Роботи наступають: як далеко зайде автоматизація?

Софія Кущ
8 жовтня 2013р. 11:52

Роботи наступають: як далеко зайде автоматизація?

Процес автоматизації почався набагато раніше, ніж здається. Автоматизація виробництва з'явилася практично відразу ж з виникненням самого виробництва.

Самодіючі пристрої - прообрази сучасних автоматизованих установок з'явилися ще в давнину. Практичного застосування вони не отримали і просто залишалися цікавими " іграшками ", але саме вони були живими свідченнями високої професійності майстра-винахідника.

Сьогодні впровадження високих технологій автоматизації в життя - світова практика. Адже в більшості індустріально - розвинених країн фізична праця масово замінюється «розумною технікою», більше того - високі технології вже впроваджуються в «побутовий» і «практичний» вимір життя, наприклад, у сферу послуг . Переконливим доказом цього може стати приклад сучасного супермаркету. Касирів тут поступово замінюють каси для самообслуговування та карткового розрахунку.

Одна зі статей у виданні «Financial Times» за квітень 2013 вказує, що навіть в таких галузях як охорона здоров'я та освіта технології вже викликають серйозне скорочення попиту на робочу силу. Переклад, аналіз даних , вивчення законодавства і правозастосовчої практики - ось далеко не повний перелік різновидів активностей, де « машини» замінюють працю людей. Саме автоматизація робить можливим майбутнє , в якому у нас є набагато більше вільного часу. І цей час можна затратити не так на механічні , монотонні роботи , а на освіту , саморозвиток , подорожі, спілкування з близькими, на розваги, нарешті.

Сьогодні на українському ринку, як і на світовому, існує не так багато компаній, які є лідерами у сфері автоматизації виробничих процесів. Німецький концерн Festo , що зарекомендував себе на шести континентах, створює інноваційні рішення для автоматизації для більш ніж 300 000 виробничих підприємств по всьому світу.

«У повсякденному виробництві техніка автоматизації виконує такі типові завдання як захоплення , переміщення і позиціонування виробів , а також управління і регулювання процесів . Для цього при виробництві і монтажі в самих різних галузях і використовуються наші компоненти», - розповів «Дню» член правління і керівник продажів компанії Festo по всьому світу Ансгар Крівет.

Мало хто знає, що один із заводів цієї авторитетної компанії, розташований в Україні, а саме - у Сімферополі, і за 12 років своєї роботи випустив понад 4 мільйони одиниць продукції.

Загалом, процес автоматизації виробництва в Україні вже давно розпочався. Сьогодні цей процес в вітчизняній промисловості вже впевнено закріпився як синонім необхідності готовності до майбутнього. Наприклад, оснащення компанії Festo у виробничих цехах стоять на заводах, що знайомі більшості українських споживачів. Це: «Ерлан Біола», «Кока-Кола», «Наша Ряба», «Рошен», «Славутич», «Сандора» та «Оболонь», а також на всіх молокозаводах країни (включно з «Лакталіс» та «Галактон»).

Та основна «фішка» Festo - успадковувати в техніці найбільш вражаючі механізми , створені живою природою. Ця ідея надихнула розробників на створення неймовірних об'єктів, так званих біонічних роботів.


 
Це якщо не революція, то, принаймні, нова сторінка в історії робототехніки. Біонічні роботи повністю повторюють рухи живих істот, наприклад, морських мешканців  - медузи , риби-ската... А ще – слона, чайки і бабки.


З першого погляду їх навіть важко відрізнити від справжніх, дивіться самі:

Так що ж нас чекає в майбутньому? Песимісти стверджують - висококваліфіковані працівники стануть просто непотрібними. Оптимісти: автоматизація значно полегшить життя і професійну діяльність у будь-якій сфері. Як писав лауреат Нобелівської премії з економіки Пол Кругман у своїй статті в « New York Times », автоматизація і технічний прогрес приносить вигоду економіці в середньостроковій перспективі, але по першому поколінню працівників б'є нещадно. Англія період «першого покоління» пережила наприкінці ХVІІІ століття... Незабаром роботи можуть масово замінити робітників на заводах у Китаї. Однак хоч машини і здатні виконувати окремі складальні операції , людська праця в Китаї все ще обходиться набагато дешевше. В Україні, завдяки діяльності професіоналів цієї справи, впроваджуються світові тенденції на практиці. Як результат - можливість наукового розвитку (дослідження того самого морського дна), більше часу на інтелектуальну, а не монотонну механічну працю на виробництві та зниження собівартості товару - в перспективі.

Теги: Фесто , світ , роботи , Київ , Автоматизація