Рада прийняла легендарний "студентський закон"

Максим Опанасенко
1 липня 2014р. 14:29

Верховна Рада проголосувала за Закон "Про вищу освіту". "За" - 276 карток народних депутатів.

Законопроект "Про вищу освіту" - легендарний. Історія з ним почалася ще в 2010-му. Тоді Міністерство освіти і науки під керівництвом Дмитра Табачника запропонувало прийняти свій варіант закону. Студенти і активісти громадських організацій знайшли в ньому безліч корупційних шпарин. Відтак, з січня 2011-го в Києві і регіонах почалися масові студентські акції протести, котрі тривали протягом року. Взимку 2012-го екс-прем'єр Микола Азаров врешті зреагував на студентські і експертні заклики і зібрав круглий стіл, на котрому було вирішено створити робочу групу по переробці законопроекту. Займатися цим мали як представники МОН і університетів, так і студенти і есперти. Очолив групу ректор КПІ Михайло Згуровський. Звідси і назва проекту - "законопроект Згуровського".

В проект вносили сотні поправок і він так і не був проголосований ні у 2012-му, ні у 2013-му.

"Плюси" закону в децентралізації управління вищою освітою - університети отримають більше прав, в тому числі і фінансових і в "упорі" на науку в ВНЗ. Також виші зможуть видавати дипломи власного зразка - не лише з акредитованої спеціальності, але й з неакредитованої. Одночасно, університети отримають право видавати і подвійні дипломи. Закон "легалізує" зовнішнє незалежне оцінювання, Єдину державну базу з питань освіти. Ще він затверджує тезу про те, що не менше ніж 51% випускників шкіл щороку мають право на безкоштовну освіту.

Важливо, що в законі йдеться про те, що "документи про вищу освіту державного зразка для осіб, які навчаються за державним замовленням, виготовляються вищими навчальними закладами та видаються за рахунок коштів державного бюджету, а для осіб, які навчаються за кошти фізичних або юридичних осіб, вартість документів про вищу освіту включається у вартість навчання". Нагадаємо, що в останні роки "контрактники" платили за виготовлення диплому самостійно і ця вартість не включалася у вартість навчання.

Щоправда, в законі є норма, що турбує - щодо плати за навчання на контракті. Три роки тому вона стала ледь не основною в боротьбі студентів проти МОНівського закону. Студенти вимагали, аби в документі було прописано, що плата за навчання не може змінюватися протягом всього терміну навчання. Проти цього повстали вже ректори, котрі заявили про рівень інфляції і необхідність коригувати ціни на навчання. Відтак, в проголосованій Радою версії норма про оплату навчання звучить так: "Вищий навчальний заклад має право змінювати плату за навчання у порядку, передбаченому договором, не частіше ніж один раз на рік і не більше як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік". Тобто, раз на рік вартість для студентів, що вчаться на контракті, може (і скоріше за все - буде) змінюватися. 

 

Теги: студенти , Київ , закон , Рада