«Сімейний підряд»: Як зводили Межигір’я

Максим Опанасенко
18 березеня 2014р. 14:42

«Сімейний підряд»: Як зводили Межигір’я

Текст написаний в рамках проекту YanukovychLeaks автором Максимом Опанасенком (бюро журналістських розслідувань «Свідомо»)

Службові записки, чеки, банківські платіжки, каталоги і записники, які були врятовані проектом Yanukovychleaks.org в Межигір’ї, дозволяють реконструювати  історію зведення резиденції та встановити чіткі зв‘язки з більшістю фірм, що пов‘язують з командою колишнього гаранта.

Однією з таких є «Девелоперська компанія «АВК». Це вона, згідно з документами,  виконувала роль генпідрядника будівництва резиденції, прийнявши замовлення від власника більшої частини межигірської території – ТОВ «Танталіт» Сергія Клюєва, депутата від Партії регіонів та брата Андрія Клюєва, екс-голови Адміністрації президента. У 2007-му в список засновників входив Павло Литовченко. Згодом туди увійшла австрійська фірма «ЄВРО ІСТ БЕТАЙЛІГУНГС ГМБХ». У 2011-2012 засновниками значилися Литовченко і ТОВ «Танталіт» безпосередньо. 

Компанії у Межигір’ї належало 129 гектарів території. Ще 7,6 гектарів перебували у власності благодійного фонду «Відродження України». 1,8 гектарів були записані на самого Януковича. Всі три «клаптики», до слова, не були куплені, а були оформлені як довгострокова оренда.


 

Суми і статті розходів генпідрядника, що зустрічаються в документах, знайдених у Межигір‘ї, шокують своїм розміром і зухвалістю.

Імперія розкоші

«Прошу Вас заключить договор…» і «Прошу Вас оплатить…». Службових записок за 2010-2011 роки – період активної розбудови – з такими словами від адміністрації «АВК» колегам з «Танталіта» серед межигірських документів було знайдено чи не найбільше.

Для Межигір’я не соромилися просити грошей, аби замовляти меблі і деталі інтер’єру для більярдної кімнати за майже 1,6 мільйони євро і для розкішного дерев‘яного маєтка «Хонка» за 2,7 мільйони євро. Серед цих же документів можна зустріти і запити на оплату сантехніки за 13 256 євро, облицювальне каміння за 2.5 мільйони гривень, або, приміром, контракт на понад 1,2 мільйони гривень на «благоустрій набережної».

Втім, серед сотень подібних закупівель знайшлося і кілька десятків паперів вже зі значно серйознішими сумами, і абсурднішими замовленнями, як от майже 60 мільйонів гривень за моніторинг ЗМІ. Відтак, виникла необхідність дослідити, що саме являє собою компанія «АВК» та її власники.

Хто стоїть за "АВК"

За даними з «Інформаційно-ресурсного центру», де міститься інформація про фірми і їхніх засновників, ТОВ «Девелоперська компанія «АВК» заснована черкащанином Дмитром Сідляренком. 15 березня 2012-го ця компанія перестала існувати.

За даними того ж реєстру, Сідляренко є ще й співвласником двох телеканалів – житомирського ТОВ «ТРК «Союз-ТВ» та рівненського ТОВ «ТРК «Рівне 1».

Офіційне місце прописки «АВК» – Київ, провулок Західний,4. Завітавши туди в надії дізнатися більше інформації про компанію, журналісти «Свідомо» потрапили у відділення пенсійного фонду в Солом’янському районі.

«Тут ніколи не було ніяких компаній. Ніхто не орендує в нас кабінети» – здивовано пояснює охоронець на вході, – «Навколо багато різних фірмочок. Але там адреси інакші. А про таку я навіть не чув».

Після більш ретельного вивчення документів виявилось, що прізвище Сідляренка зустрічається в більш пізніх документах. Більш ранні мають на собі автограф Віталія Сахацького, засновника фірми, що володів нею з лютого по листопад 2008 року.

Повний тезка – Віталій Владленович Сахацький – значиться начальником Управління капітального будівництва та житлового господарства Державного управління справами. Перша згадка про цю людину в офіційних документах з’явилася в травні 2010-го, коли тодішній прем’єр Микола Азаров присвоїв йому п’ятий ранг держслужбовця.

ДУСя – те саме держпідприємство, котре займалося повним господарським забезпеченням Януковича. І те саме, керівником котрого донедавна був Андрій Кравець – завгосп екс-президента.

«Приход от Кравца». Чотири платіжки з таким формулюванням в графі «Підстави»і сумами в 400 000 і 500 000 гривень для фірми «Танталіт»  також було знайдено у врятованих паперах. У них же, в графі «Прийнято від» стоять прізвища Сідляренка і Литовченка. Зробити висновок – той самий це Кравець чи ні – неможливо, бо ні ініціалів, ні іншої додаткової інформації в платіжці не вказано.

Але підтвердження існування зв’язку між головою ДУСі Андрієм Кравцем та директором «Танталіту» також є . В документах було знайдено рукописну записку з проханням про виділення 5 000 доларів. Підпис і ініціали повністю збігаються із підписом Кравця.

Отримати комендар від екс-очільника Державного управління справами нам не вдалося – його телефон не працює. Так само «поза зоною» і телефон його дружини – Марини Пелих. «Мовчать» і офісні номери всіх фірм, де вона значиться директором.

Розпитати про все самого Сахацького ми не змогли, оскільки, за інформацією ДУСі, він більше там не працює. Наразі «Свідомо» продовжує шукати екс-чиновника, аби отримати його коментарі.

Як "АВК" отримував гроші

Частину грошей фірма отримувала від «Танталіту» як генпідрядник – в якості оплати.

Основу ж бюджету компанії, судячи зі знайдених документів, складали щонайменше дві графи. Перша - платежі від інших фірм.

Так, зокрема, платіжки свідчать про те, що рахунок «АВК» – «за надані послуги згідно договорів» – поповнювався мільйонами від ТОВ «Дом Лесника» і благодійного фонду «Відродження України». Обидві фірми невипадкові. «Дом Лесника» опікувався мисливськими угіддями Януковича у Сухолуччі, ще – постачанням всього необхідного для оздоблювальних робіт і облаштуванням інтер’єрів клубного будинку в Межигір’ї.

«Відродження України» є власником однієї з ділянок, на якій розташоване Межигір’я. Окрім цього, «АВК» і благодійний фонд об’єднує співзасновник – Віталій Сахацький.

«Вливання» від «Відродження України» у «АВК» значні. Для прикладу – документ про сплату більше 200 мільйонів гривень за послуги «з інжинірингу».

Ще одна стаття доходу «АВК» – містичні вливання від інвесторів. В якості останнього, в звітах фірми фігурує банк УББ, або «Укрбізнесбанк». Зокрема, у серпні 2010-го «АВК» прийняло від УББ більше 26 мільйонів гривень.

Саме через цей банк проходила частина платежів «АВК» і його абревіатура, як і назва офіційного сайту, звучить саме як УББ.


 

УББ фігурує як банк в документах і «Дома Лесника»

За даними українських ЗМІ, «Укрбізнесбанк» контролює старший син екс-президента Януковича Олександр. Прямого документального підтвердження цьому  знайти не вдалося. Але до числа акціонерів банку раніше входив Едуард Прутнік – радник прем’єр-міністра Януковича у 2002-2005 роках і фактично – його права рука.

Головою ж правління банку до травня 2010-го був Сергій Арбузов – очільник Нацбанку і перший віце-прем’єр за часів президентства Януковича.


Круговоріт грошей

Протягом жовтня-грудня 2010 року «АВК» зробило ряд замовлень, жодним чином не повязаних з будівництвом.

Підготовка культурно-оздоровчого центру до продажу – 79 мільйонів гривень. Аналітичні дослідження ринку медичного устаткування в Україні 2010 року – 96 мільйонів гривень. Аналіз ринку нерухомості соціального призначення в Україні – 45 мільйонів гривень – десятки мільйонів гривень компанія роздала за лічені дні і за дуже дивні послуги ряду компаній. 

Скільки і за що заплатило «АВК» (таблиця заснована на знайдених актах прийому-передачі виконаних робіт/послуг):
Наприклад, послугу з аналізу ринку нерухомості соціального призначення «АВК» в один день, згідно з актами, отримав аж тричі – причому, від трьох різних фірм, сплативши ледь не дві сотні мільйонів гривень.

Ось один з актів - для прикладу:

«Ці “транзакції” – чистої води обнал. Лише за по цих “актах виконаних робіт” екс-міністр доходів і зборів Клименко мав би сидіти в тюрмі до кінця життя». Таке резюме на наше прохання проаналізувати акти дали експерти з Центру протидії корупції – організації, що вже кілька років воює за чесні тендери і прозоре витрачання державних коштів.

Усі компанії цікаві як в системі, так і самі по собі. Більше того, ледь не всі вони пов’язані між собою.

«Білайт Прим» було засновано 5 липня 2010 року, «Блумарін Буд» – 12 липня 2010-го, «ДЕСА ЛТД» – 9 вересня 2010-го. Діяльність всіх трьох компаній вже припинена.

Перші дві компанії фігурують у службових записках як контрактори для переносу кабельної траси та монтажу кінообладнання.

За даними «Інформаційно-ресурсного центру», співліквідатором останньої компанії з цього тріо – «ДЕСА ЛТД» (вона припинила свою діяльність) – свого часу стало ТОВ «Вилмарк» – ще один отримувач мільйонів від «АВК». Цікаво, що прописана «ДЕСА ЛТД» була в Запоріжжі, на Горького, 1, офіс 640. Тут же знаходилося і ТОВ «Юмілайн». До нашого розслідування ця фірма не має жодного стосунку окрім того, що, згідно з постановою господарського суду Запорізької області 12 січня 2012 року «Юмілайн» було визнано банкрутом, а ліквідовувати ТОВ мало ТОВ «КФ Астінал» – воно також отримувало гроші від «АВК».

Але і це не все – ТОВ «КФ Астінал» зареєстрована в Києві, на Автотранспортній, 4. Тут же знаходиться ТОВ «Гекса Україна» – наступний отримувач мільйонів від «АВК».

Наш наступний герой – ТОВ «НС Брайт». Ця фірма «засвітилася» в розслідуванні «Наших грошей» про кримські держдачі. У 2010-му «НС Брайт» продав туди світильники. Тоді ж компанія забезпечила ЗАТ «НВК «Наука» Міносвіти обладнанням для мікроскопів. Широкий спектр товарів оцінити простому смертному не вдасться – юридичною адресою компанії значиться Київ, Щербакова 49-А, офіс 91. За даними «Наших грошей», в цьому будинку всього 90 квартир.

Ось як пов'язані між собою фірми-"мільйонники"


Зі схеми випадає лише одна, остання фірма-«герой» – ТОВ «АРС-Альянс». Але і вона має свою цікавинку. Ця фірма отримала від «АВК» майже 65 мільйонів за дослідження і оцінку ринку цільового ринку нерухомості та послуги з пошуку покупця. Але за даними «ІРЦ», основним видом економічної діяльності компанії є…оброблення металевих відходів та брухту.


Більше того, припинялася діяльність всіх компаній також майже синхронно – протягом листопада 2011-го – липня 2012-го.

Більше документів і фото Ви можете знайти на сайті проекту YanukovychLeaks за посиланням.