Уряд просять збільшити акцизи на сигарети

Маша Землянська
24 березеня 2014р. 12:04

У Всесвітній день боротьби проти туберкульозу громадські активісти провели акцію під Кабміном із закликом до нового уряду нарешті підняти акцизи на сигарети, що дасть можливість отримати додатково 4 мільярди гривень до бюджету. А ще – це може допомогти знизити поширеність куріння. Активісти принесли під Кабмін ящик, який вміщує 1 мільярд гривень, демонструючи скільки реально грошей може отримати бюджет. Інсталяція ж з двометрових сигарет вказувала на шлях залучення додаткових коштів – підняття акцизів на тютюнові вироби. Активісти наголосили, що за розрахунками експертів, 30% збільшення «тютюнового» акцизу дасть в Держбюджет цього року додатково близько 4 млрд. грн.

«Запропоноване підвищення ставок акцизного податку на тютюн зазначене у Проекті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни ставок деяких податків і зборів» що оприлюднений на офіційному сайті Міністерства фінансів України є неефективно низьким та незбалансованим, – стверджує Андрій Скіпальський, керівник Центру «Життя», експерт Альянсу із виконання Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. – Збільшення акцизного податку в середньому на 8% на сигарети ледве компенсує рівень інфляції у 2014 р. та не вплине на зростання ціни. У той же час протягом 2013 року всі тютюнові корпорації підвищили ціни на сигарети на 2-2,5 гривень без збільшення рівня акцизного зобов’язання та виключно з метою максимізації прибутку». Загалом запропоновані зміни означають збільшення ставок акцизу: на сигарети без фільтру – приблизно вдвічі, на сигарети з фільтром – приблизно на 30%. Прийняття цих розрахунків за основу збільшить ціни на сигарети з фільтром на 1,5-2,5 гривні на пачку, або приблизно на 20%. Ціна сигарет без фільтру зросте в 2-2,5 рази, але буде нижчою, ніж, наприклад, в Росії, де станом на лютий 2014 року ціни на сигарети аналогічних марок є вищими. В усіх же країнах ЄС, які межують з Україною, середня ціна пачки сигарет становить не менше 2,5 євро, тобто більше 30 гривень.

У 2013 році від тютюнових акцизів до бюджету надійшло 17,9 млрд. гривень. У 2012 році бюджет отримав 16,6 млрд. гривень. При збереженні ставок акцизу на сигарети, які набули чинності з 1 січня 2014 року, розрахункові надходження до бюджету становитимуть 17,2 млрд. гривень, за умови що обсяг тютюнового ринку залишиться на рівні 2013 року. Прогнозується, що при запровадженні запропонованих законопроектом ставок акцизу з 1 квітня 2014 року реалізація оподаткованих сигарет надалі зменшуватиметься.

До речі, якщо уряд блокуватиме вимоги громадськості - то має всі шанси потрапити до номінантів антипремії "Золота коса", якою щороку "нагороджують" лобістів шкідливих звичок.

Теги: Київ , гроші , сигарети