НСКУ нагородила фільм про кримських татар Хайтарма

Маша Землянська
16 травня 2014р. 15:48

Національна спілка кінематографістів України відзначила фільм про переселення кримських татар Ахтема Сейтаблаєва "Хайтарма" першою премією як "Найкращий фільм 2013 року". Також "Хайтарма" отримала нагороду за "Найкращий ігровий фільм".

Премія вручалась вперше. «Вперше за останні 15-17 років кількість показів українських фільмів перевищила кількість показів фільмів іноземних країн. Протягом багатьох років не було призу найкращому українському фільму. Причини зрозумілі, адже фільмів знімалося дуже мало», - пояснив голова НСКУ Сергій Тримбач. Дізнатися про інших лауреатів можна тут.

"Хайтарма" - це перший фільм про депортацію татар і перший кримськотатарський повний метр. Головний герой - знаменитий льотчик Амет-Хан Султан, що під час війни був справжньою грозою німецьких авіаторів. Після звільнення Криму від нацистів військове командування дозволило Амет-Хану відвідати батьків в Алупці. У цей же час відбувалася примусова депортація, коли за наказом Сталіна за два дні Крим очистили від татар. Приводом до чистки стало звинувачення у співпраці кримськотатарського населення з нацистами. Людей вивозили в Узбекистан, Казахстан,Таджикістан та на Урал. Незгодних залишити свої домівки працівники НКВС розстрілювали. Виснажені переїздом в антисанітарних умовах, практично без води та їжі, люди гинули тисячами., Скільки татар тоді померло, невідомо і досі: радянські історики запевняли, що від 15 до 25%, активісти кримськотатарського руху називали цифру 46%. І головний герой «Хайтарми», льотчик, якого боялися вороги, виявився безсилим захистити свій народ. Все, що йому лишилось - мовчки дивитись на жахіття, влаштоване НКВС. 

Теги: Київ