Межигірські розвідки на Майдан: «чорний список»

Маша Землянська
12 березеня 2014р. 16:43

Межигірські розвідки на Майдан: «чорний список»

Текст написаний в рамках проекту #yanukovychLeaks. Автори: Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», Наталія Седлецька, Радіо Свобода

Серед купи паперів, які після втечі Віктора Януковича журналістам і волонтерам ініціативи www.YanukovychLeaks.org вдалося врятувати від знищення в Межигір’ї, знайшлися не тільки фінансові документи близьких до екс-президента фірм, але й деякі «особисті» записи його оточення. Зокрема, ми отримали «робочі» нотатки особистого охоронця Януковича Костянтина Кобзаря. Поруч з записником був знайдений ще один цікавий звіт.


 

Такий напис прикрашав теку з ледь не по-хвилинним звітом про події, що напередодні Нового року відбувалися під стінами екс-резиденції Януковича. В цей день до нього «в гості» приїхало з тисячу автівок.


 

Це був один з наймасовіших автопробігів до Межигір’я. Який для багатьох його учасників закінчився плачевно: понад півтисячі водіїв суд позбавив прав на керування, десятки авто були спалені.

«Великий Брат» Януковича

Звіт, який потрапив у наше розпорядження – це 100 сторінок детального спостереження. Стежити за активістами почали ще з Києва. Фіксували найменші деталі – де збиралися, хто організовував колону. Цитати з виступів, розмов.

Віднайдену «зводку» на АвтоМайдан ми публікуємо повністю. Це - опис самого автопробігу (особисті дані приховані редакцією).

І далі – на восьми десятках сторінках - суцільні дані про власників авто, які взяли участь у акції під Межигір’ям. Вказано все: марка автомобіля, колір, рік випуску, номери, ПІБ на кого зареєстрований, дата народження і повна адреса реєстрації власника (особисті дані приховані редакцією)


 

Документ повністю можна подивитися тут.

«Чорний список» Кобразя

Ми отримали від юристів, які наразі займаються систематизацією даних про незаконне позбавлення прав за поїздку 29-го грудня, базу водіїв - неповний перелік тих, хто постраждав за участь в акції. Ми порівняли ці прізвища з тими, які зустріли у «Інформації» з будиночку Кобзаря. Більше половини – а саме мінімум 67 прізвищ зі 130 у нас збіглося.

Тобто охоронець Віктора Януковича отримував зводки на автомайданівців, і більшість фігурантів цих зводок потрапляли під переслідування. В тому числі насильницьке. Багатьом учасникам пробігу спалили їхні авто.

Інна Царькова - одна з учасниць зводки на АвтоМайдан, знайденої серед паперів охоронця Януковича. Вона постраждала двічі: спершу суд відібрав її права на керування. А згодом машина Інни та її чоловіка згоріла. А точніше її було підпалено. Сталося це вночі 1-го лютого. Разом з їхньою Subary тієї ж ночі палали палали ще шість машин, підпалення яких більше не вигладає як співпадіння. 

«В ту ніч я вже лягла спати, як чоловік побачив, що горить наша машина. Одразу вибіг, але двері заклинило – врятувати не вдалося» - розповіла нам Інна Царькова.


 

От так палало авто Інни Царькової


 

Так автівка виглядала після пожежі

Перші півтора місяці 2014-го року запам’ятались киянам як найбільш гарячі. Причому у прямому сенсі. Фактично щодня рятувальники звітували про нічні гасіння підпалених авто. Наприклад, в новорічну ніч горіло дві автівки. На Водохреща, 19-го січня – п’ять. Найбільше пожеж сталося в ніч на 30-е січня. Тоді рятувальникам довелося виїздити одразу на 20 пожеж. Всього ж за період з 1-го по 14-е лютого, за даними МНС, згоріло 129 автівок.

Де і коли у Києві горіли машини (довідка МНС у період з 1-го січня по 14-е лютого)


Штаб Автомайдану ще не має повного списку учасників руху, чиї автомобілі були підпалені за період протестів. Але навіть у наявному списку мінімум 13 знищених автівок фігурують у “чорному списку” охоронця Януковича Констянтина Кобзаря. Дев’ятьом з них – машини спалили чи намагалися це зробити. Ще чотирьом – автівки розбив Беркут.


 

Більше фотографій Ви можете подивитись тут.

Серед тих, кого згадали у зводці на АвтоМайдан і нинішній міністр молоді та спорту Дмитро Булатов. "Помсту" він відчув на повну. 22-го січня він не виходив на зв’язок з близькими та друзями. Знайшли Булатова у селі Вишеньки, що під Києвом. На тілі виявили сліди катувань. Зокрема, відрізана частина вуха та пробиті долоні. Подробиці зникнення та знайдені і досі не розслідувані.

Ми продовжуємо порівнювати дані. Якщо Ви побачили своє прізвище у «чорному списку» Кобзаря або ж Ваша автівка постраждала - пишіть нам на електронну адресу yanukovychleaks@gmail.com і ми будемо доповнювати базу.

Дякуємо активістам АвтоМайдану та небайдужим юристам, які надали інформацію для підготовки матеріалу.