На "Молодості" іде "Товстий зошит" Яноша Саса

Галина Танай
22 жовтня 2013р. 13:56

На "Молодості" іде "Товстий зошит" Яноша Саса

"Постніцшеанський кошмар", "найжорстокіша книга ХХ століття" - як тільки не називали роман Аґоти Крістоф "Товстий зошит". Книга угорсько-швейцарської письменниці вийшла у 1986 і тут же завоювала любов критиків і пильну увагу режисерів. Через 27 років "Товстий зошит" наважився екранізувати угорський режисер Янош Сас. Побачити фільм, що цьогоріч підкорив Карлові Вари, можна  на фестивалі "Молодість".

 1944 рік. В Угорщині триває війна. Мати відвозить близнюків у село до бабці, власної матері, з якою не бачилась двадцять років. Хлопці залишаються один на один з бабусею, яка називає їх не інакше як байстрюками і годує тільки після виснажливої роботи по господарству. Близнюки вчаться жити у новому абсурдному світі. Вони не припиняють навчання, просто до письма, лічби і Біблії додаються уроки болю й жорстокості. Все, що відбувається навколо, хлопці записують у подарований батьком товстий зошит. У цих записах - тільки правда, що видається жахливішою, ніж будь-яка хвороблива фантазія.

Блискуча операторська робота, неймовірна гра Ласло та Андраша Дьємантів - "Товстий зошит" недарма завоював визнання у Карлових Варах. Фільм Саса тримає глядача в напрузі до останнього кадру. Людям із вразливою психікою "Товстий зошит" краще не дивитись - сцену з побиттям малолітніх близнюків у поліції та відрубування курячої голови витримає не кожен. Тим страшніше усвідомлювати, що все описане в книзі й показане у фільмі - лише частина жахливої реальності 1940-х.

Фільм Яноша Саса "Товстий зошит" можна подивитись у вівторок, 22 жовтня, в "Києві". Показ почнеться о 21:30. Ще один сеанс відбудеться о 17:50 у четвер, 24 жовтня, в кінотеатрі "Жовтень".