Збірники моніторингу у школах виклали у мережу

Максим Опанасенко
7 листопада 2013р. 8:06

Збірники моніторингу у школах виклали у мережу

Збірники завдань для проведення моніторингу у 5 і 10 класах, що має стартувати вже у понеділок, виклали у мережу. "Свідомо" вдалося знайти посилання на файлообмінник.

У файлі, викладеному невідомими, можна знайти завдання з усіх предметів для обох класів. Бланки завдань, на котрих школярі мають давати відповіді, також є. Вірогідно, не полінувався відсканувати більше 400 сторінок хтось з обурених ідеєю Міністерства освіти проводити шкільну перевірку. Ось посилання на файлообмінник - http://us.ua/1267632/

Інформація про те, що Міністерство освіти хоче потестувати 5 і 10 класи з'явилася у вересні. За планом це - проста моніторингова перевірка знань, але і батьки і вчителі вже встигли вдосталь наскаржитися на надмірне додаткове навантаження на своїх дітей. Так, 5-класникам з 14 до 25 жовтня треба було б написати 5 тестів, 10-класникам - аж 10. Тоді ж на запит "Свідомо" Інститут повідомив, що грошей з бюджету на це брати не буде, а збірники завдань безкоштовно викладе на своєму сайті. Пізніше стало відомо, що з технічних причин Міносвіти вирішило провести моніторинг пізніше - з 12 листопада. А Інститут інноваційних технологій заявив, що викладе збірники за два дні до початку. Натомість, видавництво ТОВ "ЦНМЛ" випустило комерційний тираж цих збірників і Інститут не оминув можливості прорекламувати їх у школах. Вартість одного збірника для 10-класників - 8 гривень, для 5-класників - 7 гривень. І вчителів, і батьків це обурило. Вони називають моніторинг бізнес-проектом Міністерства освіти.

"Свідомо" познайомилося з "ЦНМЛ" ще навесні. Тоді ми писали про майже ідентичну ситуацію - Інститут інноваційних технологій напередодні Державної підсумкової атестації, котру традиційно проводять для школярів 4, 9 і 11 класів, віддав право друкувати під неї збірники саме цьому видавництву. І так само пообіцяв вивісити все на своєму сайті. В результаті - продажі почалися задовго до початку ДПА, а от на сайті Інститут розмістив збірники лише частково. Лише після нашого втручання чиновники виклали в он-лайн повноцінні версії завдань. Тоді ж ми з’ясували - "Центр навчально-методичної літератури" - офіційній партнер і розповсюджувач продукції видавництв "Генеза" і "Видавничий дім «Освіта".

Існує і тісніший зв’язок. Директором "ЦНМЛ" ще кілька місяців тому був Максим Усик. Ми знайшли його резюме на рекрутинговому сайті Work.ua за 2009 рік. "2006-2007 ООО Издательство Генеза Руководитель отдела маркетинга и реализации. Реализация книжной продукции издательства. Организация и развитие дистрибьюторской сети по Украине. Продвижение на рынок новых видов печатной продукции", - йдеться в резюме.

Видавничий дім "Освіта" та "Генеза" - герої більшої частини розслідувань «Свідомо» про книжки. Наприклад, попереднього – про дерибан держзамовлення на друк підручників для 5-класників. На двох вони отримали майже 59 мільйонів гривень - більше половини виділеної суми. "Видавничим домом "Освіта" керує Тамара Ткаченко. Вона входила до різних груп і комісій Міносвіти - від журі на звання "Вчитель року" до обрання кращих авторів підручників для шкіл. Палко підтримувала Дмитра Табачника. Після того як вона очолила ТОВ "Видавничий дім Освіта", фірма почала збирати врожай перемог на державних тендерах десятками мільйонів гривень.

"Генеза" відрізняється від інших видавництв тим, що його головним редактором був Олександр Удод. До того, як очолив Інститут інноваційних технологій. Як ми вже казали, саме цей Інститут від імені держави замовляє підручники, надає гриф "Схвалено Міністерством освіти" та проводить тендери на друк за гроші платників податків. 

Для довідки

Щось схоже Міністерство робило навесні 2011-го. Тоді Міносвіти розіслало у всі обласні і міські управління листа з інформацією про те, що в травні школярі 5-8 класів повинні написати спеціальні контрольні роботи. Щоб підготуватися до перевірки, МОН радило використовувати збірники завдань, які отримали його гриф. Збірники ці коштували по 15 гривень за кожен, при потребі - мінімум 4 книжки для одного школяра. Їхнім друком займалися видавництво "Ранок", "Літера" і "Основа". Батьки мусили купувати збірники за свої гроші. Лише після того, як "Свідомо" розслідувало цю схему, Міносвіти оприлюднило завдання на своєму сайті.

Фото: osvita.ua.