Активістів Грушевського звинувачують у вбивстві

Галина Танай
25 лютого 2014р. 13:40

Активістів Грушевського звинувачують у вбивстві

У вівторок, 25 лютого, 14:40 в Апеляційному суді Києва розглядатимуть справу одного з чотирьох «кілерів», звинувачених в організованому убивстві громадянина РФ та незаконному зберіганні наркотичних речовин. Ці «кілери» – передовики Грушевського, яких 6 лютого поодинці затримали співробітники спецпідрозділу «Беркут». Зараз їм «світить» від 15 років до пожиттєвого ув’язнення. При цьому представники Майдану запевняють: активісти не винні і мають бути звільнені.

 Затримані активісти – Дмитро Дзюбенко, Володимир Бзежинський, Віталій Гречухов та Олександр Фролов. Інформація про затримання цих чотирьох у медіа надзвичайно скупа. Єдине джерело – відео на YouTube та замітка на сайті 112.ua, пов’язаному з екс-міністром МВС Віталієм Захарченком. Дзюбенку, Бзежинському та Гречухову інкримінують частину 2 статті 115 Кримінального Кодексу України (умисне вбивство). Фролову – статтю 309  ККУ (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту).   Більш детальну інформацію повідомили адвокат одного з затриманих, Дмитра Дзюбенка, – Дмитро Сабетов – та активіст Володимир Литвинов, відомий на Майдані під прізвиськом «Борода».

За словами адвоката Дмитра Сабетова, його підопічного затримали ввечері 6 лютого, на Одеській трасі неподалік від Києва. Він їхав разом з батьками. Автівку без пояснення причин затримали працівники ДПС. Чоловіка змусили вийти з машини, після чого його – знов-таки, без пояснення причин – затримали працівники спецпідрозділу «Беркут». 

При обшуку авто вилучили гладкоствольну вогнепальну зброю. У батьків затриманого також вилучили гроші – 8 тисяч доларів і 17 тисяч гривень. Ця сума нібито була платою за замовне вбивство громадянина РФ, скоєного Дзюбенком у складі організованого злочинного угруповання.  Натомість адвокат Дзюбенка стверджує: це були гроші, накопичені батьками його клієнта за роки спільного життя. Крім того, батько активіста отримував репатріації з Німеччини: у дитинстві він провів три роки в концтаборі. Майданівець Володимир Литвинов (Борода), який активно захищає Дзюбенка, зазначає: вилучені гроші не можуть бути платою за замовне вбивство. Хоча б тому, що серед купюр чітко видно дрібні гроші, в той час як із кілером розраховувались би більш крупними купюрами – приміром, сотнями. Це можна побачити на відео затримання.

 Після обшуку в машині на Дзюбенка надягли кайданки та повезли в гаражний кооператив у Вишгороді, де він винаймав гараж. При обшуку в гаражі «беркутівці» знайшли амфетамін. Адвокат Дзюбенка впевнений: наркотики його клієнту підкинули. Після цього, за словами захисника, активіста привезли в непрацюючий ізолятор тимчасового тримання на вулиці Шутова, 3.

На Шутова  Дзюбенка дві доби протримали в кайданках, без води та їжі. Йому інкримінували вбивство громадянина Російської Федерації Антона Зуєва, яке сталося ще 6 листопада 2013 року. Від наполегливих пропозицій підписати зізнання в убивстві Дзюбенко відмовився. За словами адвоката, результатом цих пропозицій стали зламані ребра та травма колінної чашечки.  Після двох діб на Шутова активіста перевезли у Лук’янівське СІЗО.

На відміну від Дмитра Дзюбенка, активіст Віталій Гречухов після тривалих погроз і тортур зізнався у скоєнні злочину та підписав свідчення проти Дзюбенка та Бзежинського. Наразі всі четверо затриманих перебувають у Лук’янівському СІЗО.

 Адвокат Дмитра Дзюбенка впевнений: його підзахисного затримали незаконно. Захисник посилається на статтю 208 Кримінального-процесуального  Кодексу: уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках: 1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення; 2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин. У випадку з Дзюбенком підстав для затримання не було.  А майданівець Володимир Литвинов впевнений: долею затриманих мають перейнятись політики. За словами Литвинова, саме ці активісти на передовій захищали мирних мітингувальників під час січневих подій на Грушевського, тому залишати їх напризволяще не можна.