Аудитори:МОН "втратив" 27 мільйонів на підручниках

Максим Опанасенко
1 жовтня 2014р. 11:51

Рахункова палата провела аудит витрат Міносвіти і Інституту інноваційних технологій і змісту освіти на друк підручників. Про це йдеться в звіті аудиторів.

"За останні три роки видатки з державного бюджету на забезпечення Міністерством освіти і науки (далі - МОН) навчальних закладів підручниками і посібниками збільшилися з 233,2 млн. грн. у 2012 році до 310,6 млн. грн. у 2014 році. Аудит, проведений Рахунковою палатою, засвідчив, що МОН зосередилося на друкуванні підручників для загальноосвітніх навчальних закладів, стовідсотково забезпечивши ними учнів 3 і 5 класів. Однак, міністерство та Інститут інноваційних технологій і змісту освіти, як і в попередні роки, не забезпечили обґрунтованого планування, контролю і ефективного використання коштів держбюджету, виділених у 2013 році і першому півріччі 2014 року на зазначену мету" - йдеться в повідомленні.

При цьому, нагадаємо, що екс-міністр освіти Дмитро Табачник регулярно заявляв про здешевлення друку шкільних підручників і звітував про зменшення видатків на цю потребу.

За повідомленням аудиторів, МОН і ІІТЗО неефективно витратили 26,8 мільйонів гривень - через неналежний контроль.

Також у Рахунковій палаті кажуть - МОН не "навчилося" грамотно відбирати рукописи підручників і не врегулювало порядок видання перекладних підручників мовами нацменшим. Відтак, у 2013-му не було жодного контролю якості таких підручників.

Ще аудитори звернули увагу на одвічну проблему друку посібників. "Інститут інноваційних технологій і змісту освіти через недосконалість законодавства у сфері державних закупівель у 2013 році здійснював відбір виконавців держзамовлення лише за фактом наявності у видавництв виключних майнових прав на видання твору. Як наслідок, у більшості виконавців (89 відс.) відсутня власна поліграфічна база і відповідної кваліфікації фахівці, що не сприяє забезпеченню раціонального і економного використання бюджетних коштів" - йдеться в звіті.

Саме ця норма - наявність авторського права на посібник - дозволяє приватним видавництвам з пулу "наближених" до керівництва Міносвіти регулярно отримувати мільйонні держзамовлення на друк - без конкурсу, а отже - без конкуренції. Частина з них, отримавши замовлення на друк від Міносвіти, одразу ж передавало його іншій поліграфічній компанії, але вже за меншу ціну, лишаючи різницю собі.

Друк підручників за часів Дмитра Табачника на посаді міністра освіти став однією з найбільш корупційних сфер в МОН. Мільйони гривень отримували приватні компанії, які або зовсім не мали досвіду, або не займалися друком навчальної літератури взагалі, або ж були засновані чи очолювані наближеними до керівництва МОН людьми.

Теги: Київ