Хомутиннік отримав антипремію «Золота коса»

Маша Землянська
13 березеня 2014р. 14:52

Хомутиннік отримав антипремію «Золота коса»

Народний депутат від Партії регіонів Віталій Хомутиннік отримав антипремію «Золота коса» за лобізм інтересів тютюнового та алкогольного бізнесів. Церемонію нагородження, що проходить вже втретє, організували «Коаліція за вільну від тютюнового диму Україну», «Регіональний Центр громадянського представництва «Життя», Інститут Медіа Права та бюро «Свідомо».

Окрім Хомутинніка, експерти в боротьбі зі шкідливими звичками нагородили і інших чиновників, що заробляють на смерті українців. Зокрема, друге місце антирейтингу посів народний депутат Сергій Терьохін, за що і отримав «Срібну косу». «Бронза» дісталась позафракційному Леву Миримському.

Спеціальний приз антипремії - «Золоте гальмо» - щорічно присуджується представнику державної влади за гальмування або відсутність ініціатив з протидії алкогольній та тютюновій індустрії. Цього року його «виборов» Олександр Клименко – нині вже екс-очільник Міністерства доходів та зборів.

Як ми обирали переможців? Спочатку створили математичну модель: хто голосував за закони на підтримку тютюну чи алкоголю - отримали 1 бал. За поправку на користь шкідливих звичок - 2 бали. За ініціювання закону чи рішення уряду - політики отримали одразу по 4-ри бали. До математики додали експертів - людей, які багато років борються зі тютюновою епідемією та алкогольним засиллям. Окрім балів кожен експерт запропонував свою п’ятірку лобістів, і процес врешті-решт перетворився на певний рейтинг - в залежності від місця в п’ятірці політики набиратимуть від 1-го до 5-и балів.

За що чиновники отримали антипремії:

Віталій Хомутиннік, народний депутат від Партії Регіонів, голова Комітету з питань податкової та митної політики

Оскільки 2013 рік був роком запеклої боротьби за підвищення акцизів на алкоголь (зокрема на пиво) та тютюн, вплив цієї посади важко переоцінити. Публічна позиція депутата протягом року нібито балансувала між інтересами корпорацій, які вели боротьбу проти будь якого підвищення акцизів і інтересами громадськості, яка закликала до підвищення цін на тютюнові та алкогольні вироби.

Повне досьє на Хомутинніка можна подивитись тут.

Сергій Терьохін, народний депутат, член фракції «Батьківщина», голова підкомітету з питань оподаткування непрямими податками (крім акцизного податку). Номінант попередніх антипремій «Золота коса»

Протягом року Терьохін, як і у попередні роки, неодноразово виступав проти підвищення акцизів на алкоголь, пиво та тютюн. Його позиція в комітеті гальмувала проходження законопроектів із суттєвого підвищення  тютюнових та алкогольних акцизів. Також гальмування відбувалося шляхом розробки та внесення «альтернативного» законопроекту, активною критикою ідей під час засідань комітету та співпрацею із тютюновими та алкогольними корпораціями.

Повне досьє на Терьохіна можна подивитись тут.

Лев Миримський, позафракційний народний депутат, заступник голови Комітету у закордонних справах

Через півтора місяці після набуття чинності Закону щодо повної заборони куріння у приміщеннях кафе, барів та ресторанів, а також в інших місцях, нардеп зареєстрував законопроект, який передбачав надання дозволу суб’єктам господарської діяльності сфери ресторанного господарства виділяти окремі приміщення для куріння. Умовою було тільки «відокремленість» приміщення, наявність вентиляції та попереджувальні знаки.

Повне досьє на Миримського можна подивитись тут.

Олександр Клименко, міністр доходів і зборів України (24.12.2012-27.02.2014)

Активно співпрацював із виробниками тютюнових виробів у сфері акцизної політики «Ми працюємо над пошуком найоптимальнішої формули акцизної політики разом з ключовими виробниками, галузевими асоціаціями в рамках Інвестиційної ради при Міндоходів».

Повне досьє на Клименка можна подивитись тут