідних тендерів на друк освітніх книжок. Так, у грудні 2011-го ВД "Освіта" разом з Українським центром оцінювання якості освіти, що відповідає за тестування в школах, взялися друкувати "Індивідуальні комплекти підготовки до ЗНО-2012". За 167 000, які підприємство заплатило державній структурі за роботу, "Освіта" отримало право друкувати і продавати по 58 гривень за одну книжечку інформацію, яка завжди була у вільному доступі на офіційних сайтах. А вже у лютому 2012-го видавництво випустило "Довідник абітурієнта" - підручник, що містить офіційну інформацію про університети і умови вступу до них у 2012 році, повністю написаний чиновниками Міністерства освіти. Продають його досі - по 38 гривень. У березні ж 2012-го видавництво отримало від Міносвіти величезне державне замовлення на друк підручників для первачків - майже 20 мільйонів гривень з 61 мільйона, витраченого на усі підручники. На початку року "Освіта" разом з "Генезою" так само отримали половину усього держзамовлення на друк підручників для 5 класів. Що цікаво, «Ґенезою» колись керував нинішній директор ІІТЗО Олександр Удод. Також вже були ситуації, коли створювався дефіцит підручників, котрі закуповувалися для шкіл за державні гроші разом з передачею видавництвам права друкувати ці ж книжки вже для продажу. Таким чином, вчителям і батькам нічого не залишалося, окрім як сплачувати за потрібні посібники, віддаючи гроші видавництвам, наближеним до МОН.

Теги: Київ