Кому і як Рада "закрутила гайки"

Максим Опанасенко
16 січня 2014р. 16:39

Кому і як Рада "закрутила гайки"

Наразі за інформацією Дзеркала тижня, Віктор Янукович вже підписав закон.

Вранці Верховна Рада «з рук», без допомоги системи «Рада», проголосувала за нові зміни до закону про судоустрій та додактових процесуальних законів. Ініціатори закону - регіонали Володимир Олійник та Вадим Колесніченко.

Сам же Олійник, котрий був головою лічильної комісії, нарахував 235 «піднятих рук»-голосів.

Нові норми суттєво обмежують права на мирні зібрання, керування автівкою, поширення інформації в Інтернеті, зокрема – у соціальних мережах. Якщо узагальнювати, то вони, за умови підписання закону Віктором Януковичем, вплинуть на життя ледь не кожного українця.

Ось кому, що і за що загрожує (це далеко не все, але найжорсткіше з прийнятого).

Загрози для водіїв (зокрема, першою «групою ризику» є АвтоМайдан):

За проїзд автоколоною - без узгодження з міліцією - водіям загрожуватиме штраф в розмірі 40-150 неоподаткованих мінімумів. Це 680-850 гривень. Або ж позбавлення права керування авто - на строк від одного до двох років. Активісти АвтоМайдану вже протягом двох місяців влаштовують автопробіги до маєтків високопосадовців, пікетуючи їх. І найчастіше рухаються колонами. Відтак, саме їх ми внесли до «групи ризику».

- Ще одне з нововведень закону для водіїв - збільшення штрафів за керування авто особами, що не мають або ж позбавлені права керування, а також за передачу керування таким особам. Так, якщо Ви сядете за кермо, не маючи на це права, або ж передасте його людині, що не має на це права, то маєте шанс отримати штраф від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів. Це 850 - 1 700 гривень. Якщо ж сідати за кермо, будучи позбавленим права керування, то можна вже отримати штраф в розмірі 50-150 неоподаткованих мінімумів (850 - 2 550 гривень).

Загрози для мітингувальників

По громадянам, котрі вирішать показати свою незгоду з владними рішеннями або ж просто зібратися разом заради якоїсь мети, Рада «вистрілила» найбільше. Протестувальників чекає:

- За блокування адміністративних будівель Рада передбачила ув'язнення, а за захоплення тих самих приміщень - збільшення терміну ув'язнення.

Так, за захоплення таких споруд законом передбачене обмеження волі – на 3-5 років. Або позбавлення волі на 3-6 років. За блокування (що саме депутати розуміють під «блокуванням» - невідомо) адмінбудівель зможуть обмежити волю до 5 років. Або ж позбавити її на той сами строк.
 

- Введене покарання за порушення порядку організації зборів, мітингів і демонстрацій – в тому числі біля органів державної влади. Так, якщо суду здасться, що мітингувальники, наприклад, під будинком Уряду, щось порушать, то їх можуть оштрафувати на 100-200 неоподаткованих мінімумів. А це 1 700-3 400 гривень. Або ж відправити за грати – до десяти діб. До речі, те саме стосується і мітингів під «житлом та іншим володінням осіб». Таким чином Рада зробила спробу убезпечити пікети під офісами чиновників і під вікнами їхніх домівок.

- Такі звичні вже для ЄвроМайдану шоломи і маски вже також поза законом. Їх, за рішенням Ради, заборонено використовувати під час мітингів. Так само заборонені і факельні марші, на кшталт того, який провели активісти «Свободи» 1 січня. Також на мітинг не можна братии із собою спецзасоби самооборони і взагалі – всі предмети, заздалегідь підготовлені до протиправних дій. Не можна також з'являтися на акціях протесту у форменному або ж схожому на форменний одязі. За все це можуть покарати на 150-200 неоподаткованих мінімумів – це 2 550-3 400 гривень. Або ж відправити за грати до 15 діб.

 - Під заборону потрапили також і намети. І не лише. За рішенням Ради на мітингах тепер не можна встановлювати будь-які малі архітектурні форми, конструкції, що використовуються як сцена, звукопідсилюючу аппаратуру. За це каратимуть копійкою – 250-300 неоподаткованих мінімумів (4 250-5 100 гривень) або гратами – до 15 діб.

 - Окремо депутати відмітили і «екстремістську діяльність». Нею вони називають виготовлення, зберігання, розповсюдження екстремістських матеріалів (таких, що закликають насильницьки валити конституційний лад, посягати на територіальну цілісність, суверенітет, до всіх типів ворожнечі і так далі), висловлювання і заклики такого характеру, фінансування таких дій чи сприяння їх організації. За це карати хочуть на 200-800 неоподаткованих мінімумів (3 400-13 600 гривень) плюс – конфіскація екстремістських матеріалів. Каратимуть і за публічні заклики до погромів, підпалів, знищення майна, захоплення будівель і споруд, блокування доступу до житла, будівель, споруд, і за виготовлення та зберігання матеріалів такого змісту. Як каратимуть? Обмеженням волі до 5 років або ж її позбавленням на 2-6 років.

Загрози для журналістів і громадських активістів

Депутати, своїм голосуванням, «вдарили» і по свободі слова. Її тепер, фактично, можна контролювати і обмежувати часто навіть без рішення суду.

Зокрема, в закон нардепи вписали норму про покарання за наклеп. Раніше Раді пропонували цілий окремий закон про це, але журналістські мітинги переконали депутатів передумати. Цього разу все вдалося.

 - За наклеп, під котрим депутати розуміють умисне поширення завідомо недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи – можна карати штрафом до 50 неоподаткованих мінімумів (850 гривень), громадським роботами до 200 годин чи виправними роботами до року. За наклеп у творі, що публічно демонструється в ЗМІ чи в Інтернеті, депутати передбачили покарання в розмірі 50-300 неоподаткованих мінімумів. А це 850-5 100 гривень. Ще за це можуть покарати громадськими роботами протягом 150-240 годин або ж виправними роботами до одного року. А от за наклеп з обвинуваченням у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину, депутати запропонували карати виправними роботами від 1 до 2 років чи обмеженням волі до 2 років.

Дуже потужно депутати «пройшлися» по Інтернет-порталам і Інтернету загалом. 

- Так, згідно з документом, Інтернет-портали можна закривати без рішення суду. Точніше, не закривати, а блокувати до них доступ користувачів за рішенням Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації силами провайдерів. "Блокуватимуть" сайти, котрі поширюють інформацію, що суперечить закону та через котрі здійснюється діяльність інформаційного агенства без належного свідоцтва. Поновлювати доступ до сайту треба буде на підставі судового рішення - після видалення "незаконної" інформації чи отримання свідоцтва.

 - Громадські організації, що фінансують за рахунок іноземних грантів, депутати вирішили назвати «громадськими об'єднаннями, які виконують функції іноземного агента». Для них визначили наступні умови реєстрації – до початку діяльності організації має подати до реєстраційного органу заяву про включення до Реєстру громадських об’єднань інформації про діяльність організації в якості іноземного агента.

- Покарання передбачили і за втручання в роботу державних електронних інформаційних ресурсів і інформаційно-телекомунікаційних систем. Зокрема, за несанкціоноване втручання, яке призвело до витоку, втрати чи блокування інформації будуть карати позбавленням волі на 2-5 років з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років та з конфіскацією програмних технічних засобів, за допомогою котрих і було здійснене втручання.

- За збут та розповсюдження інформації з обмеженим доступом (читайте – всі державні бази даних, які так легко купити на «Петрівці») будуть карати на 2-4 роки позбавлення волі з конфіскацією програмних чи технічних засобів. Покарання чекає і на осіб, що мають право доступу до інформації з державних баз даних, і котрі проведуть з нею «несанкціоновані дії». Їх можуть відправити за грати на 2-5 років з позбавленням права обіймати певні посади до 3 років та з конфіскацією програмних та технічних засобів. За перехоплення чи копіювання такої інформації саджатимуть на 3-6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років та з конфіскацією програмних і технічних засобів.

- «Удару» зазнають і оператори мобільного та інтернет зв’язку. Так, одна зі статей прийнятого закону звучить як: "Надання телекомунікаційних послуг із використанням ідентифікаційних телекомунікаційних карток здійснюється на підставі укладеного між оператором телекомунікацій і споживачем телекомунікаційних послуг договору в порядку, передбаченому законодавством". Відповідно, мова йде в першу чергу про SIM-картки. А отже, після підписання цього закону президентом, стартовий пакет можна буде купити лише за умови контрактного підключення або ж за паспортом (детальніше вдасться з'ясувати після опрацювання закону юристами).

 Загрози для всіх, хто якимось чином «посягне» на суддів, правоохоронців та їхні родини

 Система, за якою громадяни спільно, за допомогою соцмереж, впізнавали бійців спецпідрозділів, що незаконно били людей і поширювали про них інформацію – тепер також поза законом.

- Так, за збирання, зберігання, використання, знищення і поширення конфіденційної інформації про правоохоронця, його родичів і членів родини, а також за «явно образливу інформацію про них» (а також зневажливу, таку, яку можна розцінити як тиск, залякування чи вплив в будь-якій іншій формі) каратимуть штрафом у 200-400 неоподаткованих мінімумів (3 400 – 6 800 гривень). Або ж виправними роботами до 1 року чи арештом до 6 місяців. Те саме стосується і тих, хто перешкоджатиме правоохоронцю виконувати його службові обов’язки, добиватиметься від нього прийняття незаконного рішення або ж закликатиме до вчинення таких дій.

- Співробітники СБУ отримали нові права. Так, тепер вони мають право зупиняти дію і скасовувати ліцензії на провадження господарської діяльності у сфері технічного захисту інформації, проводити перевірки дотримання ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері технічного захисту інформації на підприємствах, в установах і організаціях. Також СБУ отримало право на доступ на об’єкти інформаційної діяльності та до інформаційних системи органів державної влади, підприємств, установ – незалежно від форми власності  - щодо яких здійснюється державний контроль за станом технічного захисту інформації, яка є власністю держави. Більше того, СБУ тепер зможе порушувати питання про припинення інформаційної діяльності будь-де (телеканал, газета, інтернет-портал) в разі порушення законодавства в сфері технічного захисту інформації.

- Ширшими стали права родичів – навіть далеких – правоохоронців, суддів, суддівських апаратчиків. Родичами депутати назвали таких людей як чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі. Так от, вони мають право на зброю і спеціальні засоби індивідуального захисту. Коли? Тоді, коли їхньому життю чи здоров’ю буде щось загрожувати. Використовувати зброю і спецзасоби вони мають право, написавши відповідну заяву або ж за зверненням керівника відповідного держоргану, або ж при отриманні оперативної інформації про загрозу.

- Більше того, конфіденційну інформацію про суддів тепер збирати і поширювати заборонено. А ще про їхніх близьких родичів і членів сім’ї. Не можна також ображати суддю, поширювати інформацію, що виявляє зухвалу зневагу до нього, залякувати чи втручатися в діяльність судді. За це каратимуть штрафом – 300-500 неоподаткованих мінімумів (5 100 – 8 500 гривень), виправними роботами до 2 років, або арештом – до 6 місяців, або ж навіть позбавленням волі – до 2 років.

- І наостанок – покарання за невиконання судового рішення. До речі, масові заходи на Майдані Незалежності судом заборонені до 8 березня. Так ось, за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду каратимуть 500-1 000 неоподаткованих мінімумів (8 500 – 17 000 гривень)

І головне – людину можуть засудити заочно, фактично без присутності в суді. Причому - на багато багато років!

Фото з сайту Аргумент