Як кияни бережуть спокій нічного Києва

Маша Землянська
13 лютого 2014р. 15:24

Як кияни бережуть спокій нічного Києва

Північ. Чорна, тонована автівка втретє прокрадається поміж припаркованих у дворах машин. Водій різко тисне на гальма. «От він», - тицяє пальцем в старенький Golf. Посміхається: «Сьогодні не на виїзді! Певно туману злякався».

«Минулого тижня він переполох зробив. Водив по місту п’ять наших машин. Вдалося йому привернути нашу увагу. Напередодні його помітили на Героїв Сталінграду, коли там підпалили машину, - випереджуючи питання, пояснює. – Чотири години його стерегли, на мойку провели, на шиномонтаж. Провели до будинку».

«А далі?», - вирішую втрутитись у монолог.

«А що далі? Я не бачив, щоб він щось підпалював. Проте є причини думати, що водій там не простий. Такі як цей Golf тепер під пильною увагою. Але ж ми не міліція, щоб людей затримувати! Ми бережемо спокій Києва. Контролюємо. Якщо Golf вирішить кудись їхати, я проїдусь з ним. Щоб бути впевненим, що нічого не наробить».

«А якщо почне?», - допитуюсь я.

«Покличу на поміч. От тоді, маючи докази і будемо міліцію викликати. Каву будеш?», - дістає з-під сидіння термос.

Андрій – менеджер крупної компанії. Майже щоночі замість того, щоб спати – виїжджає на патрулювання разом з іншими.

«На Великій Житомирській нашу Газель з дровами зупинили. Треба, щоб хтось під’їхав», - перериває наше знайомство писк інтернет-рації.

За мить автівка вже несеться в центр Києва.

«То твій знайомий попався?», - намагаюсь зрозуміти такий альтруїзм.

«Ммммм. Ні. Останні два тижні я виїжджаю з командою «АвтоДозору», бачив з них – людей вісім. Причому ж люди часто змінюються, хтось спить, хтось зайнятий. Зараз нам не час знайомитись. Умови такі, що для безпеки краще бути у підпіллі. А роботи багато. Думаю після перемоги буде ще».

«А якщо це засада?»

«А якщо ні? От так ми і працюємо, виключно на довірі. За той час, як приєднався до цієї групи, підстав сумніватися у координаторах, тобто тих, хто розплановує наші маршрути – не було», - Андрій налаштовує відео-реєстротор.

«Ще раз нагадую наші умови. Водій з машини не в-и-х-о-д-и-т-ь. Перевіряємо кнопку SOS. Все передаємо в канал», - затягує рація.

Андрій умови таки порушує: «О, ми вже тут не перші».


На розі великої Житомирської та Стрітенської зо три десятки людей. З них –сім ДАІшників та чотири міліціонери. Дві години останні намагаються змусити водія Газелі показати вміст машини. Водій Юрій, юрист за освітою, другу годину їм пояснює: законних підстав вони на це не мають. Люди, що зібрались навколо – намагаються добитись від людей у формі пояснень. У них їх – немає.


«Ви розумієте, що це порушення закону. Я хочу написати заяву», - не зважаючи на третю годину ночі, водій Газелі з «групою підтримки» вирішує відновити справедливість. Принаймні на етапі заяви, у нього це успішно виходить.

«Зараз доведемо його до Майдану і на вихідні позиції», - пристібає ремінь безпеки Андрій. Всі хто приїхав на підтримку так само непомітно як і зібрались, розбрідаються містом.

«Газель на Майдані. Повертаємося на пост», - звітує у рацію Андрій.

Десятки киян вже об’єдналися у невеличкі групи і чергують, оберігаючи спокій міста. Зокрема, Громадська варта Києва відкрила гарячу лінію, подзвонивши на яку можна повідомити про паліїв машин та тітушок, отримати консультації про безпеку, дізнатися про інші об’єднання у Вашому районі. Крім того, наразі продовжується формування районних Громадських варт. Кілька районів вже об’єдналися і виходять на патрулювання щодня. Дізнатись про них більше та як приєднатися – можна дізнатися тутТакож на захист Києва щоночі виїжджає «АвтоДозор». Щодня водії з цього об’єднання не тільки патрулюють нічне місто, але й намагаються допомагати забезпечувати потреби Майдану – привозять двора, ліки та їжу, підвозять активістів. Дізнатися про них більше, приєднатися або допомогти «АвтоДозору» можна на їхній сторінці у Facebook.