СБУ оприлюднило листи про "інший бік" війни

Максим Опанасенко
8 травня 2014р. 17:50

Архів СБУ оприлюднив листи червоноармійців та раніше таємні накази про цензуру в Червоній Армії. Про це повідомляє прес-служба СБУ.

"У цих документах показано інший бік війни: як тоталітарний режим тиснув навіть на тих, хто за нього воював. Через сім десятиліть конфісковані НКВД листи простих людей доступні для дослідників і всіх зацікавлених" - йдеться в повідомленні, - "За часів радянського режиму висловлення своїх думок навіть в особистих листах було під забороною. З метою недопущення «вільнодумства» було створено так звані “пункти ПК” — перлюстрації кореспонденції, які переглядали листи та вилучали із них непотрібні та недозволені, на думку радянської влади, речі чи слова. Навіть фотографія бійця, що був пораненим чи понівеченим на фронті, не мала права дійти до родичів через політичну та військову недоцільність. Якщо ж у листах вояків був негатив, зневага, погрози, зневіра в радянському уряді, владі, критичні висловлювання, вони тут же потрапляли під кримінальну статтю – загрожувало від 10 до 15 років позбавлення волі".

Також в оприлюдненій колекції є документи про реакцію населення на події війни, що адресувалися особисто Народному комісару внутрішніх справ Лаврентію Берії.

"Копії вищезгаданих документів вже передані Галузевим державним архівом Служби безпеки України до Національного музею історії Великої Вітчизняної Війни та до Електронного архіву українського визвольного руху. Ознайомитися та скопіювати вищезгадані архівні матеріали можуть усі охочі в інформаційно-довідковому залі Служби безпеки України, що працює щодня з понеділка по п’ятницю з 14.00 до 17.00 і знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ірининська, 4. Телефон: (044) 255-82-24" - йдеться в повідомленні.

 

 

Теги: Київ , СБУ , листи , Друга світова