Верховний суд побачив недоліки в люстрації

Маша Землянська
17 листопада 2014р. 13:43

Верховний суд побачив недоліки в люстрації

Пленум Верховного суду підтримав ініціативу ХІІ позачергового з’їзду суддів та окремих суддівських колективів та вирішив звернутися до Конституційного суду з поданням щодо відповідності Конституції окремих статей закону «Про очищення влади». Після двогодинного обговорення ідею звернення з 44 присутніх суддів, підримали 26 суддів. 18-о висловились проти.

Звернення на засіданні презентував особисто голова Верховного суду Ярослав Романюк. Він же висловився на його підтримку. Зокрема, заявив, що не проти процесу очищення влади, проте його треба проводити справедливо, щоб не постраждали невинні. Отже, мова йде про такі частини статті закону щодо критеріїв здійснення очищення влади. А саме:

6) члена Вищої ради юстиції (крім Голови Верховного Суду України), члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України, його першого заступника, заступника;

2) члена Вищої ради юстиції (крім Голови Верховного Суду України), члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Голови Державної судової адміністрації України, його першого заступника, заступника;

13) судді, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, ухвалив рішення про притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності осіб, звільнених від кримінальної або адміністративної відповідальності відповідно до Закону України "Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань" від 29 січня 2014 року № 737-VII, Закону України "Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України" від 21 лютого 2014 року № 743-VII. 3. Заборона, передбачена частиною четвертою статті 1 цього Закону, застосовується до суддів, які постановлювали ухвали про дозвіл на затримання з метою приводу, про застосування запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою, ухвалювали обвинувальні вироки, залишали їх без змін щодо осіб, до яких застосовано повну індивідуальну амністію Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування амністії в Україні" щодо повної реабілітації політичних в’язнів" від 27 лютого 2014 року № 792-VII, співробітників органів внутрішніх справ, прокуратури та інших правоохоронних органів, які своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснювали заходи (та/або сприяли їх здійсненню), спрямовані на кримінальне переслідування та притягнення до кримінальної відповідальності осіб, до яких застосовано повну індивідуальну амністію Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про застосування амністії в Україні" щодо повної реабілітації політичних в’язнів" від 27 лютого 2014 року № 792-VII.

Окрім власне звернення до Конституційного суду, Верховний суд також погодив звернення до президента, голови Верховної ради та прем’єра про внесення змін до закону про очищення влади і приведення його до міжнародних стандартів.