ПоМойка і книга за годину:як це було на ГОГОЛЬFEST

Галина Танай
26 вересня 2013р. 13:38

ПоМойка і книга за годину:як це було на ГОГОЛЬFEST

Нещодавно на Гогольфесті пройшла ІІІ Школа літературного менеджменту. Основна ідея проекту – навчити молодь азам організаторської майстерності в літературній сфері. Проект проходить втретє, проте саме цього разу організатори поставили учасникам екстремальне практичне завдання – після трьох днів теорії зробити свій власний захід у рамках фестивалю Гогольфест. Результатами Школи ділиться медіа-менеджер Центру літературної освіти Ольга Гончар. 

Спочатку теорія – потім практика. Своїм досвідом нелегкої професії культурного, а точніше літературного менеджера із учасниками ділилися  директорка Фундації «Центр Сучасного Мистецтва» Катерина Ботанова, видавець і перекладач ЗавенБаблоян, директор видавництва «Електрокнига» і письменник Антон Санченко, письменник Максим Кідрук, літературний агент Юка Гаврилова, літературний критик Тетяна Терен, програмний директор Львівського міжнародного літературного фестивалю Григорій Семенчук, редактор онлайн-журналу «Korydor» Віра Балдинюк, директор Міжнародної літературної корпорації «MERIDIAN CZERNOWITZ» Ірина Вікирчак та медіа-менеджер агенції «АртПоле» Тетяна Манзюк.

Від лекторів учасники дізналися про трьох слонів культурного менеджменту, як працює видавництво, Інтернет-технології для просування та видання книжок, як організувати ідеальну презентацію книги та як її pr-ити, як організувати фестиваль, та як знайти на нього кошти, а також про можливості міжнародної співпраці в сфері літератури, про те як зробити міждисциплінарний проект у основі якого буде літературний твір.

На практичне завдання – зробити власну акцію - було досить мало часу. Учасників поділили на дві групи. Перша мала робити захід одразу на наступний день після теоретичної частини, інша - через день. Варто зазначити, що деякі учасники вже мали деякий організаційний досвід, а для когось досвід цієї акції був першим.

«Ми придумали проект за дуже короткий термін, а реалізували за три години. На жаль, у нас не вистачило часу  прорахувати все ідеально, й було багато накладок, але в принципі впоралися. Виявилося, що людей він цікавить більше, ніж ми сподівалися. Наша група думала, що будуть лише «свої», кого ми запросили, але люди цікавилися, підходили», - ділиться враженнями від організації акції в «лабораторних умовах» учасниця Школи Катерина Приймак.

«Наша акція називалася «PoetryМойка», чи скорочено «поМОЙКА»: у двох ваннах знаходиться роздруківки текстів поезії, в одній – української, в іншій – зарубіжної. Люди підходили, брали вірш, читали,якщо їм не подобалася поезія, - вони викидали роздруківку в смітник, якщо подобалася,    забирали із собою. Таким чином ми хотіли дослідити  поетичні вподобання відвідувачів Гогольфесту», - додала Катерина.

Від себе, як стороннього спостерігача додам, що спочатку люди проходили повз ванн, дехто почав вимагати від дівчат, щоб вони роздягалися, аргументуючи це тим, що «Ви ж на Гогольфесті!». Проте організаторки акції пояснили, що роздягатися не збираються, проте у ванни залізли, і тоді публіка почала реагувати на акцію більш активно, брати вірші з ванн, читати, робити вибір. Першими у смітник полетіли вірші українських поетів – Григорія Семенчука та Андрія Любки, невдовзі до них приєднався й зарубіжний Чарльз Буковскі. Водночас саме Любку та Семенчука дівчата «забирали із собою».

Фото з акції "поМойка"
Фото з акції "поМойка"

Наступна акція мала назву VERSіЯ. Одна із організаторок, учасниця Школи літературних менеджерів, Марта Єременко розповіла, що основа концепція заходу полягала у спільно-творенні віршів, участь у якому взяли запрошені поети, художники та власне аудиторія. «Автор починає, активні слухачі додають по 1-2 рядки. У цей час художники ілюструють почуте в лайв-режимі. Результатом майстерні стане рукописна книжка з новими віршами й ілюстраціями, яку видавництво LAURUS видасть в електронному вигляді», - зауважила Марта. Учасниками акції стали запрошені поети  Павло Коробчук, Мирослав Лаюк, MIDNA, а також художники з групиSalve.

Такими були проекти учасників ІІІ Школи літературного менеджменту. Чи створять вони щось  цікаве і нове за межами Школи, або поодинці, - покаже час, адже освіта - важлива інвестиція у майбутнє, проте ніхто не знає, як воно буде насправді.

Текст Ольга Гончар

 

Теги: Київ , ГОГОЛЬFEST , Школа літменеджменту