МОН купувало нові книги, забороняючи ідентичні

Максим Опанасенко
16 квітня 2014р. 14:45

Міністерство освіти і науки під керівництвом Дмитра Табачника платило за друк нових підручників, котрі нічим не відрязнялися від вже існуючих. Це помітила нова команда Міносвіти.

Ось, наприклад, порівняння підручників з російської мови для 5 класу. Його друкувало видавництво "Освіта" у 2006-му і у 2013-му:


На друк цього підручника у 2013-му витратили більше мільйона гривень:Це при тому, що вже тоді - у 2013/2014 навчальному році - були запроваджені нові навчальні програми для школярів. А отже підручники мали бути надруковані також за новою програмою.

Парадоксальним в даній ситуації є і той факт, що восени 2013-го МОН заборонив використання підручників для 1, 2 і 5 класів, виданих до 2012 року у школах через те, що вони не відповідають новим програмам.

Дуже схожими виявилися і підручники з "Української мови" (читання) для 3 класу. У 2003-му підручник випустило видавництво "Промінь", у 2013-му - "Освіта":
Довідково. Бізнес на друці підручників - один з найвигідніших в освіті. «Ґенеза» і «Видавничий дім «Освіта» вже протягом щонайменше року є незмінними «улюбленцями» Міністерства освіти. Про останнє видавництво. "Свідомо" писало вже багато разів. Керує ним ТамараТкаченко - колишня чиновниця Міністерства освіти. Вона, з 2011-го, отримала від Міністерства освіти і його підрозділів декілька дуже вигідних тендерів на друк освітніх книжок. Так, у грудні 2011-го ВД "Освіта" разом з Українським центром оцінювання якості освіти, що відповідає за тестування в школах, взялися друкувати "Індивідуальні комплекти підготовки до ЗНО-2012". За 167 000, які підприємство заплатило державній структурі за роботу, "Освіта" отримало право друкувати і продавати по 58 гривень за одну книжечку інформацію, яка завжди була у вільному доступі на офіційних сайтах. А вже у лютому 2012-го видавництво випустило "Довідник абітурієнта" - підручник, що містить офіційну інформацію про університети і умови вступу до них у 2012 році, повністю написаний чиновниками Міністерства освіти. Продають його досі - по 38 гривень. У березні ж 2012-го видавництво отримало від Міносвіти величезне державне замовлення на друк підручників для первачків - майже 20 мільйонів гривень з 61 мільйона, витраченого на усі підручники. На початку року "Освіта" разом з "Генезою" так само отримали половину усього держзамовлення на друк підручників для 5 класів. Що цікаво, «Ґенезою» колись керував нинішній директор ІІТЗО Олександр Удод. Також вже були ситуації, коли створювався дефіцит підручників, котрі закуповувалися для шкіл за державні гроші разом з передачею видавництвам права друкувати ці ж книжки вже для продажу. Таким чином, вчителям і батькам нічого не залишалося, окрім як сплачувати за потрібні посібники, віддаючи гроші видавництвам, наближеним до МОН.