Як майданівця судили та випускали з-за грат(відео)

Олександра Веснич
3 березеня 2011р. 20:13

Як майданівця судили та випускали з-за грат(відео)

"Я сидел в корпусе, который там называют "Столыпин" в комнате 112, а Луценко в "Катеньке" в 158. Катенька - потому что ещё при Екатерине II его построили.

Да, действительно, он сидит на спецпосту, у смертников, пожизненных, у них там даже "баяном" окно завешено - такие жалюзи железные...

А со мной в камере сидел егерь, который проходит по делу Лозинского. Интересный мужик, 52 года ему", - бувалий відвідувач ізоляторів та тюрем Ігор Гаркавенко з задоволенням розповідає нам про свої будні в СІЗО.

Там він провів більше 2 місяців, як підозрюваний по справі пошкоджувачів плитки на Майдані на акції проти податкового кодексу з 22 листопада по 3 грудня 2010. Він ніби у змові з ще 6 людьми забивав кувалдою прути в плитку в ніч на 22 листопада.

При цьому Гаркавенко надає показання свідків та роздруківку мобільного про те, що до 25 листопада його в Києві не було.

Ігоря відпустили прямо в судовому засіданні з-за грат під підписку про невиїзд. Суддя Ольга Єфімова відмінила рішення Печерського районного суду, де Гаркавенка вирішили тримати ще 2 місяці. Чому суддя, яка не пожаліла Луценка, вирішила відпустити Гаркавенка? Як це відбувалося?

Ігор був першим серед усіх майданівців, якого назвали підозрюваним і ув'язнили. Зараз крім нього залишається сидіти ще Олег Заплаткін, його теж обіцяють витягнути.

Гаркавенко раніше відсидів 9 років за політичну акцію і вийшов у 2006. У 1997 був за гратами в Харкові, у 2000 - в Полтаві, у 2002 - у Львові, Хмельницькому, Дніпропетровську, тому наше перше питання про умови тримання в Києві:

Аргументи адвоката Гаркавенка Олега Левицького одні й ті самі вже третє судове засідання: порушення кримінальної справи не мало сенсу, очевидні політичні підстави для утримання під вартою.

На цей раз адвокат надає заяви про поруку 6 народних депутатів, у тому числі Павловського, Гримчака.

Суддя Єфімова та інші 2 судді колегії переривають адвоката за вже знайомою схемою: не кажіть нам по суті вашої справи, про слідство, кажіть, чому рішення першої інстанції незаконне. Чому конкретно? Кожна наступна репліка адвоката вголос дається з боєм.

Слово Гаркавенка про політичні переслідування, причини голодування суддя взагалі сприймає як піар:

- Ви кажіть не те, що ви хочете, щоб камери почули, а те, що суду треба.

Зйомка дозволена лише виключаючи суддів.

Прокурор - молода інтелігентна дівчина коротко і без емоцій каже, що все законно.

Суд йде до нарадчої кімнати, а нам вдається ще поговорити з Гаркавенком.

Він, каже що 3 дні тому, коли почав голодувати, його перевели в ізолятор з цілодобовим відеоспостереженням. Взяв з собою лише чай, каву та цукор - голодування так зване "мокре", коли можна пити. Та й до цього - каже - їжу тюремну не їв, бо друзі передавали багато продуктів.

За 2 місяці сидіння з Гаркавенком провели лише один допит - каже, це було після його заяви про алібі до слідчого на минулому тижні. Ще знайомили з експертизами про пошкодження майна, у тому числі якогось дорогого автомобіля, на який навалилися протестувальники тоді, коли Ігоря - каже він - не було в місті.

На прохання запросити офіційно роздруківки з телефона, слідчий відповів адвокату, що вони вже є. А до цього - каже Ігор - телефон взагалі не хотіли віддавати родичам з особистих речей саме через сім-карту.

Про свою 9-річну судимість розповідає:

- Был мне 21 год, юношеская партизанщина, бросали "коктейли Молотова" в Харькове в офис УНА-УНСО, "Руха", "Просвіта", "Израильский информационный центр". Выступали против того, что они участвовали в войне на стороне чеченцев. А мы тогда поехали добровольцами со стороны России, но в Белгороде нас не взяли, решили на месте бороться.

Я и сейчас верю в союз славянских держав, но россияне и Кремль - это разные вещи. И когда Янукович с Кремлём, то он не с россиянами. Поэтому и Майдан был мне идеологически близок, не смотря ни на что.

А тогда на зоне нас "политических" всего 2 было на 2,5 тысяч человек: я и герой УНА-УНСО Сергей Ляшновый. Мы стали друзьями в первый же день. Он мне нёс "скатку" - когда тебя переводят, кто-то должен понести твой матрас.

В 2005 году мне предложили написать помилование на президента Кучму, раскаятся и досрочно ввыйти. Но я в убеждениях никогда не раскаивался, в действиях только, поэтому отказался.

И с голодовкой у меня уже был опыт дважды по 5 дней - в поддержку протестов на зоне за сигареты.

Когда я вышел и мне 32 года, я решил, что такими радикальными вещами не занимаюсь. В молодости отметился. Теперь я даю знать о себе только словом. С тех пор всего три акции было мирных.

Я бы, чесно говоря, поехал на Майдан, когда палатки ставили, но как раз тогда простудился, жалел ещё. Потом когда попал к следователю, сначала "борзо" себя вёл, мол, чего я только не видел...

Сейчас в СИЗо я читал Мирча Элиаде, Йейтса "Бруно и герметическая традиция"...

С егерем Лозинского общались о Советском союзе, истории, про своё дело он помалкивал, осторожный такой. Весь свой хлеб из баланды скармливал голубям. Их штук 40 каждый день к нашему окну приучил прилетать. Его потом перевели, а они всё прилетали.

Егерь забрал с собой свой телевизор и антенну, так что не с чего стало "5 канал" смотреть - тюремный телек его не брал.

Другой был у меня сосед, которому дали 3 года, а он в бегах пробыл 10. Потом, когда поймали, дали год. Ждал со мной перевода на поселение в лагерь.

Ещё один был за какое-то серьёзное преступление, но ничего не говорил. Он уже год сидел в СИЗО, ждал окончания следствия.

У нас даже режим сдвинулся из-за разговоров, телевизора, кроссвордов только к 6-7 утра засыпали...

З нарадчої кімнати вихордять судді, зачитують рішення. Перші несміливі оплески - половина присутніх не зрозуміли, що відбулося, ніхто не сподівався. Сам Ігор лише згодом починає посміхатись:

Каже, зараз піде "виходити з голодування" з друзями. На питання, чому його так несподівано відпустили каже, що добився свого резонансом, голодуванням.

Варіант щодо того, що це лише тактичний хід влади, відкидає, але боротьбу обіцяє тільки посилювати.

- Скажите, а можно домой в Харьков, у меня там трубы порвало - ремонт нужно делать, - питає слідчого Сеперовича.

- Посмотрим...