Як Держінвестпроект школярам комп’ютери обіцяє

Ольга Бондаренко
17 березеня 2014р. 12:44

Як Держінвестпроект школярам комп’ютери обіцяє

19 грудня дві тисячі українських шкіл отримали надію побачити у своїх класах комп’ютери, сучасну техніку та мультимедійне обладнання для учнів та вчителів. Ці школи стали переможцями конкурсу 2-го етапу Національного проекту «Відкритий світ». Проект запустили під патронатом екс-президента Віктора Януковича ще у 2011-му році.

У грудні, за підписом тепер вже екс-прем’єра Миколи Азарова, урядовою постановою на впровадження 2-го етапу Нацпроекту було виділено 608 мільйонів гривень фінансування. Гроші були взяті в кредит, в Укргазбанку під державні гарантії. Відсоткова ставка - 10%.

Така сума зацікавила Центр політичних студій та аналітики, який ініціював проект «Прозорість урядових рішень». Разом з ним «Свідомо» вирішило розібратись, хто і як саме збирається обладнувати навчальні заклади новою технікою.

Ціна питання

Що обіцяють учням? За ідеєю повного проекту - вже у 2015 –му всі школи будуть з комп’ютерами, мультимедійними класами та цифровими лабораторіями. До речі, за даними Держкомстату, наразі в Україні 19 300 шкіл. Загальна вартість проекту оцінюється у 4,8 мільярдів гривень. У ході реалізації 1-го етапу проекту «Відкритий світ», протягом 2012 року, обладнання та інтернет потрапили лише у 54 школи. Повний перелік закладів можна переглянути тут. За словами керівника проекту Руслана Свірського, на це було витрачено 65 мільйонів гривень.

11 лютого 2014-го року, в розпал революційних подій на Майдані, держпідприємство «Національний проект «Відкритий світ» підписало угод на 608 мільйонів гривень. Ці кошти підуть на реалізацію 2-го етапу проекту. За них і мають організувати постачання апаратури та шкільних комп’ютерів у школи-переможці.

Конкурсні торги при проведенні тендерів замінили закупівлею «в одного учасника» та пояснили це «виникненням особливих економічних обставин, які унеможливили дотримання строків для проведення процедур конкурсних торгів». Квапились?

Підряди за неконкурентною процедурою закупівель розділили між трьома фірмами – ТОВ «БМС техно», ТОВ «Енглєр» і підприємством «Сервіс» Української спілки інвалідів. Цікаво, що тендери провели лише з другої спроби.

31-го грудня було попередньо підписано угоди, за якими у тендері фігурувала ще одна фірма «Енвіжн – Україна», яка належить групі АФК «Система» російського мільярдера Володимира Євтушенкова.

Однак цей підряд до компанії так і не потрапив.

«Свідомо» разом з Центром політичних студій та аналітики, вирішило розібратись, які корупційні ризики можуть супроводжувати реалізацію проекту.

Які можливі корупційні ризики

Тендери на сотні мільйонів гривень проводяться через держпідприємство «Відкритий світ», яке входить у структуру Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами. Держінвестпроектом до 15-го березня керував Владислав Каськів. У листопаді 2012-го, опозиція вимагала покарати його за шахрайство.

Тоді, тепер вже екс-глава Держінвестпроекту, від імені уряду підписав договір на будівництво важливого для країни СПГ-терміналу з представником іспанської компанії Gas Natural Fenosa Хорді Бонвехі. Сума договору становила більше мільярда доларів. Однак, пізніше з'ясувалося, що стратегічну угоду підписали з гірськолижним інструктором, що не має до компанії ніякого відношення.


Фото: http://kontrakty.ua.

Слава в черговий раз спіткала Каськіва після заяви нардепа Геннадія Москаля у серпні. Той повідомив, що Каськіва відрахували з другого курсу Чернівецького національного університету імені Федьковича за організацію пиятики, а диплом Національного педагогічного університету Драгоманова пізніше він отримав вже незаконно.

До речі, за часів помаранчевої революції Владислав Каськів активно підтримував Віктора Ющенка, потім довгий час працював його радником. Однак, це зовсім не завадило йому у 2010-му перебратись «під крильце» свого політичного опонента, тепер вже екс-президента Віктора Януковича, на посаду глави Держінвестпроекту. За 2011-2013 роки на Держінвестпроект було виділено 1,9 мільярдів гривень. З них 300 мільйонів - лише на утримання самого агентства і проведення презентацій проектів. 

Але не лише до особи керівника Держінвестпроекту багато питань.

24 грудня Нацпроект «Відкритий світ» спільно з компанією «Едуком» презентували навчальний портал, який створено в рамках реалізації другого етапу проекту.

Директорам та вчителям шкіл обіцяють завдяки порталу можливість планувати навчальний процес, батькам – можливість контролювати успішність своїх дітей та спілкуватись із педагогами, дітям – доступ до інтерактивних уроків та простір для обміну думками та знаннями.

На сторінці «Національного проекту «Відкритий світ» ми можемо прочитати, що фірма «Едуком» - це «інноваційна компанія, яка займається масштабними проектами в галузі веб-розробки і просування порталів». Знайти посилання на будь-які інші ресурси, розроблені цією компанії нам не вдалось. Останній запис на сайті фірми – привітання з Новим роком. Всі інші записи присвячені роботі з Нацпроектом.

Згідно з Реєстром фізичних та юридичних осіб, засновником ТОВ «Едуком» є британська компанія Insolutech Education LTD. Існує компанія з 2007 року, а її директором значиться Андрій Вишняк. Невже за 6 років фірма, якій довіряють інноваційний всеукраїнський освітній портал не отримала жодного іншого великого замовлення?


 
 

Ми вирішили дізнатися, які школи 2014-ий рік проживуть в очікуванні техніки на понад 600 мільйонів. Дзвонимо до держпідприємництва, яке власне цим і опікується:

- Значить записуйте:  www.form.educom.ua Там зібрана вся інформація по школах – відповідає чоловічий голос зі слухавки.

Робимо все за інструкцією. Але.. посилання, за яким нам порадили шукати інформацію – не працює.

Наступна спроба додзвонитись до держпідприємства «Відкритий світ» увінчалась успіхом лише за кілька годин.
- Вибачте, але ваш сайт не працює.

- Не працює? Дуже дивно, - відповідає той самий чоловічий голос. – Спробуйте завтра.

- Скажіть, чи триває робота над впровадженням проекту, у зв’язку з останніми політичними подіями? Люди хвилюються…

- Вибачте, не маю такої інформації. Ми працюємо.

Вже після публікації тексту ми виявили, що вийшло непорозуміння. Насправді посилання пишеться без "www", а лише  http://form.educom.ua/
Сторінка працює.

Тим не менше, численні скарги на відсутність або нестачу інформації залишають учасники конкурсу. На сторінках Нацпроекту в соцмережах люди пишуть, що не можуть вийти на зв'язок з організаторами, а адміністратори сайту не відповідають на їхні повідомлення.


 
 
 

15 березня Кабмін задовольнив заяву Владислава Каськіва про звільнення за власним бажанням з посади голови Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України. Новим керівником відомства призначений Сергій Євтушенко.

Євтушенко був правою рукою Каськіва в партії «ПОРА», потім, після призначення Каськіва керівником Держінвестпроекту, став очолювати один із структурних підрозділів Держінвестпроекту «Invest Ukraine». Отже, місце Каськіва зайняв його прямий підлеглий.

Тим часом, попереду нас чекає ще третій етап реалізації проекту «Відкритий світ». Після чого найвищий стандарт освіти обіцяють в кожному куточку України.

Розслідування в рамках ініціативи Центру політичних студій та аналітики та бюро журналістських розслідувань «Свідомо» - «Прозорість урядових рішень» за підтримки уряду Канади. 

Фото: www.gorod.cn.ua.