Київрада думає дати землю покупцям бізнесу Алієва

Максим Опанасенко
3 вересня 2014р. 12:11

Київрада думає дати землю покупцям бізнесу Алієва

Вже завтра Київрада збереться на своє чергове засідання. В порядку денному - сотня питань, частина з яких - земельні. "Свідомо" вже писало про наміри київських депутатів продати наближеній до родини очільника "Південно-Західної залізниці" фірмі цілий санаторій у Пущі-Водиці. Детальніше вивчивши порядок денний ми знайшли ще два цікавих питання.

Перше - про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Інвестбуд гарант" на Московському проспекті, 24-Б - для будівництва громадсько-торговельного центру. Друге - про надання аналогічного дозволу для ПАТ "Київхімпостач" - також на Московському проспекті - для будівництва, обслуговування та експлуатації транспортної розв'язки під'їзних шляхів до громадсько-торгівельного центру.


  

Цікаво, що друге питання Київрада вже розглядала восени і рішення було позитивним. Чому воно знову потрапило в порядок денний - для нас загадка. Але менше з тим.

ПАТ "Київхімпостач" на Московському проспекті будує ТЦ "Блокбастер Молл" - зовсім поруч з майже однойменним "Блокбастером". Розв'язка потрібна для зручнішого під'їзду до свого "дітища".

"Українська торгова гільдія", яка вже приймає заявки на оренду в данному об'єкті, подає проект ТЦ. Ось він:


 


 

Географічно ТЦ знаходиться зовсім поруч з "Блокбастером":

Через збиту нумерацію на Московському проспекті точно сказати яку саме ділянку мають виділити для другої фірми - ТОВ "Інвестбуд Гарант" ми не можемо. Найвірогідніше, вона також знаходиться в периметрі "Блокбастер Молл" (на мапі це порожня ділянка між 34-а і 26-а).

До слова, інформацію про попередні проекти ТОВ "Інвестбуд гарант" ми не знайшли, яким саме має бути їхній об'єкт на Московському проспекті також невідомо.

Обидві компанії об'єднані не лише "сусідським будівництвом", але й спільним власником - шведською фірмою НОРТВОК АБ (NORTHWALK AB). У "Київхімпостачі" шведи володіють 94% акцій, у "Інвестбуд Гаранті" їхній грошовий внесок становить 55 913 551 гривень із загального статутного фонду у 62 478 334 гривень.


За інформацією одразу з двох відкритих баз даних засновником NORTHWALK AB є також шведська компанії - Eternity International AB. 


 


 

Eternity International AB є доволі відомою в Україні фірмою. Нині вони є співвласниками будівельного ТОВ "К.А.Н." і ПрАТ "Мандарин Плаза" - власника низки об'єктів в Києві, зокрема бізнес-центру "Парус" і однойменного торгового-розважального центру "Мандарин Плаза" на Бессарабці.

 


 

"К.А.Н." - дітище нинішнього першого заступника Віталія Кличка в КМДА Ігоря Ніконова. Він же є власником будівельного гіганта "К.А.Н. Девелопмент". Наприкінці 2012-го у інтерв'ю виданню "Форбс" Ніконов підтвердив, що його компанія справді спочатку називалася ТОВ "К.А.Н.". Це вона забудовувала Бессарабський квартал, разом з бізнесменом Вагіфом Алієвим, який зводив "Мандарин Плазу". Згодом Алієв, за словами Ніконова, викупив "К.А.Н.", а сам Ніконов зайнявся "К.А.Н. Девелопментом".Отже, в якийсь момент Алієв став власником обох фірм, якими нині володіє шведська компанія. Наприклад, в ПрАТ "Мандарин Плаза" він був головою наглядової ради до квітня 2011-го.


При цьому, згідно зі звітом ПрАТ на порталі SMIDA, Алієв в якості голови наглядової ради виступав як представник одного з основних тодішніх акціонерів компанії - Heritage Properties International AB. Остання, так само як і нинішні акціонери ПрАТ, зареєстрована у Швеції. У 2008-му ряд ЗМІ заявив про те, що Heritage Properties International AB володіє український бізнесмен Дмитро Фірташ, який в той момент вирішив увійти на київський ринок девелоперів. І саме Heritage Properties International AB продав свою долю Eternity International AB.

Тобто, завтра Київрада розгляне питання про виділення землі під ТЦ двом фірмам, фактичним співвласником яких є шведська компанія, яка, в свою чергу, увійшла свого часу в бізнес Алієва і Фірташа. При цьому останній вже мав досвід співпраці зі шведами. Поки це єдиний висновок, який ми можемо зробити - кінцевих власників Eternity International AB "пробити" ми поки що не можемо.

Ще один момент - Ніконова, Алієва і Фірташа зараз об'єднує комплекс "Республіка", який зводять біля Одеської площі. За даними Forbes забудовником і девелопером "Республіки" є "К.А.Н. Девелопмент" Ігоря Ніконова, а власниками ділянки і інвесторами є саме Алієв і Фірташ.

Звісно, ми слідкуватимемо за голосуванням Київради у четвер, а також спробуємо встановити кінцевих власників будівництва.

До слова, видання "Деловая столица" однозначно стверджує, що ТРЦ на Московському проспекті займається все ж Алієв і його концепцію бізнесмен розробив ще влітку 2013-го.