Як "Надра" відправляє платежі абикуди

Максим Опанасенко
21 листопада 2013р. 10:18

Як "Надра" відправляє платежі абикуди

Ми продовжуємо перевіряти скарги киян на товари та послуги. Цього разу нам поскаржився 22-річний Максим з Києва. Хлопець запевняє - "Надра" банк відправив його кредитний платіж зовсім на інший рахунок. Тепер йому нарахували пеню, а кредитна історія зіпсувалася через непроплату.

Що сталося

8 жовтня ввечері Максим пішов сплатити щомісячний платіж по кредиту. Напередодні він купив монітор та планшет в гіпермаркеті "Комфі". Там і оформив договів з ПриватБанком. Кожного місяця мав сплачувати по 310 гривень.

Йти до відділення "рідного" банку стало ліньки. Тому зайшов в найближчий до офісу - "Надра" на Ярославовому Валу. Віддав касиру кредитний договір, де прозорим жовтим маркером відмічені реквізити і гроші. Розписався на чеках, котрі той простягнув у відповідь. Побачивши слова "сплата кредиту" і "ПриватБанк" заспокоївся і поклав видані квитанції до гаманця.

За місяць Максим отримав неприємну звістку з "ПриватБанку". Виявилося, що проплату за жовтень вони так і не дочекалися і вже нарахували пеню - 27 гривень.

Коли разом з оператором колл-центру "Привату" хлопець взявся розбиратися, то "промах" побачив одразу. В чеку були вказані реквізити банку, а от розрахунковий рахунок - магазину техніки. Робити було нічого - Максим погасив платіжку і пеню ще раз. І разом з нами пішов до відділення "Надри".

Ось куди касир надіслав гроші...

А ось - куди мав би

Що кажуть в "Надрі"

- Ваш колега зробив помилку. Ми хотіли б розібратися - кажемо дівчині-касиру. Її віконце - єдине відкрите. Разом з претензією показуємо їй кредитний договір і квитанцію про сплату.

- Зараз подивимося.

Хвилин 10 дівчина порпається в комп'ютері. "Нічого не розумію" - каже вона і питально дивиться на нас.

- Але ж рахунок неправильний. Гроші мали повернутися назад, вам.

- Гроші пішли. Не знаю як, але пішли.

- Як їх можна повернути?

Настрій касира різко змінюється.

- А Ви розписувалися в чеку?

- Звісно. Я ж не маю перепровіряти всю роботу касира, плюс - я не розуміюся на платіжках.

- Фінансову операцію можна відмінити протягом 15 хвилин після її здійснення. Ви розписалися, а отже - погодилися.

- Але ми не хочемо відміняти. Хочемо, аби ваш банк виправив помилку і або повернув гроші, або надіслав їх туди, куди мав. І де написано про 15 хвилин?

- Ось.

Касирка показує на традиційну банківську "гармошку" з паперів. Інформація про "15 хвилин" дійсно знайшлася - між курсами валют і депозитною пропозицією.

Просимо покликати менеджера. Той, точніше - та, з'являється вже за хвилину. Переповідаємо всю історію з самого початку. Показуємо документи.

"Треба писати заяву на повернення грошей. Ми зробимо інформаційний запит туди, куди пішли гроші. І протягом трьох днів повернемо їх" - каже дівчина.

На запитання "Куди ж вони пішли, якщо рахунок належить одній установі, а решта реквізитів - іншій" менеджер не відповідає, простягаючи листок і ручку. "Пишіть".

- Що писати?

- Все як було?

- А як ми дізнаємося , який саме касир мене обслуговував, аби ми мали змогу поскаржитися?

Менеджер дивиться на підпис касира на платіжці. Каже - його вже звільнили раніше.

Описуємо ситуацію. Заяву пишемо на ім'я голови правління банку. Просимо повернути кошти протягом трьох днів. Менеджера ж просимо взяти копії кредитного договору і платіжки - аби знали, куди саме варто надіслати гроші. І дати нам копію заяви з печаткою банку.

Ось вона:


 

- А як ми дізнаємося, що гроші вже на правильному рахунку?

- Ми зателефонуємо протягом трьох днів і повідомимо.

- А як повернути пеню?

- Це вже окреме питання. І треба звертатися до начальника охорони.

До чого начальник охорони до повернення коштів, нам не пояснили. Задоволені бодай якимось результатом ми вирішили чекати.

Максиму ніхто не подзвонив ні протягом трьох, ні протягом чотирьох днів. На п'ятий ми знову пішли до відділення.

-          Три дні пройшли, нам ніхто не подзвонив. – звертаємося до вже знайомої менеджера.

-          Зараз подивимося.

Менеджер порпається в комп’ютері. Врешті каже – грошей їм ніхто не повернув. Просимо розказати – куди ж пішли 310 гривень. «У «Комфі» є рахунок в «Приваті». Їм і пішли».

Просимо провести до начальника відділення. Та одразу закидає менеджера купою запитань про перевірки різних рахунків. Врешті, начальник резюмує – помилка таки сталася. Але все, що вони можуть зробити – написати лист до «Комфі» і до «ПриватБанку» з проханням повернути гроші. Якщо ж вони просто «застрягли» на якомось з рахунків «Привату», то вказати їм на це і попросити зарахувати на правильний рахунок. Домовляємося, що протягом 30 днів з моменту нашої заяви вони дадуть нам знати про результат.

Як тільки все вирішиться – ми дамо знати і Вам.

Що кажуть закони

Справді, згідно з інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України у касах банків має висіти повідомлення про обов'язковість здійснення касиром операційз повернення клієнту відповідної суми коштів у національній або
іноземній валюті в разі його звернення з відмовою відвалютно-обмінної операції не пізніше 15 хвилин після проведення такої операції.

Але існує також і інструкція Нацбанку 2001 року. Присвячена вона, в тому числі, і поверненню помилково зарахованих коштів.

Так ось, за ним, якщо помилка виникла з вини банку, то, згідно з документом, він сам має повідомити помилкового отримувача про повернення грошей і паралельно - відправити гроші туди, куди було треба. «Якщо з вини банку кошти зараховані на рахунок неналежного одержувача,  то  банк  зобов'язаний  одразу  після виявлення своєї помилки перерахувати ці кошти на рахунок  одержувача,  якому  вони призначалися,  але  внаслідок  помилки банку не були зараховані. У разі  невиконання банком цієї вимоги одержувач, якому призначалися кошти,  має  право  у порядку, установленому законом, вимагати від банку-порушника   сплати   пені   в  розмірі,  визначеному чинним законодавством   України.  Суму  цих  коштів  банк  відображає  за рахунками  дебіторської  заборгованості  до  часу її відшкодування неналежним  одержувачем» - йдеться в документі.

Отже, важливо довести, що помилку допустив саме банк. Довести касирові, що ви сказали «34», а не «55», коли називали рахунок – майже нереально. А от якщо Ви мовчки віддали касиру документ, де вказано рахунок, в поміч можуть прийти записи з камер спостереження. Просити про перегляд можна в головному офісі.

Повідомляти про помилку треба тільки письмово – писати заяву, як це зробив Максим. На ньому має стояти штамп банку, котрий доведе – Ви повідомили. Копію брати обов’язково.

Увага! «Свідомо» не ставить за мету дискредитувати чи пропагувати послуги жодної компанії. Наша мета – допомогти людям захистити свої права споживачів. Якщо будь-яка компанія виправить порушення, про які ми пишемо, ми з радістю додамо інформацію про це до статті. Якщо ви готові захищати себе юридичними методами, ми можемо познайомити вас із юристами, які допоможуть вам безоплатно.

Теги: Київ , Надра , банк , платежі , Приватбанк