МОЗ хоче заробити на хворих гепатитом

Маша Землянська
18 вересня 2013р. 16:11

МОЗ хоче заробити на хворих гепатитом

Міністерство охорони здоров’я вирішило заробити на хворих гепатитом. Дорадча Рада спільнот з питань доступу лікування в Україні запевняє: чиновники МОЗу почали маніпуляції із тендерами – обмежуючи кількість продавців.

Сьогодні пацієнтські та громадські організації звернулися до Міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової з вимогою не допустити закупівлю перших в історії України препаратів для лікування гепатитів за корупційною схемою. В заяві сказано, що відповідно до  рішення комісії тендерного процесу Міністерства, на торги зможе податися представники лише 1 виробника. Відтак – закупити Міністерство зможе лише певний вид інтерферонів, що наряду з іншими використовуються для лікування гепатитів”, - йдеться в повідомленні організації. “Це стандартна корупційна схема в  державних закупівлях ліків”, – зазначає Віталій Шабунін з «Центру протидії корупції», що вже не раз стикався зі схожими порушеннями. – “Адже в такому випадку  виробник або постачальник, чия продукція підходить по переліку вимог МОЗу, може виставляти будь-яку ціну, заходячи на тендер із завищеними цінами, та віддячуючи різницею чиновникам. В такому тендері в виграші всі, окрім пацієнтів, яким життєво-необхідне це лікування”.

З 2011-го року Україна офіційно визнала гепатит епідемією, проте жодного державного фінансування на цю хворобу не виділялося. Ця хвороба має спільні шляхи зараження з ВІЛ-інфекцією. Але в силу своїх біологічних особливостей (вірус гепатиту в навколишньому середовищі живе від семи днів до двох тижнів), інфікуватися гепатитом можна в 10 разів частіше. Ви можете кілька років хворіти і не здогадуватись про це. Печінка вражена гепатитом не болить. А от коли почнуться перші симптоми, лікуватися може бути запізно. Але навіть якщо не запізно - то за дорого. Стандартний 48-тижневий курс лікування коштує від 15-ти тисяч доларів. Всесвітня організація охорони здоров'я оцінила Україну як країну з середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С. За їхніми підрахунками, у нас інфіковано близько 3% громадян, що становить приблизно 1,2 мільйони людей. Натомість уряд тільки 4-го вересня підписав Державну програму по боротьбі з гепатитами та виділення коштів на неї. Згідно з цим документом, Кабінет міністрів виділить 33 мільйони 200 тисяч гривень вже цього року на лікування хворих на гепатит. Напередодні компанії-виробники заявили про готовність знизити ціни на ліки від гепатиту вдвічі.

Теги: Київ , гепатит