СБУ розкрило фото трагедії на Куренівці

Максим Опанасенко
4 березеня 2011р. 9:43

СБУ розкрило фото трагедії на Куренівці

Інститут національної пам’яті опублікував фото Куренівської трагедії, що зберігалися в архіві КДБ, а потім – СБУ.

Зроблено це до 50-річчя з моменту аварії в столиці.

«Березень 1961 року видався у Києві дощовим. Втім непогода лише підштовхнула до трагедії, винною в якій виявилася людська халатність. Вранці того нещасливого 13-го числа прорвало греблю, що відділяла озеро з промисловими стоками від Куренівського яру. Опади підняли рівень води, яка почала підмивати греблю. Недоліки її конструкції фахівцям були відомі давно, але... Грім не гряне – дядько не перехреститься. Як завжди, сподівалися: авось найгіршого не станеться» - пише про той час історик Дмитро Веденєєв.

Але сталося. Три мільйони кубометрів води, що змішалися з промисловою пульпою, хлинули в яр і нестримно понеслися по ньому, змітаючи дерев'яні споруди, вбираючи в себе рихлий ґрунт, каміння, гілки, уламки будівель. Селеві потоки вирвалися із вузького місця і налетіли  на трамвайні лінії, перевертаючи вагони з містянами, що поспішали на роботу, «ловлячи» перехожих, які зазівалися. Одного із бідолашних лавина застала у  дерев’яному «нужнику». Потужний потік зніс цегельну стіну і службові приміщення трамвайного депо, інші споруди.

Ось так спальний район столиці виглядав після аварії. Зараз це здається дивним, але багато киян просто не знали про те, що сталося у них під боком


 


 


 

«Засоби масової інформації у дусі часу зберігали гробове мовчання. Зате поширювалися і обростали немислимими подробицями найнеймовірніші чутки, зафіксовані всюдисущими чекістами та їх інформаторами. «Народні версії» про причини біди гласили – «на місто впала воднева бомба», «грянула кара Божа» через закриття Києво-Печерської лаври, сталася «помста небес» за наругу над місцями поховання жертв гітлерівського фашизму у Бабиному Яру. Підливали масла у вогонь і «антирадянські радіоголоси», що повідомляли про дві, три, сім тисячі загиблих. Прикро, але й зараз число жертв трагедії «акуратно» завишають рівно у десять разів, аби черговий раз змайструвати «сенсацію» на трупах» - пише Веденєєв.

Лише 31 березня орган ЦК КПУ газета «Правда України», отримавши  експертні дані, нарешті повідомила офіційні цифри скорботного підсумку куренівської трагедії – 145 загиблих, 143 травмованих. Це лише людські втрати без врахування чималого економічного збитку.

Фото з архівів СБУ